Burçlar Hangi Özellikleriyle Övünür!

Övgülerine kıyıp ellere yağdıramayanlar, salamurayla da uğraşmayıp bir güzel kendilerini iltifatlara boğanlar bu yazımızda! Bazı listelerin sonu gelmezken, bazılarının kendini yüceltmeye dili varmayacak. Burçların kendilerinde sevdikleri, öve öve bitiremedikleri özellikleri nelermiş sizler için bulduk çıkardık.

Koç

Döllenme esnasında milyonlarca sperm arasından açık ara farkla önde gelmesi malum hikâyesiyle ölene dek övünen Koç, mücadelelerden boynunda madalyası, elinde plaketi, ruhunda milyon tane övgüsüyle ayrılır. Cesareti, mücadeleci ruhu ile rekabet içindeyse uçanı koşanı kaçırmayışıyla övünür de o övünmesin de kim övünsün? Tükenmez enerjisi ve aşılmaz hızıyla, en çok da “Risk budur!” tavrı ile girdiği işlerde sağladığı başarılarla övünür! Korkusuzluğunun şovunu yapmaya doymaz, dilinden düşürmez!

Boğa

Maddi tüm güzellikleri, kalabalıklar içinden ayıklamasıyla, duyularının hassasiyetiyle, lezzetin, kokunun, güzelin gurmesi olmasıyla övünür. Yemeğin lezzetlisini, dokunun kalitelisini, insanın güzelini karanlıkta seçer, en iyi o tanır! Paranın kıymetini de malın, mülkün ederini de iyi bilir! Damak tadı inanılmaz gelişmiştir! Güzel avına çıksa kraliçe tacını bulur! Güvenilirliği ile görsel sanatlara olan su götürmez kabiliyetiyle, keyfiyle övünür! Benim gibi seven bulamazsın der, jestleriyle övünür!

İkizler

Tabi ki bilgisiyle övünür; hem de öyle yakın çevresiyle, üç beş arkadaşıyla yetinmez, cihana duyurur! Hazırcevaplığıyla, kıvrak zekâsıyla, geniş bilgi dağarcığıyla, örümcek ağlarını kıskandıran network’üyle övünür! Temelini bilgiden alan gücüyle pek övünür! Sosyal ortamlarda kazandığı sempatisiyle, herkesçe sevilmesiyle, görenlerin görmeyenlere anlattığı şeytan tüyüyle ve bilinirliliğiyle övünür! Telefon rehberinin kalabalığı, randevu defterinin doluluğu, sohbetinin vazgeçilmezliği ile övünür.

Yengeç

Amanı duymadan yardıma koştuğu nice dertle, erken teşhis ve müdahaleleriyle kurtardığı hayatlarla, sezgileriyle, empati yeteneğiyle övünür! Ailesinin üzerine koruyucu koca bir çatı kurmasıyla, kuşatıcı varlığıyla, çocuk yetiştirirken gösterdiği özenle, aile birliğine duyduğu yüksek saygıyla, elinin lezzetine diyecek olmayan geleneksel mutfağıyla övünür! Onun birleştiriciliği olmasa kuruyacak nice kökleri, dağılacak nice aileleri düşünür, kendiyle bir kez daha övünür!

Aslan

Tüm en harika özelliklerle donanmış Aslan, varlığıyla övünür! Onun övündüğü özellikleri saymaya güzel Türkçe’mizdeki kelimeler yetmez, başka dillerden destek almak zorunda kalırız, o derece!

Başak

Başak, dünyanın en başarılı projesini tek başına da yapsa, biz yaptık der, imza atmaz, anonim ilan eder! Kendini övmekten, öne çıkarmaktan hoşlanmaz. Olmaz ya, övünmesi gerekse; analitik zekası ile detaylara hakimiyeti ve mükemmelin peşinde koşmasıyla övünür! Alfabetik kütüphanesindeki kitaplarının bir de excel’de kayıtlı olması, dolabının renk geçişlerine göre dizilmiş, birbiri aynı nizamda katlı eşyalarla dolu olması, tüm notlarının belli bir tertipte ve erişilebilir olması övünç kaynağıdır! Sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmesi ve görev bilinciyle teslim ettiği kusursuz işlerini övmeyen az bulunur! Konusu insanları eleştirmek olunca, Başak’tan alası da az bulunur!

Terazi

Girdiği her ortamda kendisine defalarca baktıran ve modacılara ilham kaynağı olan doğal şıklığı, hiçbir durumda ödün vermediği zarafeti, temelini içgüdülerinden alan estetik zevkleri ile övünür! Taraflar arasında harika bir denge kuran, barışçıl rüzgârlara pencere aralayan adalet anlayışı, mevzu bahis en yakını dahi olsa elden bırakmadığı objektifliği, ilişki yönetimindeki uyumlu tavrıyla kazandığı sosyal çevresiyle övünür.

Akrep

Yetenekleriyle asla övünmez; duydunuz ki kendini övüyor, bilin ki taktik yapıyor, bir hinlik, hainlik peşinde! Gizlemek istediği zaaflarını, aşağı hissettiği, kompleks yaptığı taraflarını gizlemek için, övünme perdesini çaktırmadan örtmeye çalışır. Yeteneklerini övünerek açık edip, yarınlarda gizli silah olarak kullanma ihtimali yok etmez. Silahı yok ise, varmış gibi gösterip, bugünden gözdağı vermek niyetiyle korkularını koltuklarının altına doldurur, olası düşmanlarını püskürtür!

Yay

Abartmayı seven Yay’ın kaleyi görüp de şut çekmediği emsalsizdir, bulduğu her boşlukta övünür, sohbetin her türünü övünme seansına çeviriverir! Yaptığı en uzun yolculukla, aldığı en olmadık riskle, uzaklardan getirdiği bir magnetle, selam ettiği bir dervişle, yaşadığı her şeyle itinayla övünür! Sonu gelmez seyahatleriyle, felsefi bilgisiyle, farklı kültürlere olan merakı sayesinde sahip olduğu ilginç hikâyeleriyle, Herodot misali abartısı bol övünür. Övünmek olmasa da derdi, huyudur övünür!

Oğlak

Başarı imzalarıyla boşlukları doldurduğu kıymetli işiyle, pek saygın eşiyle, sahip olduğu disiplini sayesinde gördüğü kariyer zirvesiyle, planlı olması sayesinde sahip olduğu temkinli adımlarıyla, mesleki statüsünün artan ivmesiyle övünür. Kendini açıkça ve doğrudan övmek yerine, başkalarını yererek dolaylı bir övgü biçimi geliştirir. Başkalarındaki yetersizlikleri konuşmaya, kendinin nasıl da yeterlilikler okyanusu olduğunun altını çizmeye bayılır.

Kova

Farklıyım ben diye dünyaya anons geçse, ben olmasam dünyaya barış uğramaz kıymetimi bilin dese hakkıdır. Kova dediğin hem türüne marjinallikte açık ara fark atmasıyla, teknoloji bilgisini birleştirdiği zekâsı sayesinde mucitler dünyasında çığır aşmasıyla, dünyanın tüm yükünü omuzlarına alıp hepimizi hafifletişiyle bırakın övünsün. Çoğu zaman övgülere layık görülen bu cool kişi, övgülerden başını kaldırıp övünmez. Hümanizmiyle tüm beğenileri toplar, ıslak imzalı takdir belgeleriyle duvarlarını süsler. Kova laboratuvardan çıkmaz ezilenin yanından ayrılmaz!

Balık

Kimselerin aklının sırrının ermediği hayalleriyle, bilinmedik rüyalarıyla, öngörüleri sayesinde “Ben söylemiştim!” cümlesinin müdavimi oluşuyla övünür! Olacakları çoğu zaman önceden hisseder, hisleri sayesinde sahip olduğu koruyucu güçleriyle övünür! Kıyamayışlarıyla, acıma duygusuyla, merhametiyle övünür! Duygu yüklü şiirleri, fantastik masalları ve sanatsal yetenekleriyle övünür!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.