Burçlar İş Değişikliğini Ne Zaman Düşünmeli?

İş yeri ve çalışan ilişkilerini inceleyen bir araştırmanın çıktılarına göre bir çalışan hayatı süresince ortalama 12 kez iş değiştiriyor. Benzer çalışmaya göre de çalışanların iş yerine olan bağlılıkları ve çalışma süreleri her geçen yıl düşüyor. Kanada üzerinden örnek vermek gerekirse 1990 ve 2000 yılları arasında bir iş yerinde 4 yıldan uzun süre çalışanların oranı yüzde 60 civarlarındayken, o tarihten bu yana bu oran yüzde 30 bandına kadar gerilemiş durumda. Peki, insanları işlerini değiştirmeye iten sebepler ne? Araştırmanın bu soruya verdiği yanıtlar arasında ise çalışanların yöneticileri ile arasındaki ilişki, yaptığı işten sıkılmış olması, daha iyi bir iş fırsatı bulması ve iş arkadaşlarına uyum sağlayamaması bulunuyor. Tüm sebepleri bunlarla sınırlamak yeterli olmaz tabii. Burçların karakter yapıları da iş değişikliğine giden yolda büyük pay sahibi. Senin burcunun iş değişikliğine gitme sebebi hangisi?

Koç: Yaptığı İşe Dair Heyecanını Kaybettiyse

Koçlar, iş yerlerinde en çok aranan isimlerden. Şirket motivasyonunu arttıran, çalışmalara liderlik eden ve çalışma ortamını hareketlendiren kimseler. Olur da yaptıkları işe dair heyecanlarını kaybederlerse söz konusu tablo tersine dönebilir. Kaldı ki mutsuz bir şekilde geldiği bir iş yerinde uzun süre çalışabilmesi mümkün değil. Böylesi bir durumda anlamalı ki, şansını başka bir işte değerlendirme vakti geldi de geçiyor bile.

Boğa: Daha İyi Bir İş Fırsatı Bulduğunda

İşin aslı Boğalar, genelde çalıştıkları şirketlerin demirbaşları gibi. Mezuniyetinin ardından bir iş yerine girip, emekli oluncaya değin olduğu yerde kalabilir. Sadakat duyguları ve macera aramamaları, iş değişikliğine olumlu bir gözle bakmamalarının asıl kaynağı. Tek bir istisnayla, kapıları çok daha yüksek maaşlı bir alternatif ile çalınmadıysa! Böylesi bir durum karşısında istifa dilekçesini verme vakti geldi demektir.

İkizler: İşi Stres Kaynağı Olduysa

İkizler, iş ortamlarının en renkli karakterleri. Çalışanlar arasında iletişimin güçlendirilmesinden, şirket içi etkinliklerin düzenlenmesine kadar her kademede iş yerine değer katmaya gönüllü olabilir. Sorumlulukların artması ile birlikte yaptığı iş bir tür stres kaynağına dönüşmüşse; önce neşesi, ardından da çalışma hevesi yavaş yavaş sönmeye başlar. İşi düşündüğü an afakanlar basmaya başladıysa ve ne yaparsa yapsın kendini mutlu hissedemiyorsa arkasına bile bakmadan iş değişikliğine gitmeli.

Yengeç: Emeğinin Karşılığını Alamıyorsa

Her iş yerinde bir Yengece ihtiyaç var. Herkesin yardımına koşan, insanların çalışma şartlarına uyum sağlamasına yardımcı olan, kimsenin istemediği bir işte çalışmaya bile gönüllü olan bir çalışan en nihayetinde. Bir patron daha ne ister ki? Her türlü olumsuzluğa göğüs gerseler de bir yerden sonra verdikleri kredi tükenebilir. İş yerine kendinden vermeye başlamış ve buna rağmen karşılığını alamıyorsa, emeğine değmiyor demektir. Daha iyi bir iş bulup, istifa dilekçesini vermek en çıkar yol olabilir.

Aslan: Değeri Bilinmiyorsa

İster dünya devi firmalardan biri olsun isterse basit bir iş yeri, Aslan burcu çalışanları elde tutmak pek de kolay değil. Ya çok daha büyük okyanuslara açılırlar ya da kendi firmalarını kurarlar. Uzun süre bir firmada kalabilmeleri için haklarının misliyle verilmesi şart. Değerlerinin bilinmediğine inandıkları an ikinci kez düşünmeden iş yeriyle ilişiğini kesecektir.

Başak: Yaptığı İşin Bir Fayda Sağlamadığına İnanıyorsa

İş yerine en erken gelip, en geç çıkan çalışanlar vardır ya. Başaklar işte onlardan. Yaptıkları için prim ya da mesai ücreti alması şart değil, maksadı sadece elindeki işin en iyi şekilde bitirilmesi. Peki, yaptıkları işin dişe dokunur bir fayda sağlamadığına inanıyorlarsa? O saatten sonra bir iş yerinde kalabilmeleri mümkün değil. Mutlaka kariyer sitelerini dolaşıp, kendine uygun iş ilanlarını teker teker işaretleyecektir.

Terazi: İş Ortamından Rahatsızsa

Bir iş yeri sadece çalışanların kendilerine ait görev tanımlarını yerine getirdikleri mekanlar değil. İnsanların sosyalleştiği, bir şeyler paylaştığı, arkadaşlıklar kurduğu yerler de yine burası aslında. Terazilerin çalışma hayatına dair en sevdikleri yön belki de bu. Çalışanlar arasında bir gerilim ve ortamda negatif bir elektrik varsa, o zaman başka. Böyle bir atmosferde vakit geçirmektense işsiz kalmayı bile yeğleyebilir.

Akrep: İşine Tutkusunu Kaybettiyse

Akrepler için yaptıkları işe tutkuyla bağlanmak çok önemli. Böyle bir durum karşısında ne Pazartesi sendromunu dert ederler ne de “Mesai bitse de eve gitsek” diye gözleri saatte beklerler. Yaptığı işe kendine ait hissedememesi ya da işten kaytarmak için bahane arar hale gelmesi ise aslında ayrılık çanlarının bangır bangır çaldığının bir göstergesi.

Yay: Hayalleri ile Hayatları Arasındaki Makas Açıldıysa

Yaylara göre hayat nefret edilen bir iş yerinde bir ömür harcamak için çok kısa. Kişi sadece hayalindeki işi yapmalı, yoksa çalışmanın mantığı ne ki? Patronları zengin edip, mutsuzluğa sürüklenmek mi? Kalsın! Hayallerinin peşinden koşmaktan asla yorulmayan yapıları hayatın gerçekleriyle çarpıştığında ise istifa mektupları doğrudan yöneticilerinin önüne düşüverir.

Oğlak: Kendine Değer Katacak Bir Alternatifi Varsa

İş dünyasının en güçlü neferleri olarak gösterilen Oğlaklar, kariyer yapmak için doğmuştur desek yeri. Akademik yaşamları, aldıkları eğitimler, kişisel fedakarlıklar… Hepsi, kariyer basamaklarını üçer beşer tırmanmak için. İş değişikliği de eften püften sebeplerden değil, bir üst basamağa çıkmak için olabilir. Bir iş yerinde öğrenebileceği her şeyi öğrenmişse, kendine değer katabileceği yeni bir alternatife yönelmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Kova: Yaptığı İşin Değerine İnanmıyorsa

Kovaların yaptıkları işlerde dişe dokunur bir fayda sağladıklarına inanmaları oldukça önemli. Sadece maaşını almak ya da patronlarını zengin etmek için çalışmak, pek tarzları değil. İş yerinin asi elemanı olarak, böylesi bir durumda karşısında isyan bayrağını açabilir. Yanına kimler katılır bilinmez ama istifa dilekçesini vermeye en önde gidecek insan olduğu daha şimdiden belli.

Balık: İş Yerine Aidiyetini Yitirdiyse

Balıkların gözünde iş yerleri, ikinci evleri gibi. Kendilerini ait hissetmeli, kapısından girdiği an gülümseyen yüzleri görmeli, çalışma arkadaşları tarafından sevildiğini bilmeli. İş yerine dair diğer kriterler ise ikinci planda. Söz konusu isteklerinden biri bile eksikse içinde bir yerde huzursuzluklar baş gösterebilir. Mutlu olmadığı bir yerde uzun süre vakit geçirebilmesi de mümkün değil. Zor yoldan da olsa yeni yuvasını aramaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir