Burçlar Kitaplığına Yerli Kitaplardan Hangisini Eklemeli?

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma çoktandır bilinen bir gerçeği yeniden tescilledi: Kitap okumak en güçlü stres gidericilerden biri! Üstelik yürümek, müzik dinlemek ya da kahve içmekten de çok daha etkili. Stresinin büyük kısmını atmak isteyenlerin sadece 6 dakika kitap okuması yeterli. Araştırmayı yürüten bilişsel nöropsikolog Dr. David Lewis’e göre de kişilerin streslerini yenmelerinin en güçlü yolu kendilerini bir kitapta kaybetmeleri. Müjdemizi isteriz, günlük hayatın kaosundan kaçıp, yeni dünyaları keşfetmek isteyen okuyucularımız için yepyeni bir seçkimiz var. Üstelik yerli kitaplardan!

Koç

Mahir Ünsal Eriş tarafından kaleme alınan “Bangır Bangır Ferdi Çalıyordu Evde” birbirinden renkli on dört hikâyeden oluşan keyifli bir öykü kitabı. İçinde yazarın hüzünlü çocukluk anılarını da bulmak mümkün heyecan dolu maceraları da. Uzun uzadıya roman okumak yerine kısa ama keyifli hikayeleri yeğleyen sabırsız Koçlar için kitaplıklarında kesinlikle yer açılması gereken bir kitap. Zira içtenlikle yazılan öykülerin her sayfasından zevk alacaklarına kuşku yok.

Boğa

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un unutulmaz romanı “Masumiyet Müzesi” âşık olduğu bir kadına tutkuyla bağlanan ve ona dair her anıyı gözü gibi saklayan bir adamın sabır dolu bekleyişini konu alıyor. Yazarın 10 yıllık çalışmasının eseri olan kitap, ilmek ilmek örülen zorlu aşkın her anını çarpıcı bir şekilde okuyucuya hissettirmeyi başarıyor. Kitaptan esinlenilerek oluşturulan Masumiyet Müzesi de hikâyeyi çok daha çekici kılıyor. Tüm bu özellikleriyle kitap, aşkından kolay kolay vazgeçmeyen ve sabırla birlikte olacakları günü kollayan Boğaların başucu kitaplarından biri olabilir.

İkizler

Son dönemin ilgiyle okunan yazarlarından Alper Canıgüz’ün ilk romanı “Tatlı Rüyalar” kitabın kapağında da belirtildiği üzere psiko-absürd romantik komedi tadında bir kitap. Bir rüya ekseninde bir araya gelen karakterlerin gizemli öyküsünün çözüm sürecini konu alıyor. İlgi çekici bir olay örgüsü üzerinden oluşturulan ve mizahi ögelerle bezenen kitap, okuyucu eline alır almaz akıp gidiyor. Alışılmışın dışındaki eserlere ve sürükleyici öykülere olan düşkünlüğüyle İkizler, kitabı göz açıp kapayıncaya kadar okuyup bitirebilir.

Yengeç

Türkiye’de oldukça sevilen çok sayıda dizi ve film projesinin yönetmenlik koltuğuna oturan Selçuk Aydemir’in kaleme aldığı “Mahalleden Arkadaşlar” bizleri özlemle andığımız 90’lı yıllara götürüyor. Samimi mahalle yaşamı ve sıcak dostluklar, dokuz yaşında bir çocuğun gözünden anlatılırken, çocukların gönlünce koşturabildiği sokaklarda yaşanan anılar adeta bir film şeridi misali okuyucuların gözlerinin önünden geçiyor. İzlediği ya da okuduğu eserlerde duyarlı yanını besleyecek samimiyeti ve sıcaklığı arayan Yengeçler için okuması keyifli bir kitap.

Aslan

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Yusuf Atılgan’ın ilk romanı “Aylak Adam” ailesinden kalan mirasla geçimini sürdüren ve herhangi bir işte çalışmaya gerek duymayan bir karakterin öyküsünü anlatıyor. Yaşamını aylak bir şekilde sürdüren bir karakterin kendine layık gördüğü kadınlara olan aşkı da sayfalarda kendine yer bulurken, kitabı en çok Aslanların seveceği açıkça ortaya çıkıyor. Keyiflerine düşkün olarak bilinen ve aşklarında da yanına yakışacak insanların arayışında olan Aslan burçlarının kitaplığında kesinlikle yer etmeli.

Başak

Çok sayıda polisiye türündeki romanıyla tanıdığımız Ahmet Ümit’in “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” kitabı, yazarın diğer kitaplarından da tanıdığımız Komiser Nevzat’ın maceralarından birini konu alıyor. Beyoğlu’nda işlenen bir cinayeti çözmek için kollarını sıvayan Komiser Nevzat’ın karşılaştığı sorunların yanında Beyoğlu’nun hikayesinin de anlatıldığı kitapta Başakların öğrenme heveslerini giderebilecekleri ve analitik zekalarını harekete geçirebilecekleri çokça detay var. Hatta bize kalırsa Başaklar, kitabın ilk yarısında doğru parçaları birleştirip, cinayeti erkenden çözebilir.

Terazi

Unutulmaz kitaplarıyla Türk edebiyatına yön veren isimlerden Sabahattin Ali’nin “İçimizdeki Şeytan” romanı, aydın kesimden bir genç ile geleneklerine bağlı bir karakterin erken yaşta yaptıkları evliliğin ardından gelen ayrılık süreçlerin konu ediniyor. Yazıldığı dönemin ruhunu yansıtan kitap, hemen her kesimin temsilcilerine de yer veriyor. Davranışların altında yatan psikolojik etmenlere önem veren ve olayları herkesin bakış açısıyla görmeye çalışan Terazilerin kitaptan oldukça etkileneceği açık.

Akrep

İlhami Algör tarafından yazılan ve aynı isimli bir de filmi bulunan “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” roman yazmaya karar veren baş karakterin ilham arayış sürecini ve eşi Müzeyyen’e karşı duyduğu tutkulu aşkı anlatıyor. Farklı ve keyifli bir anlatım tarzına sahip kitap, karakterin iç dünyasını en küçük ayrıntısına kadar satırlara döküyor, ilginç tespit ve diyaloglarıyla da okuyuculara teker teker satırların altını çizdiriyor. İç dünyasındaki yoğun duygu denizinde dalgalarla boğuşan ve aşkı iliklerine kadar hisseden Akrepler, kitapta kendilerinden çok şey bulabilirler.

Yay

Son dönem öykü yazarları arasında önemli bir yer edinen Yalçın Tosun, “Dokunma Dersleri” adlı kitabında toplam yirmi bir öyküyle toplumun her kesiminden çok sayıda karakterin hayatlarına uzanıyor. Tutkuya, öfkeye, kedere ya da dostluğa dair çok sayda hikâye, Yayların okuduğu kitaplarda aradığı farklılık duygusunu oldukça güzel bir şekilde yansıtıyor. Okuyucusunu sıkmayan kısa öyküler, Yaylar gibi tez canlılıklarıyla ünlü burçların beklentilerini karşılamaya yetiyor da artıyor.

Oğlak

Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” üçlemesinin ilk kitabı “Ölmeye Yatmak” hayatını cumhuriyet aydını olabilmeye adayan genç bir kadının yolun sonunda ölmeye yatarak tüm çabalarının neye yaradığını irdelemesini ve bir tür iç hesaplaşmasını konu alıyor. Sessiz, hırslı ve zeki bir çocuğun geldiği uç nokta, yaşanılan dönemin ayrıntılı bir şekilde yansıtılmasıyla daha da anlamlı bir hal alıyor. Baş karakterle benzer yönlere sahip Oğlakların kitabı ellerinden düşüremeyeceğine bahse girebiliriz.

Kova

Yaşar Kemal’e göre Zülfü Livaneli’yi devleştiren kitap “Son Ada” Türk edebiyatının en farklı eserlerinden biri kuşkusuz. Huzurlu ve sakin bir şekilde hayat sürülen bir adaya emekli bir darbeci başkanın yerleşmesi ile birlikte gelişen olayları konu alan kitap, bir ütopyanın nasıl bir anda distopyaya dönüşebileceğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Kitapta verilen toplumsal ve çevreci mesajlar da Kovaları can evinden vurmaya yetiyor. İdealist ve özgürlük savaşçısı Kovalar için kütüphanelerinde kesinlikle yer alması gereken bir kitap.

Balık

Edebiyat otoriteleri tarafından Türk edebiyatının yeni soluğu olarak lanse edilen İhsan Oktay Anar’ın ilk kitabı “Puslu Kıtalar Atlası” Uzun İhsan Efendi’nin Dünya Atlası’nı çıkarma yolculuğunu konu ediniyor. Ancak söz konusu yolculuk dünyada değil rüyalarda geçiyor. Pek tabii öykü de öyle! Üstün bir hayal gücünün ürünü olan kitabı okurken Balıklar da benzer düşünceleri zihinlerinden geçirebilir. Naif ve hayalci yönlerini fazlasıyla tatmin edecek masalsı dildeki kitap, kesinlikle kitaplıklarında yer almayı hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.