Burçlar Kavgada Hangi Yönünü Kullanır

Kavga etmek kimileri için bir tür hayatla mücadele biçimi. Kimileri için hakkını savunmanın bir gereği. Kimileri içinse bir tür iletişim kurma şekli. Sebebi ne olursa olsun, hepsinin tek bir amacı var. O da kazanan tarafta yer alma isteği. Bu yolda kullanılabilecek silahlarsa belli; yumruklar, sözler, gözyaşları ve daha nicesi. Hepsinin seçimi ve sonuçları da az buçuk belli. Bilinmeyense tercih edilecek yöntemin nereden ileri geldiği. Yanıtı uzaklarda aramaya gerek yok, burcundan tabii ki! Peki, burçların kavgada ortaya koydukları yönleri hangileri?

Yumruklarına Güvenen Koç

Eğri oturup doğru konuşalım, uzayıp giden konuşmalarla bir yere varabilen çıkmış mı bugüne kadar? Sorsan herkes sorunlarını konuşarak çözmekten yana. Karşısındaki laftan anlamıyorsa ne yapmalı, ondan kimse söz etmiyor ama. Koçlarsa ne yapması gerektiğini gayet iyi biliyor. Karşısındaki sabrını saniyeler içerisinde tüketip üzerine üzerine geliyorsa, onun da eli armut toplamıyor ya. Sonrasında konuşarak çözülemeyenler yumruklarla çözülebilir birkaç dakikada.

Sabrının Meyvesini Toplayan Boğa

Kimsenin kimseye tahammülünün kalmadığı günümüzde, karşılıklı ilişkilerde saygıyı hakim kılmak giderek zorlaşıyor. Zaten çokları da bir anda parlamaya yer arıyor. Boğalarsa tam tersi, karşısındakiyle orta yol bulabilmek için ter döküyor. Kırıcı laflar edilse bile sabrediyor, yapılan yanlışları sineye çekiyor. Kavga kaçınılmaz olduysa en güçlü silahını kullanmaktan çekinmiyor: Susuyor! Karşısındakini sessizliğiyle cezalandırırken, bağırarak kazanacağından daha fazlasını elde ediyor.

Karşısındakini Zekasıyla Tuş Eden İkizler

Kavga etmek için türlü türlü yol var. Kaba kuvvete başvurabilirsin ama kazanma şansın karşına senden daha güçlü biri çıkana kadar. Sözlerini kullanabilirsin ama o da karşındaki zayıf noktanı hedef alana kadar. Çözüm ise zekice hazırlanmış bir plana başvurmakta. Rakiplerini zeka oyunlarıyla alt eden İkizler, çoktan çözdü bu işi. Karşısındakinin hamlesini erkenden algılıyor, boşa çıkaracak bir plan hazırlıyor ve ikna edici argümanlarla her kavgadan haklı çıkmayı başarıyor.

Duyguları Hedef Alan Yengeç

Kim demiş kavgaların temelinde öfke yer alıyor diye? Biraz daha derinleri eşelemek gerek, öfkeyi tetikleyen duygu görünenin arkasında yer alır genelde. Üstün sezgileriyle Yengeçler de her zaman sorunun başlangıç noktasını iyi bilir. Hedefi de önce o noktayı tespit edip, duyguları harekete geçirmektir. İşler kızıştığında bile sevgisinden ve önceki iyiliklerinden destek almayı iyi bilir. Duygusal borçlar işin içine girdikten sonra önünde kim durabilir?

Tek Bakışı Yeten Aslan

Kimileri vardır ya elini hiç kirletmeden işleri tek sözüyle halleden. Ne bir itiraz dillendirilir ne de karşı çıkmaya cesaret edilir. İşte Aslanlar tam olarak onlardan. Özgüvenli duruşları, adeta haklılıklarının bir kanıtı. Otoriter tavırlarına baş kaldırmak, sözünün üzerine söz söylemek kimin haddine? Yürek yemiş birileri çıkarsa karşısına, orası başka. Tek bir bakışı yeter de artar, karşısındakini korkutup kaçırmaya. Böylece kavgada gerek kalmaz yumrukları ya da kötü sözleri kullanmaya.

Her Söze Bir Cevabı Olan Başak

Kavga dendiğinde herkes ille de karşılıklı iki kişinin çarpışacağını sanır. Oysa insan en çok kendisiyle baş başadır. Asıl güç kavgalar da ayna karşısında kendileriyle hesaplaşırken yaşanır. Kimileri ise bunu yapamayacak kadar zayıftır. Sivri dilleri ve eleştirellikleriyle Başaklar, ne iç sesine ne de karşısındakine kendini haklı çıkarma fırsatı tanır. Zayıf noktaları tek bakışta tanımlar, karşısındaki beyaz bayrak açıp merhamet isteyene kadar pat pat suratına çarpar. Böylece çoğu kavgadan alnının akıyla çıkar.

Denge Arayışındaki Terazi

Sinir kat sayısı yükseldiğinde kavga etmek, çoklarının aklına gelen ilk seçenek olabilir. Nitekim anında sonuç almak ya da deşarj olmak için sesini yükseltmek hedefe giden kolay bir kestirmedir. Kimileri için ise kavga etmek pek mümkün değildir. Önce anlaşmanın her yolu denenir. Sonuç alınamayacağı ortadaysa o zaman külahlar değişir. İkinci tarafta yer alan Teraziler, kavga ederken bile adaletin peşindedir. Bir söz işittiyse sadece onun karşılığını verir. Dengeyi bozacak herhangi bir topa gitmek pek onların tarzı değildir.

Karşısındakini Doğduğuna Pişman Eden Akrep

Atalarımız yanılmıyor, çoğu zaman öfkeyle kalkan zararla oturuyor. Haklıyken edilen yanlış bir söz, kişiyi haksız durumuna düşürüyor. Böyle durumlarda soğukkanlı davranıp, planlı hareket etmek ise karşı tarafı alt etmeyi bir hayli kolaylaştırıyor. İntikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu bilen Akrepler, işler çığırından çıktığında bile renk vermez. Karşısındaki her şeyin yolunda olduğuna ikna olup, zırhını indirdiğinde ise darbesini indirmesi için gecikmez. Bu yüzdendir ki kimseler onlara karşı pek sesini yükseltmez.

Polyannacılığından Taviz Vermeyen Yay

Bakmayın siz, herkes kavga ederken en kötü ihtimali düşünüyor, geri dönüşü olmayan laflar ediyor ama sonunda kazanmış görünenler bile savaş alanını aldığı yaralarla terk ediyor. Yaylar ise hiçbir zaman öfkesine yenik düşüp ateşe barutla gitmiyor. Hayatındaki mottosunu burada da uyguluyor: Her zaman pozitif düşünüyor. Karşılığını da kılıçları çekip savaşmadan işleri tatlıya bağlamakla alıyor. Karşısındaki öfkesinden deli olsa bile kendi kendini yediğiyle kalıyor.

Stratejik Davranan Oğlak

Kavga etmek meziyet değil. Bir şey anlayıp dinlemeden bodoslama kavgaya girişeni mi ararsın, işin sonunu düşünmeden gemileri yakanı mı… Oğlaklarsa asla onlardan değil. Kavgayı en son seçenek olarak değerlendirir, başka çıkar yol kalmadığında bile işleri sessizlikle halletmeyi bilir. Hangi hareketin sonunun ne olacağını, hangi sözün nereye varacağını kafasında planlar. Benzer şekilde karşı taraftan gelecek bir hamlenin nasıl elini güçlendirebileceğini de hesaplar. Böylece sular durulmadan bile kazanan tarafta yerini ayarlar.

Sözleri Silah Gibi Kullanan Kova

Bir kavga ortamında karşındakini darmaduman etmek için ille de kaba kuvvete başvurmaya gerek yok. Tek bir söz yumrukların yapabileceğinden çok daha fazla acıtabilir insanların canını. Sözünü kimseden esirgemeyen Kovalar, iyi bilir bu gerçeği. Dobra tavırlarında kimseleri kırmak gibi bir amaç gütmese de sinirleri alt üst edildiğinde silah gibi kullandığı ağır sözleriyle ağlamaklı edebilir karşısındakini.

Gözyaşlarına Başvuran Balık

İster büyük bir kavga olsun isterse küçük bir tartışma. İnsanların gözden kaçırdığı bir gerçek var. Haklı çıkmak için ille de karşındakine büyüklenmeye gerek yok. Hatta ne kadar kendini büyütürsen o kadar açık olursun saldırılara. Kurban rolüne bürünmek ise en kızgın rakibi bile çevirebilir kuzuya. Bu gerçeği iyi bilen Balıklar bugüne dek tek bir gözyaşıyla ne çok kavgadan kazanan olarak ayrıldı bir bilseniz. En haksız olunan durumlarda bile düşen bir gözyaşı, karşındakini anında yumuşatabilir.  

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.