Burçlar İçin Tek Kelimeyle Aşk!

Bir düşünün. Elimize bir mikrofon aldık ve sokağa çıktık. Karşımıza çıkan insanlara soruyoruz: “Sizin için tek kelimeyle aşk nedir?” Bir sürü cevap alacağımıza şüphe yok. Mutluluk, huzur, hayranlık, özlem, acı… Hepsi kişisel deneyimlerin bir parçası. Diyeceğimiz o ki, herkese göre aşkın tanımı başka başka. Pekala burçlar için de aynı yorum yapılabilir. Bir Koç ve Balık için aşkın tanımının aynı olacağını kim iddia edebilir? İkisi de bambaşka bir pencerelerden bakıyorlar dünyaya. Haliyle aşka da! Uzun uzadıya düşünmeye gerek yok. Tüm burçları sıraladık, hepsinin karşısına aşkın tek kelimelik tanımını yazdık.

Koç: Adrenalin

Koç için aşkın tanımı belli. Aşk demek, heyecan demek, mücadele demek… Yeter ki kalbini çalan biri çıksın! Aşkın verdiği enerjiyle dünyayı bile yerinden oynatabilir. Oturduğu yerde beş dakika kalamaması, sevdiği için sürprizler peşinde koşması ve “Seni seviyorum” cümlesini duyabilmek için her şeyi göze alması gerçekten aşık olduğunun açık ve net bir göstergesi. Anlaşılabileceği üzere onlar için aşkın tanımı olsa olsa adrenalin olabilir.

Boğa: Güven

Boğaların kalbi öyle gelene geçene açık değil. Kalbinde birinin taht kurması için sahiden etkilenmesi gerekir. Güzellik, yakışıklılık, iyi huy, zenginlik… Hepsi hikaye! Bahsettiğimiz bu değil. Aşık olduğuna kanaat getirmesi için her şeyden önce karşısındakine inanması gerekir. Gözü arkada kalacaksa ya da ikide bir de yalanlarını yakalayacaksa yalnızlığı yeğleyebilir. Aşkın tanımında güven onlar için her şeyden önce gelir.

İkizler: Eğlence

İkizler bir kere aşık olmayagörsün. Bir an olsun duramaz yerinde. Haşarılıktan değil, mutluluktan! Sevdiğini takar koluna, gezinir durur oradan oraya. Partnerinin içten kahkahalarını duyabilmek içindir hep bunca tantana. Aşık olduğu kişide aradığı en büyük meziyet de bu zaten, birlikte yarın yokmuşçasına eğlenebilmek. Pek tabii, aşkın tanımı da onun nazarında eğlence.

Yengeç: Bağlılık

Yengeçlerin mayasında aşk olduğunu bilmeyen yok. Aradığı aşkı nihayet bulduğunda mezara kadar ayrılmaz peşinden sevdiğinin. Elini bir kez olsun bırakmaz, en ateşli kavgaların sonunda bile küs kalmaz. Böylesi bir bağlılıktan söz ediyoruz. En nihayetinde her şey gelip geçici ama kişilerin birbirlerine hissettirdikleri o derin duygular baki… Aşkın tanımı sorulduğunda hiç geciktirmeden söyleyiverir, bağlılık en önemli kriteri.

Aslan: Cesaret

İster imkansız bir aşk olsun isterse gizli saklı bir mahalle aşkı. Aslanların aşkı nerede bulduğu hiç fark etmez. Aşık olduğu kişiye her şeyi göze alarak ilan-ı aşk eder. Onun için türlü zorluğa göğüs gerer, gerektiğinde dünyaları fetheder. Aşkın gereği de zaten bu değil mi? Kimin umurunda el alem ne der? Aşk, sevdiğini söyleyebilme ve birlikte bir ömür geçirebilme cesaretidir. Aslanlar bunu bilir, bunu söyler.

Başak: Fedakarlık

Başakların her şeyde olduğu gibi aşkta da çıtası bir hayli yüksek. Birlikte gülüp eğlenmek, gezip tozmak tabii ki güzel. Ama yeterli olduğunu kim iddia edebilir? Gün gelip de aşklarını sınayacak büyük sınavlar vermeleri gerektiğinde “Seviyorum” diyen kişi kim bilir o zaman nasıl hareket eder? Sevdiği için saçını süpürge eden bir kişi tabii ki karşısında kendi gibi fedakar birini ister. Hal böyleyken aşkın tanımını yapmaya ne hacet?

Terazi: Huzur

Herkes atıp tutuyor. Teraziler aşkta romantizm ister, güzel insanlara vurulur, pahalı hediyeler ister. Hepsi safsata! Terazilerin gözettikleri sadece bir kriter var, sevdiklerinin yanında kendilerini huzur içinde hissetmeleri. Geri kalanlar aşkın süsü püsü. Hayatının aşkıyla kendini tamamlanmış hissetmek ve sevdiğinin kollarında kendini güvende hissetmek her şeye değer. Tek kelimeyle aşk sorulduğunda da önce huzur der.

Akrep: Tutku

Uzun uzun düşünmeye gerek yok. Akrepler için aşkın tek bir tanımı varsa o da tutku. Kalbini kaptırdığı kişiyle bir olmak, aşkın en güzel tanımı değil de ne? Biri ona söyleyebilir mi? Öyle ki kimyalar bir kez tuttu mu, Akrep aşkı olmadan yaşayamaz hale gelir. Öylesine derin ve yoğun bir sevgi söz ettiğimiz. Onun tutkulu aşkının tarafı olan kişi, ömür boyu sürecek bir serüvene geri dönüşü olmayan bir bilet aldığını bilmeli.

Yay: Macera

Yayların aşkları nedense hep bir alengirli. Sevdiğinin peşinden koşsun, olur olmaz delilikler yapsın, birlikte karınlarına ağrılar girene dek kahkahalar atsın… Aşkın tanımı onun için emekli gibi bir evin içerisine hapsolup, elini ayağını hayattan çekmek değil. Gerçekten sevdiyse dağları delen Ferhat gibi kimsenin yapmaya cesaret edemediği işlere bile girişebilir. Maceraperest ruhuna uygun olarak, aşk onun için bir tür serüven tabii ki.

Oğlak: Statü

Her burç gibi Oğlakların da hayata karşı belli bir yaklaşımı var. Diğerlerinin aksine biraz daha keskin ve belli bir çizgisi olduğu söylenebilir. Aşkı nasıl gördüğü, nasıl davranacağı, nasıl yaşayacağı bile kafasında az buçuk belli. Dünyalara değişmeyeceği birine aşık olacak, evlenecek, çocuk sahibi olacak, ömrünün her dakikasını sevdiğiyle dolduracak… Kalpten bağlandığı birine aşık olmak, kimsenin kolay kolay elde edemediği bir statüyü kazanmak gibi.

Kova: Özgürlük

İlk etapta bakıldığında Kovalar kimseye aşık olamayan bir tür ıssız adammış gibi görünebilir. Kalbini savunmasız bir şekilde birine açmak nereden bakarsan bak büyük cesaret işi… Herkesin harcı değil. Bir kez aşık olduğunda ise tüm korkularının yersiz olduğunu geç de olsa anlar. Zira hayatın yükünü paylaşabileceği, kafa dengi biriyle birlikte olmak dünyanın en güzel hissi. Kişinin ayakları yerden kesilir. Bir müddet sonra aşk onların nazarında en özgürleştirici duygu bile olabilir.

Balık: Uyanış

Balıklar, hayatın anlamını en çok sorgulayan burçlardan biri. Neden dünyaya geldik, neden belli davranış kalıplarının içine hapsolduk, nereye gidiyoruz… Sonu yok sorularının. Ta ki aşkı bulana kadar! İşte o zaman neden yaşadığını, hayata nasıl bakması gerektiğini anlar. Aşık olmak bir bakıma derin bir uykudan uyanmak gibi. Hayata bakacağı yepyeni penceresi, ona daha öne eşi benzeri görülmemiş duygular yaşatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir