Burçlar İhanete Uğradığında!

“Benim başıma gelmez” demeyin, ihanete uğradığınızda şaşkınlıktan küçük dilinizi yutup öfke nöbetlerine tutulmayın. İnsan şaşar, herkes hata yapar, aldatmak konusunda babanıza bile güvenmeyin. Bakalım burçlar ihanetle nasıl başa çıkar; kim ortalığı ayağa kaldırır, kim sessizce kaçar?

Koç

Koç dürüsttür, davranışı da söylemi de doğrudandır. Arkadan iş çevirmeye, tek ayağının üzerinde yalanlar söyleyip kimseleri kandırmaya soyunmaz. Madem kişi kendinden bilir işi, kimselerin de yalan dolanla işi olacağını hesaba katmaz. İhanete uğradığında “acaba bir kusurum oldu mu” diye düşünmez, doğrudan yargıya geçer! Zaten ihanetin de haklısı olmaz! Koç ihaneti bir tür yenilgi sayar ve partnerine savaş açar! Öfkesini öteleyip içini soğutmaz, bugünün işini yarına bırakmaz; öğrendiği anda ortalığı birbirine katar!

Boğa

Boğa sevdiğine güvenmiş, herkesin kolayca giremeyeceği aşk yuvasının kapılarını ardına dek açmış, aşkını içeri almış ve kapısını diğer tüm ihtimallere tümden kapatmıştır. Sadıktır Boğa, “sevgilim var” dediği andan itibaren gözünü bağlar, kendini bir tek sevdiğine adar! Partnerinden de aynı sadakati bekler! İlişkileri boyunca olası tüm sorunları çözme yoluna gider, toleransını bol tutup sabrının sınırlarını zorlar! Ama ihanete uğrarsa dünya tersine döner, inandığı her şey bir anda başına yıkılır! Boğa intikamın da sınır ötesini sever, “yapmaz” diyenleri şaşkına çevirir, kırılan kalbiyle partnerin kalbini tuz buz eder!

İkizler

Aslında İkizler ihanet ihtimalini tümden aklından çıkarıp yokmuş gibi yaşamaz. Herkes öncelikle özgürdür ve kişi kendini fazla sıkışmış, kontrol altına alınmış, kısıtlanmış hissettiğinde bir tepki olarak ya da hür olduğunu kendine ispatlamak için aldatabilir. Ancak tüm bu düşünceleri ihanete uğradığı anda uçup gider, yerini çılgına dönmüş İkizler’in gazabı alır. İkizler ihanete uğradığını öğrendiğinde açar ağzını yumar gözünü! Çığlıkları apartmanı inletir, bulunduğu yerde kim var kim yoksa korkudan kuytusuna çekilir. Zira küfürler, fırlatılan küçüklü büyüklü eşyalar havada uçuşur. Duygusal çöküntü yaşamak yerine öfkesinin şerrini gösteren İkizler her şey bitince, hayatına kaldığı yerden devam eder!

Yengeç

Yengeç aile kurmaya en yakın, ihanete en uzak yaşayan insandır. Flörtlerini dahi çok uzatmayı, sündürüp tadını kaçırmayı sevmez. Yani başlayan her ilişkisine aynı sadakati duyar, ihaneti aklının ucundan bile geçirmez. Tez elden evlenip yuvasını kurmaya, ailesini büyütüp çocuk sahibi olmaya ve huzur içinde sıcacık evinde yaşamaya odaklanır, sevgi dolu yüreğiyle sarar, gerisini düşünmez. Yengeç için aile ve sevgi temaları yaşamının bütününden ayrılmaz iki değerdir. Yengeç’in ihanetle karşılaşması, inandığı tüm değerlere aldığı bir darbedir aslında. Aldatılan Yengeç uzun süreli bir yıkımın içinde acıyla savrulur, enkaz altında kalır!

Aslan

Cesurdur Aslan, kendinden emin yaşamında saygınlığı seçer! Ateş enerjisinin sıcağında yaşayan Aslan esasen aldatabilir gibi görünse de pırıl pırıl kalbi sevdiğine ihaneti kolayca kabul etmez. Ayrıca sahip olduğu şaşaayı küçük oyunlarla kaybetmeyi göze almaz Aslan! Bir de gizli kapaklı işler çevirmez, gönlü başkasına kaydıysa, kalbinin sultanı değiştiyse, dürüstçe transferini ister! Kendi gibi bir mükemmelliğin, bulunmaz değerin, her şeyin en iyisini hak eden pek şahanenin aldatılabileceğini aklına dahi getirmez. Dolayısıyla ihanetle karşılaştığında dumura uğrar! Aslan herkesin gözleri önünde yıkıma uğrayamaz, ihanetin yükü altında da kalsa belli edemez! Bir süre uzaklaşır, acısını gözlerden uzaklarda dindirir, her zamankinden daha iyi vaziyette geri döner.

Başak

Başak birine sevgili olmak için aceleci davranmaz, duygusal ilişkilere erkenden atılmaz. Çok deneyimlemek, bolca hata yapmak yerine kendini iyiden iyiye inşa eder, duygularını kabul eder, tam olarak ne istediğini tespit eder, böylece deneme yanılma yapmadan, gönlüne uygun biriyle ilişki kurmaya cesaret eder! Fazlasıyla ince eleyip sık dokumuş, tüm becerilerini bir bir kontrol etmiş ve duygusal bir ilişki için tüm hazırlıklarını tamamlamış olan Başak ihanete uğradığında, dünyası alt üst olur! Kendini hatalı bulmaya bayılan Başak, derhal milyon tane kusurunu bulur!

Terazi

Terazi yaşamının her zerresinde öncelikle adildir, ihanet de bir tür adaletsizlik olduğuna göre, Terazi aldatmaz. Gözünü güzelden alamaz, dillere destan bir yakışıklı görünce beğenmeden duramaz ancak aldatmaz. Gönlü sevgilisinden geçerse fazla zorlamaz, gözü başkasına kayarsa ısrarcı olup ilişkisini sürdürmek için boşa uğraşmaz! Zaten ilişki sevdikçe sürer, heyecanı bitince yenilenmeyi gerektirir. Terazi bunu bilir, ihanet de basbayağı bir haksızlık, bir tür yalancılık olduğu için kabul edilemezdir. İhanetle karşılaşan Terazi, karalar bağlayıp yas tutamaz, inşa etmek için nelere göz yumduğu huzurunu bir çırpıda yerle bir edemez! Sevgilisinin karşısında takındığı umursamaz görüntüsüyle en büyük cezayı verir Terazi!

Akrep

Akrep ihanet karşısında en cezalandırıcı, en acımasız, en stratejik insana dönüşür. Sevgilisini kuşattığı arzulu kollarını bir anda boğucu birer kıskaca çevirebilir. Hele ki eşsiz bir sevgiyle yüreğini açtığı, kuşkularını rafa kaldırıp güven dolu bir yaşamda durmaksızın arzuladığı bir ilişkinin içindeyse! İhanet ile yüzleşen Akrep o ana dek görmediğini sandığınız tüm kirli çamaşırlarınızı istiflediği hasır altından çıkarır, aklın dimağın almayacağı, önleyici hiçbir tedbir alınamayacak planını kurar! Hiç beklenmedik zamanda, kuyruğunu saplar, zehrini döküp içini rahatlatır, gecelerdir hasret kaldığı uykusuna koşar! Akrep asla affetmez!

Yay

Yay her ilişkisine yepyeni bir heyecan, henüz yaşanmamış çiçeği burnunda bir macera gözüyle bakar, ilişkide olduğu süre boyunca da sevgilisini aldatmaz. Canı başkasını çektiği, yeni bir heyecan tarafından arzuyla çağırıldığı anda zaten içinde olduğu ilişkisinde hapis kalmaz, kimselerin ahını almaz! Yay yeni bir aşka yelken açmaktan da çekinmez. Yay ihanete uğradığında yanıp yıkılmaz, acılara karılıp biberi ömür boyu yanında taşımaz. Elbette öfkelenir, şaşırır ve saçma bulur ama çok da üstünde durmaz! Arkadaş kalmayı tercih ederseniz bunu şaka yollu sık sık yüzünüze vurup güldürü malzemesi dahi yapar! Yay fazla takılmaz!

Oğlak

İhanet mi? El alemin diline düşen, kendisine dönen biraz alaycı biraz acıyan gözlerden nefret eden, itibarını beş paralık ettiği için sevgilisinden tiksinen Oğlak, elbette sarsılan saygınlığını, ciddi duruşunu ve gücünü yeniden kazanmak için bir plan yapacak, bu uğurda acımasızlığını takınıp vicdanının sesini bastıracaktır. Oğlak, üstünlüğünü ispat etmek için kolları sıvayıp hamlelerini birbiri ardına başlatır, onun için önemli olan kararlılıkla sürdüreceği bir mücadele alanına dönen ilişkisinden öte, kimliğini yeniden kazanmasıdır. Oğlak altta kalmaz, altta bırakır!

Kova

Kova’nın sevgilisini arkadaşlarının arasından seçmesinin bir sebebi de düşük egosudur. Hem yaşamda var olan bir dolu amacının arasında ilişkinin gereklerine ayıracak uzunca vakitleri bulamaz hem de var olan bir ilişkisini biraz daha özelleştirerek sürprizlerin önünü kesmiş olur. Kova fazla bağlanmaz, aşkından deli divane olmaz, biraz arkadaş biraz sevgili olup düzeyli ve keyifli yeni nesil bir ilişki biçimi icat eder. Bu ilişkide fazlaca üzülmek, kıskançlık nöbetlerinde uykusuz geceler geçirmek, birbirinin bireysel alanlarına destursuz girip özgürlüğüne müdahale etmek yoktur. İhanet de edeni ilgilendirir, Kova geleneksel yöntemlerle üzülüp intikam peşinde koşmaz. Pek de umursamaz!

Balık

Balık düşlerinden taşırıp dünyalara sığdırdığı, halen ilk günkü coşkusuyla yaşadığı aşkı tarafından umut ederiz ki aldatılmaz! Ama insanın başına neler gelmiyor ki Balık; bu da dünyanın sonu değil, yeni gün aydınlanacak ve umutların yeniden yemyeşil açacak, dalların çiçeklenip mis kokular saçacak! Zira Balık; aldatıldığında uçurumlardan düşmüş, dünyanın sonuna gelmişcesine kahır olur, yanar, yıkılır! Sanmayın ki bu acı aylar, yıllar, ömürler sürer, Balık birkaç güne yaşadığı acının içinde kavrulup kendini bulur, yaşadığı felaketi unutur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.