Burçlar Neden ve Nasıl Özür Diler?

Öyle anlar oluyor ki, tabiri caizse bam telimize basılıyor. Sinirlerimizi kontrol etmekte zorlanıyor, istemeden de olsa karşımızdaki insanı kırabiliyoruz. Hatamızı fark ettiğimizdeyse bir şekilde özür dileyip hatamızı telafi etmek istiyoruz. Burcuna göre kimin neden çileden çıktığını ve ardından nasıl özür dilediğini senin için yazdık.

Koç

Coşkulu ve hızlı düşünen bir yapısı olan Koç’u kızdırmak için ekstra zaman ya da çaba harcamaya gerek yoktur. Fevri çıkışları ve ani patlamaları vardır. Duyguları anlıktır ve ruh hali çok hızlı bir şekilde değişebilir. Ancak öfkeleri bir balon gibidir ve hemen söner. Kin tutmayan bir yapısı vardır. O yüzden asla küs kalmaz hatta küsmek kavramını dahi anlayamaz. Özür dilemek onun için gereksiz bir detaydır. Bu nedenle özür dilerken sizi daha çok kızdırabilir. Genelde tavrı “tamam özür diledik ya işte.” şeklidedir.

Boğa

Sabırlı ve sakin bir yapısı olan Boğa’yı kızdırmak oldukça zordur. Belirli bir noktaya gelene kadar huzuru bozulmasın ister ve sükûnetini korur. Ancak sınırları zorlanırsa işler değişir. Ne kadar uzun süre sabrettiyse öfkesi de o derece yıkıcı olur. Bu noktada temkinli olmakta yarar vardır. Özür dilemesi için biraz düşünmeye ve zamana ihtiyaç duyar. İnatçılığı özür dilemesini zorlaştırsa da eğer kendini haksız görürse, durumu kabul eder ve samimiyetle özrünü diler. Genelde tavrı “seni kırdığım için özür dilerim” şeklindedir.

İkizler

Kararsız ve içsel olarak huzursuz bir yapısı olan İkizler’i kızdırmak kolaydır. Aslında özel bir şey yapmaya bile gerek yoktur. O mutlaka takılacak bir konu bulur. Genelde kendi içsel huzursuzluğunu karşısındaki insana yansıtır. Çabuk sinirlenir ama siniri çok uzun sürmez. Olayları her zaman birçok yönüyle ele alabilen ve objektif olarak değerlendirebilen İkizler; tartışmada kim haklıydı, kim haksızdı net olarak bilir. Genelde iki tarafın da hataları olmuştur ve bu nedenle şartlı özür diler, tavrı ” tamam özür dilerim ama…” şeklindedir.

Yengeç

Hassas, duygusal ve şefkatli bir yapısı olan Yengeç’i kızdırmak göründüğünden daha kolaydır. Adeta bir filin hafızasına sahiptir ve bir o kadar da alıngandır. Daha siz ne olduğunu anlamadan o bir konu hakkında kızmış ve kırılmış olabilir, muhtemelen konuyu da geçmişteki başka bir olayla birleştirip daha da büyütür. Darıldığında uzun bir sessizliğe gömülmeyi ve iletişim kurmamayı tercih eder. Ancak uzun vadede kalbi aslında kimin haklı olduğunu ona fısıldar. Özür hamlesi “Aç mısın? Sana yemek yaptım.” olabilir.

Aslan

Bir tarafı yüce gönüllü olsa da diğer tarafı gururlu ve despot olan Aslan’ı öfkelendirmek hiç zor değildir. Her zaman her koşulda mutlaka o haklıdır. Dediğinin yapılmaması ve eleştirilmek onu çileden çıkarabilir. Çoğu zaman gereğinden fazla tepki gösterir. Elbette bu fırtına dinince düşünmeye fırsat bulacak ve olanları gözden geçirecektir. Bu aşamada haksız olduğunu düşünür ya da fazla kırıcı olduğuna kanaat getirirse durumu en iyi şekilde telafi eder. Özür kelimesini kullanmasa bile reddedilemeyecek bir jestle karşı tarafın gönlünü almayı başarır.

Başak

Detaycı, titiz ve düzenli olan Başak’ı kızdırmak için öyle çok uğraşmak gerekmez. Baştan savma iş yapmak veya onun düzenini bozmak yeterli olur. Kimsenin yaptığı işi beğenmediği için her sorumluluğu üstlenir, sonrasında her şeyi kendi yapmak zorunda kaldığı için de oldukça sinirlenir. Kavga etmeyi hiç sevmez ve genel olarak kavgadan kaçınır. Ancak bu düşüncelerini açıkça dile getirmesine mani olmaz, uzun süre konu hakkında söylenir. Siniri geçtiğinde genelde tavrı ” aslında burada yanlış olan şey buydu ama neyse” şeklindedir.

Terazi

Uyumlu ve kibar bir yapısı olan Terazi, kolay kolay sinirlenmez. İletişim halinde olmayı ve her şeyi karşısındaki insanla paylaşmayı çok sever. Huzursuzluktan, kavgadan hiç hoşlanmaz. Oldukça diplomatiktir, başarılı ilişkiler kurar ve karşısındaki insanı idare eder. Ancak tahammül edemediği tek şey haksızlığa uğradığını hissetmektir. Bu noktada Terazi’nin tutumu değişir. Ancak daha sonra olayları gözden geçirdiğinde yanıldığını düşünürse özür dilemekten çekinmez. Genelde tavrı “Akşamki konsere iki biletim var:) ” şeklindedir.

Akrep

Kuşkucu ve aşırı kıskanç bir yapısı olan Akrep’i özellikle kızdırmaya gerek yok, doğru tutum onu kızdırmamaya çalışmaktır. Sevdiği şeylere tutkuyla bağladır. Paylaşmayı hiç sevmez. Aslında sinirlerini kontrol etmekte başarılıdır ama karşısındakini kıskandığı anda keskin karakteri diline yansır ve kırıcı olabilir. Değişikliği sevmeyen biridir ve hayatın aynı seyrinde devam etmesini ister. Bu nedenle özür dilemek onun için işleri yoluna koymayı sağlayan bir formalitedir. Genelde tavrı kısa ve net bir özür mesajı atmak şeklindedir.

Yay

Neşeli ve iyimser bir yapısı olan Yay, umursamazlığı nedeniyle ateş burçları içinde en az öfke patlaması yaşayan olsa da karşısındaki insanı kırmanın farklı yollarını bulabilir. Düşüncesiz ve dikkatsiz hali patavatsızlık yapmasına neden olur ya da karşısındaki insanın düşüncelerini dikkate almadan kırıcı hareketlerde bulunabilir. Ancak inatçı değildir, karşısındakini kıracak bir çıkış yaptığını düşünürse adım atmaktan çekinmez ve kendine has bir şekilde özür diler. Genelde tavrı ” bunda alınacak ne var, hepimiz hata yapabiliriz” şeklindedir.

Oğlak

İhtiyatlı, disiplinli ve dakik bir yapısı olan Oğlak’ı kızdırmak kolaydır. Onun sözlüğünde sorumsuzluk, unutmak, hata yapmak gibi kavramlar yoktur. Hoşlanmadığı bir durumla karşılaştığında bunu son derece ciddi ve net bir şekilde ifade eder. Bu nedenle de çoğu zaman kırıcı olur. Ancak oldukça rasyonel ve stratejik biridir. Durum değerlendirmesi yaptığında özür dilemesi gerektiğine karar verirse bunu yapmaktan çekinmez. Genelde tavrı gerekli gördüğü kadar bir açıklama yapıp konuyu kapatmak şeklindedir.

Kova

Soğuk ve mesafeli bir yapısı olan Kova, kişisel alanına girildiğinde sinirlerini kontrol etmekte zorlanır. Bireyselliğine çok düşkündür, her ne kadar arkadaş canlısı olsa da tüm ilişkilerinde belli bir mesafeyi korumak ister. Bu nedenle çizgiyi aşan insanlara karşı tavrı çok net olur. Bunun dışında geleneksel düşüncelere karşıdır ve asla inandığı şeyi savunmaktan vazgeçmez. Eğer diretirseniz sonunda onun öfkesine tanık olursunuz. Bununla birlikte hiçbir zaman tartıştığını düşünmez. Genelde tavrı ” ne tartışması biz fikir alışverişi yaptık, uzatma işte. ” şeklindedir.

Balık

Hassas, duygusal ve alıngan bir yapısı olan Balık’ı kızdırmak değilse de küstürmek oldukça kolaydır. Genelde mantığı ile değil, duyguları ile karar verir. Karşı taraf istemese bile her konuda fedakarca davranabilir. Ancak sonrasında bununla ilgili şikayet edip kurban rolüne bürünür. Tartışmayı uzatmasa da fedakarlığının takdir edilmediğini düşünürse alınıp küser. Sonunda bir şekilde karşı taraf özür dilemek durumunda kalır. Çünkü tavrı ” ben daha çok üzüldüm, asıl sen benim gönlümü almalısın ” şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir