Burçlar Okulda Nasıl Bir Öğrenci Olur?

Okul çağın burç özelliklerinin iyiden iyiye kendilerini göstermeye başladığı bir dönemdir. Minikler yavaş yavaş burçlarına özgü davranışlar sergilemeye başlarlar. Bu özellikler öğrencilerin ders alışkanlıklarını, sosyal aktivitelerini, arkadaşlarıyla ilişkilerini, öğretmenlerine yaklaşımlarını belirler. İşte burçlar dünyasının çocukluk dönemindeki öğrenci profilleri:

Kabına Sığmayan Koç

İlköğretim yıllarında da enerjik olan Koç burcu çocukları, sınıfın popüler öğrencileri arasında yer alırlar. Liderlik vasıflarından ötürü arkadaş gruplarını onların yönlendirmesi şaşırtıcı olmaz. Öfkeli ve gaza gelmeye meyilli ruhları çok küçük yaşlardan itibaren kendisini gösterir ve sık sık kavgaya karışmalarını sebep olabilir. Korumacı yapılarıyla yakın arkadaşlarının kavgalarına da müdahil olup dayanışma gösterirler ve olay genellikle öğretmenlerinin fırçasıyla son bulur. Koç burcu çocukları girişkenliklerini ve hırslarını derslerde de gösteren çocuklardır. Soruların cevabını bilseler de bilmeseler de cesurca parmak kaldırırlar. Dersleri genel olarak iyidir ve rekabeti severler.

Keyfine düşkün Boğa

Boğalar sınıfın sakin, uslu öğrencileri arasındadır. Bazıları o yaşlarda çok sessiz olabilirler. Adımlarını sağlam atan Boğa öğrencileri kavgaya belaya bulaşmayı sevmezler. Üzerlerine çok gidilmedikçe diğer öğrencilerle sorun yaşamazlar. Dersler konusunda ağır ve keyfi hareket ettikleri için ödevleri genelde ertelemeye eğilimlidirler. Ders çalışmaktan haz etmez, ebeveynlerden ve öğretmenlerden fırça yediklerinde isteksiz de olsa deftere kitaba sarılırlar. Konforuna ve keyfine düşkün olan Boğa çocukları, öğlenleri güzel yemekler yemeyi, okul çıkışı eğlenceli vakit geçirmeyi ve kırtasiyeden sık sık alışveriş yapmayı severler.

Meraklı İkizler

Hiperaktiflikleri sebebiyle bir türlü yerinde duramayan çocuklardır. Ders zili çaldıktan ve içeri girildikten sonra masada sabitçe oturmak onları sıkar ve istemsizce ayaklarını sallar, kalemle, silgiyle oynarlar. Tatlı ve yaramaz tavırlara sahip, eğlenceli İkizler çocuklarının çok sayıda arkadaşları vardır. Sınıfın gürültücü ve dersi kaynatan öğrencileri arasında ilk beşe rahat girerler. Oldukça zeki ve çabuk anlama kabiliyeti olan bu çocuklar biraz disiplinli çalıştılar mı derslerde çok başarılı olurlar. Meraklı yapıları sebebiyle öğretmenlere tuhaf ve yanıtlaması güç sorular soran öğrenciler bu burçtadır.

Naif ruhlu Yengeç

Bu burçlar ortamın ince ruhlu ve duygusal çocuklarıdır. Okul hayatının ilk günleri anneden ayrıldığına en çok üzülen çocuklar genellikle Yengeç burcundandır. Herhangi bir arkadaşlarından ya da öğretmenlerinden kırıcı bir laf duyarlar veya onları incitecek bir davranışa uğrarlarsa çok bozulur, yaşlarının da küçüklüğüyle bazen uzun uzun ağlayabilirler. Öğretmenlerine karşı saygılı ve şirin tavırlarıyla dikkat çekerler. Derslerinde sayısaldan ziyade sözel konularda daha yeteneklidirler. Özellikle resim, müzik, iş teknik gibi yaratıcı derslerde çok başarılı olur ve bu branşlardaki ödevlerini zevkle yaparlar.

Takdir bekleyen Aslan

“Zodyağın kralı” olmanın hakkını vermek istercesine sınıfta da kral olmak ister Aslan burcu çocukları. Takdir görme arzularından ötürü yaptıkları işleri, ödevleri ve kıyafetleri, öğretmenleri, aileleri ve arkadaşları tarafından beğenilsin isterler. Öte yandan eğlenceli ve esprili oldukları için popülerdirler ve arkadaşları çoktur. Çok para harcarlar ancak diğer öğrencilerle ellerindekileri bölüşecek kadar cömerttirler. Derslere öğretmenin gözüne girmek için iştirak etseler de çok fazla çalışmayı, ödev hazırlamayı sevmezler. Okul hayatının sosyal kısmıyla daha fazla ilgilidirler.

Mükemmeliyetçi Başak

Son derece düzenli ve çalışkan olan bu burcun çocukları öğretmenlerin gözünde çok iyi bir imaja sahiptirler. Okul eşyaları, giysileri her zaman temiz ve ütülüdür. Derslerini asla ihmal etmeyen Başak burcu öğrencileri, ödevlerini mükemmel bir şekilde teslim ederler. Zaman zaman inek öğrenci olarak nitelendirilseler de aslında başarılarından ötürü kıskanılır ve imrenilirler. Yaramazlık yaptıkları pek görülmeyen bu öğrenciler asosyalliklerinden ötürü bazı arkadaşlarınca sıkıcı olarak nitelendirilebilirler. Okul çıkışı evdeki öncelikleri ödevlerini ve diğer sorumluluklarını yerine getirmektir.

Arabulucu Terazi

Dengeli, ılımlı ve sempatik olan bu öğrenciler, her konuya aynı mesafeyle yaklaşırlar. Arkadaşlarıyla ilişkileri genel olarak iyidir. Kavgadan haz etmez, tartışan arkadaşlarına arabuluculuk yaparak barış ortamı yaratırlar. Öğretmenlerini kızdırmamaya gayret eden Terazi burcu öğrencileri onlara karşı son derece saygılıdır. Tembellik etmeyi çok sevseler de ailelerinin tepkisini çekmemek için yüzeysel de olsa ödevlerini tamamlamaya çalışırlar. Yaptıkları her işte bir estetik kaygısı öne çıkar ve görsel zevkleri gelişmiştir. Bu nedenle yaratıcılık gerektiren her derste başarılı olabilirler.

Ketum ve derin Akrep

Çocuk yaşlarında bile derin ve ketum tavırları öne çıkar. Bakışlarında hep bir ima sezilir. Yakın arkadaşlarına çok düşkün olan Akrep çocukları, onların bir sıkıntısı olduğunda yardım eli uzatmaya gayret ederler. Arkadaşlarının büyük bir hatasını gördüklerinde ise küsüp dostluklarını ilelebet bitirebilirler. Derslerinde başarılı ve öğretmenin gözdesi olan öğrencileri kıskanma kapasiteleri yüksektir. Karmaşık şeyleri çözmeyi seven bu öğrenciler matematik dersine çok ilgi duyar, özellikle çözümsüz olarak nitelendirilen problemlerle uğraşmaya bayılırlar.

Yaramaz ve şakacı Yay

Onlar için sınıfın, hatta okulun en ele avuca sığmaz öğrencileri denebilir. Yay öğrencilerinin kafasında hep bir şaka, eğlence, yaramazlık planı yatar. Hiperaktiflikleri ve yaramazlıklarıyla öğretmenleri bezdirebilirler. Öte yandan sempatik, esprili ve pozitif tutumlarıyla arkadaşları tarafından çok da sevilirler. Özgürlüklerine düşkün olup sınıfa kapanmayı sevmezler, ders sırasında dışarıyı seyredip yeni yerler gezme hayalleri kurmaları muhtemeldir. En çok ilgi duydukları ve konsantre olabildikleri dersler, coğrafya, tarih gibi farklı kültür ve ortamları işleyen konuların dersleridir. En çok sevdikleri ve başarılı oldukları ders ise içinde adrenalin olduğu için beden dersidir.

Çalışkan Oğlak

Oğlak çocukları kurallara uymaya ve disiplinli yaşamaya daha çocuk yaşlarda başlar. Ağırbaşlı ve olgun olan Oğlak öğrencileri sınıfın en çalışkanları arasında yer alırlar. Dersi pür dikkat dinler ve ödevlerini zamanından önce bitirirler. Öğretmenlerin ve okul yönetiminin yasakladığı davranışlardan ve alışkanlıklardan uzak dururlar. Sınıfta öğretmenlerinin sorduğu her soruya parmak kaldırmalarıyla arkadaşlarını kıskandırıp, bir miktar da sinir edebilirler. Yaramazlık yapmaz, az ve öz sayıda arkadaş edinirler. Harçlıklarını abur cubura harcamayı hiç sevmez, aksine kumbaralarında biriktirmeyi tercih ederler.

Yasak Sevmeyen Kova

İlginç ve farklı bir havası olan Kova burcu öğrencileri yasakları çiğnemeye bayılır. Bu konudaki öncülükleriyle arkadaşlarını da peşlerinden sürüklerler. Arkadaş canlısı bu çocuklar, dostlarıyla birlikte ortak aktivitelere katılmaktan keyif alırlar. Kafa olarak uyuşmadıkları çocuklara soğuk ve mesafeli davrandıkları görülmüştür. Klişe oyunlar yerine sanal oyunlara daha eğilimlidirler. Play station en favori aktivitelerinden biridir. Evdeyken bilgisayar karşısında uzun vakit geçirirler. En zeki burçlar arasında olan Kova öğrencileri fen, matematik gibi sayısal dersleri daha çok sever ve başarılı olurlar.

Fedakâr Balık

Arkadaşlar arasında iyi kalpliliği ve fedakarlığı ile dikkat çeken Balık çocuklarının sevimli ve masum bir ifadesi vardır. Genel olarak uyumlu yapıları sayesinde herkesle bir şekilde anlaşmayı başarırlar. Duygusal oldukları için okulda canlarını sıkan durumlar bol bol gözyaşları dökmelerine sebep olabilir. Balık burcu öğrencileri sözel derslerde daha başarılı olurlar. Türkçe dersinde yaşlarından beklenen seviyenin çok üstünde şiir ve kompozisyonlar yazabilirler. Sanatsal yeteneklerinden ötürü resim ve müzik ödevlerinde oldukça yaratıcı işlere imza atarlar.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.