Burçlar Okuma Listesine Hangi Stephen King Kitabını Eklemeli

Gerilim ve korku edebiyatına adını altın harflerle yazdıran Stephen King 60’a yakın kitabıyla tüm dünyada en fazla takip edilen yazarlardan biri. Üstelik öykü ve romanları 100’den fazla film ve televizyon programına da ilham verdi. 70’li yıllardan bugüne hemen herkes ya bir kitabını aldı eline ya da kitaplarından uyarlanan bir filme göz gezdirdi. Öyle sevildi ki dünyanın en çok satan yazarları arasından yıllar geçse de inmedi. Peki, burçlar okuma listesine hangi Stephen King kitabını eklemeli?

Koç – Medyum

Stephen King’in ilk kitapları arasında yer alan Medyum, ölü sezonda bir otelin bakımını üstlenen ailenin yaşadıklarına odaklanıyor. Gurur duymadığı geçmişi üzerine sünger çekmek ve otelde yeni kitabı üzerine yoğunlaşmak isteyen baş karakterin psişik güçlere sahip oğluyla ilişkisi, psikolojik gerilim türünde eşi bulunmaz bir eser ortaya koyuyor. Hayatında yeni bir sayfa açmak isterken kendini cinnet geçirirken bulan karakterin öyküsü, Koçlara aradıkları gerilimi verebilir.

Boğa – Tom Gordon’a Aşık Olan Kız

1999 yılında yayınlanan Tom Gordon’a Aşık Olan Kız’ın odak noktasında birbiriyle sorunları olan bireylerden oluşan bir aile bulunuyor. Ailecek çıkılan bir yürüyüşte yine bir buhran anında ormanın derinliklerinde kaybolan ve çantasındaki walkman’inden dinlediği Tom Gordon’ın maçlarıyla yaşama tutunan karakterin gerilimle örülen hikâyesi, okuyucuya sayfaları hızla çevirtiyor. Doğaya ve mistik olaylara olan ilgileri göz önüne alındığında Boğaların tercihi olabilir.

İkizler – Mahşer

1970’li yıllara damgasını vuran kitaplardan Mahşer, bir biyolojik deney sonrası yok olan medeniyetin bir avuç insan tarafından yeniden yaratılması sürecini konu alıyor. Macera, aşk, fantezi gibi çok sayıda türü içerisinde barındıran kitapta iyiliğin ve kötülüğün temsilcisi iki karakterin liderlik savaşı gerilim dozu yüksek sayfalarda kendine yer buluyor. Alışılagelmişin dışındaki evrenlere ve yeni düzenlere ilgi duyan İkizler, dünyayı yönetme hırsındaki iki karakterin mücadelesini büyük bir merakla okuyabilir.

Yengeç – Hayvan Mezarlığı

Kitabı ve film uyarlamasıyla 90’lı yıllarda sıkça konuşulan Hayvan Mezarlığı, Stephen King’in en ilgi gören eserlerinden biri. Yeni bir kasabaya taşınan genç bir ailenin yaşadığı trajedinin ön planda olduğu kitapta özel bir bölgeye gömülen ölülerin yaşayanların dünyasına yeniden dönmesi konu ediniliyor. Geriye dönenlerin farklı tavırları ise hikayenin düğüm noktasını oluşturuyor. Sevdiklerine büyük bir aşkla bağlı Yengeçlerin, ölüler dünyasından sevdiklerini geri getirmeye çalışan bir adamın öyküsünü merakla okuyacağına şüphe yok.

Aslan – Kara Kule Serisi

Stephen King’in 1982-2012 yılları arasında kaleme aldığı ve toplam 8 kitaptan oluşan Kara Kule serisi, fantastik edebiyatın önde gelen eserleri arasında. Hayatta kalan son silahşörün dünyadaki kötü gidişata dur deme ve evreni bir arada tutan Kara Kule’nin yıkılmasını engelleme hedefi okuyucularına soluk soluğa bir macera vadediyor. Kahramanın bir başına çıktığı macera dolu yolculuk maceraperest Aslanların ilgisini fazlasıyla çekebilir.

Başak – Sadist

En sevilen Stephen King romanları arasında başı çekenlerden biri Sadist şüphesiz. Ücra bir köşede trafik kazası geçiren ve tutkulu bir saplantıyla kendisine bağlı hayranı tarafından hayatı kurtarılan yazarın hikâyesi, okuyucularına kitabı ellerinden bırakamayacakları bir gerilim sunuyor. Yazarın hayranının yazılan yeni kitabın sonunu beğenmemesi ve kendi doğrularını direterek yazarı alıkoyması süreci kontrollü Başakların tüylerini diken diken edebilir.

Terazi – O

Romanı ve film uyarlaması ile tüm zamanların en ünlü gerilimlerinden biri O tabii ki. Kanalizasyonda yaşayan ve her 27 yılda bir ortaya çıkarak insanlara korku salan bir yaratığın baş rolde oynadığı kitapta ona karşı durma cesareti gösteren çocuklarla yaratık arasındaki ilişki okumaya doyulmaz bir eser ortaya çıkarıyor. 27 yıl aradan sonra tekerrür eden olaylar da gerilimin dozunu giderek arttırıyor. Birbirine sıkı sıkıya bağlı bir grup çocuğun macerasında Teraziler bir anda kendilerini hikâyenin içerisinde bulabilir.

Akrep – Tepki

1980 yılında yayınlanan ve eleştirmenlerden büyük övgüler alan Tepki, bir ilaç deneyine katılan çiftin bir yıl sonra dünyaya getirdikleri kızı baş role oturtuyor. Bakışlarıyla alevler çıkarma yeteneği ile doğan karakterin büyüdükçe yayılan ünü onu hiç ummadığı bir maceranın içine itiyor. Gerilim ve aksiyonun had safhada olduğu kitabı yarıda bırakmak bir türlü mümkün olmuyor. Duyguların ve kontrolün önem kazandığı bu kitapta Akrepler, kendilerinden ve ilgi alanlarından çok şey bulabilir.

Yay – 22/11/63

Stephen King’in son yıllarda yayınladığı ve dizisiyle birlikte de giderek popülerleşen 22/11/63 kitabı, zamanda yolculuk temalı. 22 Kasım 1963’teki J.F. Kennedy suikastının bir zaman yolculuğuyla önüne geçebilme ihtimali, kitaptaki olayların fitilini ateşliyor. Bir deponun altında geçmişe uzanan bir geçitten geçerek inanılmaz bir maceraya atılan baş karakter çok geçmeden kendini bitmek bilmez bir gerilimin içerisinde buluyor ve kitabın her sayfasında aksiyon seviyesi giderek artıyor. Yaylar, gerilim türündeki sürükleyici kitabı tek solukta bitirebilir.

Oğlak – Sis

Stephen King’in yaşamının farklı evrelerinde yazdığı toplam 22 öyküden oluşan Sis okuyucularını hem büyülüyor hem de korkudan tir tir titretmeyi başarıyor. Özellikle de geçtiğimiz yıllarda sinemaya uyarlanan Sis öyküsü, tam notu hak ediyor. Hikâyede korkunç bir sis dalgası içerisinde markette hapsolan ve histeriye kapılan karakterleri hizaya getiren baş karakterin çabaları Oğlakların takdirini kazanabilir.

Kova – Kuşku Mevsimi & Esaretin Bedeli

Novela türünde kaleme alınan ve 3 öyküden oluşan Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli, Stephen King’in belki de en ses getiren eseri. Nitekim kitaptaki öyküden sinemaya uyarlanan Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption), yıllardır gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinin zirvesinde yer alıyor. Toplumsal olaylara ve özgürlüğüne duyduğu merakla Kovalar, söz konusu filme de ilham olan öyküler içeren kitabı baş uçlarından ayırmak istemeyebilir.

Balık – Göz

Stephen King’e dünya çapında bir ün kazandıran ve basılan ilk kitabı olma özelliği taşıyan Göz, dindar bir anne tarafından yetiştirilen ve okulda zorbalık gören bir karakterin hikayesini anlatıyor. Her şeyi geride bırakmaya hazırlandığı ve kendine olan güvenini kazanmaya başladığı sırada bir partide ona yapılan şaka ise karakterin telekinetik güçlerini kontrolsüz bir şekilde kullanmasına yol açıyor. İçine kapanık bir karakterin bir anda bambaşka birine dönüştüğü hal, Balıkların dingin dünyasını hareketlendirmeye yetebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir