Burçlar Kütüphanesinde Hangi Kitaba Yer Açmalı?

Kitap okumak kadar okunacak kitabı seçmek de başlı başına bir mesai işi. Kendi tarzına en uygun kitabı bulmalı, karakterleriyle özdeşlik kurabilmeli ve yaratılan dünya içerisinde sürüklenip gitmelisin… Tabii her zaman işler böyle yürümüyor. Kitaplıklar, sayfası kıvrılıp bir daha yüzüne bakılmayan kitaplarla dolu. Kitap tercihlerinde burcunun sesine kulak vermen ise seni bir kitap kurdu yapabilir. Bu sayede belki bir kitap okursun ve hayatın değişir. Kim bilir?

Koç

Dinamik ve heyecanlı yapısıyla yerinde duramayan Koçlar, modunu düşürecek şeyler değil aksine daima gücüne güç katacak işler peşindedir. İster yatmadan önce göz atmak için, isterse metroda işe yetişmeye çalışırken okusun, bir kitap onu sürükleyemiyorsa orada bitmiş demektir! Bu yüzden tam sana göre bir tavsiyemiz var. Marslı kitabıyla büyük sükse yakalayan Andy Weir’ın yeni kitabı Artemis! Uzayda geçen polisiye tadındaki bu bilim kurgu kitabı okurken, sayfalarını çevirmek için sabredemeyeceksin.

Boğa

Kaliteye ve sanata olan düşkünlüğüyle bir Boğaya kolay kolay bir kitap beğendirmek pek mümkün değil. Edebiyat alanında kendini kanıtlamış, bugün dahi merakla okunan İvan Gonçarov’un ölümsüz eseri Oblomov’a ise bir şans ver deriz. Atalet duygusunu iliklerine kadar yaşayan bir karakterin yaşamını ve söz konusu durağanlığın neler doğurduğunu akıcı bil dille anlatan kitapta kendinden de çok şey bulacaksın. Hâlâ şüphe ettiğinin farkındayız, kitabın en azından ilk 10 sayfasını oku. Sonra elinden bırakamayacağının garantisini veriyoruz.

İkizler

Bir kitapta çok şey arar İkizler! Bir kitap onlara sıra dışı bir olay akışı sunmalı, son sayfaya dek merak duygularını canlı tutmalı ve hemen her türlü duyguyu doruklarda yaşatmalı. Her zaman böyle kitaplar bulmak kolay değil ancak elimizde tam dişine göre bir eser var. Margaret Atwood tarafından kaleme alınan ve yakın dönemde dizisi de çekilen Damızlık Kızın Öyküsü! Tüyleri diken diken eden bu distopik kitabı bitirdiğinde hayata tekrar aynı gözle bakamayacaksın.

Yengeç

Aşkı, aile sevgisini, fedakârlığı herkes konuşur ama onları en derinde tek bir burç yaşar: Yengeçler! Duygularına hitap edecek nitelikteki her eseri de bu yüzden bağırlarına basarlar. Duyguların hor görüldüğü günümüz dünyasında keyfini bozmaktansa doğrudan empati kurabileceğin kitap karakterlerini arıyorsan Betty Mahmudi’nin Kızım Olmadan Asla kitabına bir göz at deriz. Kızını geride bırakıp gitmekse ölümü göze alan bir annenin öyküsünü nefesini tutarak okuyacaksın.

Aslan

En yüksek zirveleri adres edinmiş Aslanlar, içlerindeki asaleti görünümleriyle sergilemekten çekinmezler. Görkemli stilleri ve gösterişli giyim tarzlarıyla moda dünyasında yıldızlaşmalarının sırrı da bu. Çok sayıda başarı hikayesinde ana kahraman olan Aslanların söz konusu kitap tercihi olduğunda farklı bir tarza yönelmesi düşünülemez bile. Moda dünyasında sıfırdan başlayıp, başarılarıyla göz kamaştıran bir karakterin anlatıldığı Lauren Weisberger’ın Şeytan Marka Giyer kitabı tam sana göre!

Başak

Hayatı adeta bir matematik problemi olarak gören Başaklar, analitik ve detaycı zekasıyla olayları çözmekten büyük keyif duyar. İzlediği filmlerde ya da okuduğu kitaplarda dahi sona gelmeden çokça konuyu kendi zihinlerinde açıklığa kavuştururlar. Bir başka deyişle külyutmaz Başaklara polisiye ya da gizem türündeki eserler vız gelir, tırıs gider. Usta yazar Jean-Christophe Grangé’ın Lontano ve Kongoya Ağıt isimli 2 kitaplık serisi eminiz ki seni bile zorlayacak!

Terazi

Zarafetin vücut bulmuş hali Teraziler, hayatlarında daima huzuru ve dengeyi arar. Başlarına gelen olumsuz şeyler de genelde bu yüzdendir, incelikler yüzünden! Okuduğu kitaplarda ise yalnızca kaliteli diyalogları ve etkileyici karakterleri takdir eder. İngiltere’de bir malikânede baş uşaklık görevini yürüten ana karakterin, kendi devrinin bitmeye başladığı bir dönemde yaptığı seyahati konu edinen, Nobel ödüllü Kazuo Ishiguro’nun, Günden Kalanlar adlı kitabını çok beğeneceğine eminiz.

Akrep   

Mayalarında aşk olan Akrepler, her duygu gibi aşkı da dolu dizgin yaşarlar. Tutkulu ve ihtiraslı aşkların konu edindiği çok sayıda film ve kitap da onların hep radarındadır. Henüz hayatlarının baharında kendilerini derin bir aşk üçgeninin ortasında bulan 3 gencin aşkın karşı konulmazlığıyla sınandığı bir kitaba ne dersin? Ünlü yazar Haruki Murakami’nin İmkansızın Şarkısı kitabı tam da bu yüzden sana göre.

Yay

Saatlerce aynı yerde oturmaya tahammülü olmayan Yaylar, gezip görecekleri yerlerin hayalleriyle yaşar. Yorgunlukla kendini yatağa atmış olsalar dahi “Hadi biraz dışarı çıkalım” cümlesiyle kapıdan en önce çıkan kişi olmayı başarırlar. Normal bir sabaha gözlerini açtığında yaşadığı gezegeni bırakıp, otostopla galaksiyi gezmeye başlayabilen bir karakterle hemen özdeşlik kurabileceğini bildiğimizden eğlenceli bir bilim kurgu serisi olan Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne bayılacağına gönülden inanıyoruz.

Oğlak

Çalışkanlıklarıyla karıncalara taş çıkartan Oğlaklar, azimli ve disiplinli yapılarıyla özellikle iş yaşamında yöneticilerin dikkatini çeken çalışanlardan. Potansiyelini kanıtlamakta ısrarcı, kolaya kaçmak yerine kendini zorlayan pozisyonları hedefleyen Oğlakların önünde durmak isteyen varsa, vay haline! Kendini bir anda dünyanın en büyük internet şirketinde bulan tecrübesiz bir karakterin, teknolojiyle bambaşka bir hal alan dünyada kariyer basamaklarını nasıl tırmandığını anlatan Dave Eggers’ın Çember isimli distopik eserine bir göz at deriz.

Kova

Topluma dair en büyük hassasiyetleri benliğinde taşıyan, haksızlığa gelemeyen, tavırlarını her zaman eşitlikten yana koyan Kovalar, Zodyak’ın en idealist burcu! Adil bir yaşam için elinden geleni ardına koymayan Kovaları fazlasıyla tatmin edeceğine inandığımız Clarissa P. Estés’in Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabı, bugün sorgulamadan içselleştirdiğimiz toplumsal rollerin masallarla nasıl empoze edildiğini ortaya koyuyor. Okurken büyük zevk alacağına en ufak bir şüphemiz yok.

Balık

Balıkların ne şaşalı olaylarla işi olur ne de gösteriş budalalarıyla! Onlar sadece samimiyete ve sıcaklığa vurulur. Altında hislerini sakladıkları kırılgan buz tabakasının üzerinde ise yalnızca şefkatine güvendiklerini yürütür. İki yakın dostun birden bağlandıkları genç bir kıza olan hislerinin altı çizilmesi gereken anekdotlarla anlatıldığı Barış Bıçakçı imzalı Bizim Büyük Çaresizliğimiz, seni, hasretini duyduğun o eski naif günlere yeniden götürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.