Burçlar Harry Potter Dünyasında Hangi İşi Yapardı?

Büyücü dünyası hemen her muggle için adeta bir harikalar diyarı. Her arzunun asa sallayarak yerine getirilebildiği ve içinden çıkılması güç problemlerin bile basit bir büyüyle un ufak edildiği, sonsuz mutluluk vaat eden bir tür ütopya… En mütevazı hayaller için bile canını dişine takmak zorunda kalan biz mugglelara kim aksini iddia edebilir ki? Peki, sahiden büyücü dünyasında işler gözümüzde büyüttüğümüz kadar kolay mı? Hogwarts’tan mezun olduktan sonra hemen istihdam edilecek miyiz mesela. Hangi meslek dalında kariyer yapabileceğimizden emin miyiz? Kısıtlı iş havuzundan seçtiğimiz uğraşlarımızda mutlu olabilecek miyiz? Sorularının cevabı burcuna özel yorumlarda saklı.

Koç

Koçların Harry Potter izlerken kendini kaptırdıkları ilk sahne, şüphe yok ki kıran kırana geçen bir Quidditch Maçı sahnesiydi. Ayakların yerden kesildiği, coşkulu tezahüratlar arasında oyuncuların maçı kazanmak için var gücüyle mücadele ettiği ve ateşli bir rekabetin hüküm sürdüğü bir meslek dalı Koçlardan başka zaten kime yakışırdı? Mücadeleci ruhun ve öncü yapınla profesyonel bir Quidditch oyuncusu olarak büyücü dünyasında adını devler ligine yazdıracağından en ufak bir şüphemiz yok.

Boğa

Ağırlığıyla girdiği her ortamda saygı uyandırmak, kararlı bir yapıya sahip olmak, en uçarı davranışlar karşısında bile sakinliğini korumak ve çevresindekileri içtenlikle sahiplenmek… Bu özellikler bir Boğayı Boğa yapan unsurlar olduğu kadar bir öğretmen için de gerekli nitelikler. Dememiz o ki Hogwarts’ta akademik kariyer tercihi seni uzun vadede en mutlu edecek seçenek olabilir. Hayatın boyunca huzurla yerine getirebileceğin bir işin, okul kapanmadığı sürece koruyacağın kurulu düzenin ve yüksek gelir imkanınla seni en çok Hogwarts’ta öğretmenlik memnun edebilir.

İkizler

Büyücüler ayrı bir dünyada yaşıyor gibi gözükseler de temelde bizlerden çok fark değiller. Onlar da her sabah dünyada neler olup bittiğini gazetelerden takip ediyor, çaktırmadan da olsa magazin sayfalarını karıştırıyor ve yeri yerinden oynatacak skandalları arıyor. İletişim konusunda rakip tanımayan ve araştırmacılık yönünden de değme gazetecilere taş çıkartan yapınla Gelecek Postası’nın ünlü yazarı Rita Skeeter’dan neyin eksik? Sözlü ve yazılı alandaki doğuştan gelen becerilerinle çağın en büyük araştırmacı gazetecisi sen olabilirsin!

Yengeç

İnsan büyücü de olsa muggle da olsa yataklara düştüğünde yanında hep onu anaç yüzüyle rahatlatacak ve şefkatiyle koruyup kollayacak birine ihtiyaç duyuyor. Bir Yengeç olarak senin de insanlara yardım etmeye, onları sakinleştirmeye ve iyileştirmeye duyduğun tutku malum. St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’nde ya da Hogwarts’ın hastane kanadında kendine çizeceğin bir kariyer, seni hayat boyu mutlu edecek bir iş sahibi yapabilir.

Aslan

Büyücü dünyasının en havalı mesleklerinden biri olan ejderha eğitmenliğinde parmakla gösterilen bir noktaya erişmek için korkusuz, maceraperest ve güçlü bir karakter olmak yetmiyor. Kendine güvenen ve pes etmeyen bir kişiliğin yanında en çok mangal gibi bir yüreğe sahip olma şartı aranıyor. Bir başka deyişle Aslan gibi olmak gerekiyor. Kolay kolay kimselere boyun eğmeyen, kükremesiyle yeri göğü inleten ve alevleriyle dört bir yanı cehenneme çeviren ejderhalara senden başka kim kafa tutabilir ki?

Başak

Sanmıyoruz ki, büyücü dünyasında saat gibi işleyen sistemlerin teminatı birkaç büyü olsun. Orada da her şeyi detaylı bir şekilde organize eden, çalışkanlıklarıyla işlerin tıkır tıkır yürütülmesini sağlayan ve titizlikleriyle en küçük bir hataya bile yer bırakmayan Başaklara ihtiyaç var. Harry Potter evreninin kalbinin attığı Sihir Bakanlığı’nda kusursuz bir şekilde yerine getireceğin bir memurluk görevi senin için kariyer basamaklarını çifter çifter tırmanarak zirveyi zorlayacağın bir ortam yaratmana yardımcı olabilir.

Terazi

Teraziler için adil bir düzen yaratmak, kişiler arasında bir uyum yakalamak ve her türlü işi dengede tutmak elzem. Tüm bunlarla birlikte onlar için en uygun kariyerin hukuk alanında yattığını söylemek şaşırtıcı olmaz. Adalet terazisi ile sembolize edilen bir burçtan bahsediyoruz nihayetinde. Büyücü dünyasındaki hukuki düzeni korumaktan sorumlu olan Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi’ne başkanlık etmenin senin için en doğru meslek seçimi olacağı kanaatindeyiz.

Akrep

Akreplerin güçlü sezgilerini bilmeyen yok. Bir de araştırmacı ruhları var ki sormayın gitsin. Başarılarına başarı katacak bir kariyer hayatı için bu iki özelliğin ekseninde bir meslek seçmek en doğru adım olabilir. Muggle yaşamında dedektiflik, polislik gibi alanlarda nasıl destan yazıyorlarsa büyücü dünyasında da seherbaz olarak tozu dumana katabilirler. Özellikle karanlık büyücülerin yakalanması ve adalete teslim edilmesi noktasında diğer burçlar senden çok şey öğrenebilirler.

Yay

Doyumsuz bir merak, iflah olmaz bir macera duygusu, oturduğu yeri ısıtmayacak kadar enerjik bir yapı ve yeni olanı keşfetmeye dair tükenmez bir tutku… Tüm bu başlıklara gözü kapalı tik atan Yaylar, Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar kitabının yazarı Newt Scamander gibi büyücü dünyasının en iyi büyüzoologları olabilir. Yeni yaratıkların peşine düşeceğin, kimselerin duymadığı yaratıkları literatüre kazandıracağın ve bilinmeyen yönlerini açığa kavuşturacağın bu meslek tam sana göre!

Oğlak

Oğlaklar, hemen her türlü işte yönetici kademesinde görülebilirler. Yönetsel becerilere sahip, en çalışkan ve disiplinli bireyler onlar. E yani olsun o kadar! Büyücü dünyasında da en tepe pozisyonlarda yer almayı hak ediyorlar. Hatta neden Sihir Bakanı olmasınlar? Sorumluluklarının bilincindesin, kuralcısın, soğukkanlısın ve otoritersin, koca bir dünyayı omuzlarında taşıyacak bir politikacı olmak için daha ne gereksin?

Kova

Bilinmeyeni keşfetmeye dair tutkusuyla Kovalar, bilimin dahil olduğu her alanda “Ben Buradayım” demekten geri durmaz. İşi biraz spesifikleştirirsek, özellikle söz gök biliminden açıldığında kimselere söylenecek laf bırakmaz. Bu yüzden tıpkı muggle dünyasında olduğu gibi Harry Potter evreninde de tam onlara göre bir alan var: Astronomi! Bir astronom olarak hayat boyu heyecanla yerine getirebileceğin bir iş sahibi olabilir, bilinmeyen gezegen ve galaksiler arasında unutamayacağın yolculuklara çıkabilirsin.

Balık

Su grubu burçlarının bir üyesi olan Balıklar, hayatlarının her alanında mümkün mertebe hayallerine, iç dünyasına ve duygularına söz hakkı tanır. Peşine düştüğü hedefler de başkaları gibi para pula dair işler değil kendi yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri alanlardır. Büyücü dünyasında bir iksir ustası olmak belki de onlar için en doğru uğraştır. Böylece hayallerinin sınırlarını zorlayabilir, çok sayıda soruna çözüm üretecek iksirler geliştirebilir, insanlara yardım edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir