Burçlar Nelere Kıl Olur?

Yaşamda zevkin dibine vurduğumuz, kırk duayla çağırdığımız, en sevdiğimiz deneyimlerimizin yanında muhakkak hiç haz etmediklerimiz de olur! Fikri bile tüyler ürpertir, kendisi kâbus gibi çöker! Sıra burçların kıl olduğu, üstüne milyon verseler tahammül edemediği şeylerde! Kendinize neden hiç ama hiç hoşlanmadığınızı sorun, burcunuzla uyumunuza kendi gözlerinizle şahit olun.

Koç

Koç için “yenilgi” diyeceğiz “bu Koç’un başka özelliği yok mu” diye Koçvari bir tavırla öfkeleneceksiniz! O yüzden bu anahtar sözcükleri biraz daha geniş bir yüzeye yaymanızı, mücadeleyi ringe sıkıştırmamanızı rica ediyoruz. Koç çalıştığı işte, insan ilişkilerinde, hobi alanlarında, aklınıza gelebilecek her durumda yüksek adrenalin ve heyecan doludur. Vaktinde olmayan her şeye parlar, bir anda bağırmaya başlar. Sohbeti kavgaya çevirir, hobiyi yarışa! O yüzden yaşamda hoşlanmadığı tek şey kaybetmektir ancak alanı yarış pistleriyle sınırlı değildir. Koç’un mücadelesi yaşamının her alanını kapsar!

Boğa    

Boğa estetik olanı sever, yaşamının tümünü aynı bütüncül tarza uyumlamak ister. Görünümün yanı sıra işlevsellik de büyük önem taşır. Harika bir tasarıma sahip olup ikinci gün bozulan, ilk yıkamada rengi kaçan, muazzam bir manzara eşliğinde yemeğin lezzetini tutturamadan hizmet sunan, tümüyle kaliteli olmayan her şeye sinir olur! Boğa’yı yerinden kaldıran, itiraz etme ihtiyacı yaratan tek şey bu yalancı vaat olabilir. Zira Boğa; yeterince kaliteli olmayan, yarı yolda bırakan her şeye kıl olur!

İkizler

İkizler her gün aynı şeyi yapmaktan, rutin bir hayatın içinde mekanikleşmekten nefret eder, zaten zorunda kalmadıkça böyle bir döngünün içinde aynılaşmaya tahammül etmez. Tekdüze olan her şeye kıl olur. Değişime uğramayan arkadaşlıklar, yeni bilgi eklenmeyen durağan bir yaşam, çeşitlenmeyen hobilerle bomboş geçen boş zamanlar onun için ölümcül derecede sıkıcıdır.

Yengeç

Ailesine kopmaz çelik halatlarla bağlanan, geleneklerine kaymaz ellerle sarılan, köklerine saygıda kusuru aklından dahi geçirmeyen Yengeç, marjinal yaşamlara, abartılı ilişkilere, sınır ötesi hayatlara kıl olur! Özellikle farklı olacağım derken tüm değerleri süpürüp atan, benzersiz olmayı çöpsüz üzüm olmak sayan insanları yanına yaklaştırmaz, aile bütünlüğünü tehdit edecek hiçbir tavrı takınmaz!

Aslan   

Aslan azla yetinmez, çoğa dahi kanaat etmez! Yaşamı bolluk içinde sürmeli, arzu ettiği her şey düşündüğü an elinin altında bitmelidir. Zira o her şeyin en iyisini hak ettiğini düşünür ve eksik kalan her ne varsa tamamlamak için seferberlik ilan eder! Yetersizliğin her türünden, hissinden dahi nefret eder.

Başak  

Başak yeterince mükemmel olmayan, gelişime açık her şeye, hazırladığı kapsamlı kalkınma planıyla girişir, çalışmalarını daha kusursuz bir hale getirmek için durmaksızın uğraş verir. Başak sahip olduğu sembol gereği de bereketi simgeler. Hasat mevsiminde, yılın en verimli döneminde doğan Başak’lar, son ürünü elde etmeden rahat etmez! Başak verimsiz olan her şeye kıl olur!

Terazi  

Terazi demek denge demektir. Denge; sahip olduğu, gözünün değdiği, içinde bulunduğu her şeyin maksimum uyumlu ve yeterince ölçülü olmasını gerektirir. Giyim kuşamında, yaşam alanında, sözcüklerinin serpiştiği cümlelerinde, davranışlarında, kısacası tüm yaşamında muazzam bir denge yakalamak isteyen Terazi; uyumsuzluktan nefret eder! Eğri duran çerçeveye, bütüne uymayan dekoratif objeye, birbiriyle sürekli didişen partnerlere, huzur kaçıran arkadaşlara kıl olur!

Akrep  

Akrep gizemli dünyasında, sırlar içinde yaşar, sıkı ağzı hiçbir vaatle açılmaz! Akrep’in bilgi paylaşımı sınırlı, sohbet konuları kısıtlıdır. İç dünyasını, karanlık taraflarını, zaaflarını ele vermez, insanların özelini bilmekten aldığı hazzı da hiçbir şeye değişmez! Akrep patavatsız insanlara kıl olur! Zira bu tarz insanlar her ortamda her şeyi söylemeye, sahip oldukları bilgiyi fütursuzca kullanmaya meyillidirler. Akrep tehlikeli bulduğu bu insanlara gündelik yaşamından dahi söz etmemeye dikkat eder.

Yay       

Yay sorumluluğun mecburi mesai gerektirdiğini, gönlüne göre davranmasını engelleyeceğini düşünür, bu yüzden de herhangi bir yük altına girmez, zorunda kalmadıkça hiçbir konuda söz vermez! Zira özgürlük rüzgarının ne zaman ve ne yönden eseceği belli olmaz, bugünün hesabı yarına uymaz! Yay kendini kısıtlamasını gerektirecek her türlü sorumluluğa kıl olur!

Oğlak   

Oğlak elinde olanı fütursuzca harcamaz, anın keyfini çıkarmak uğruna yarınını riske atmaz, en sert fırtınanın dahi ayağını yerden kesmesine göz yummaz! Tabi ki tüm bunlara direnebilmesinin sebebi kendine maksimum temkinli bir yaşam kurması ve hayatını kararlılıkla sürdürmesinden kaynaklıdır. Oğlak hesapsızca yaşamaktan, birkaç yılını garantiye almadan Allah’a emanet yaşamaktan nefret eder, baştan çıkarmak konusunda fazla ısrarcı olan insanlara kıl olur!

Kova    

Kova’nın kafası farklı çalışır, fikirleri sıradan insanlar tarafından garip karşılanır! Kova, bulunduğu her ortamda davranışlarıyla ayrı bir yerde konumlanır. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalan, sahip oldukları konusunda muhafazakâr davranan, yeniliklere kapılarını kilitleyip camlarını panjurlayan insanlara kıl olur! Zira onlar toplumsal alanda birbirlerini etkileyerek değişimin önünü keser, Kova’nın ideallerini gerçekleştirmesine mâni olurlar!

Balık

Balık tüm dünyasını merhamet üzerine kurar! İnsanın sahip olduğu en önemli meziyet, vicdanının sesiyle taçlanan merhamet duygusudur. İşin içinde duygu varsa, mantık geri planda kalmalı, insan başını yastığa koyup kendiyle yalnız kaldığında huzur içinde uyuyabilmelidir. İç muhasebe için ise yine duygu bolluğu gerekir. Balık duygularını yok sayan, merhamet duymayan gaddar insanlara kıl olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.