Burçlar Güne Nasıl Başlar!

Kimisi zamanın akışına direnişini günün başlangıcını geciktirerek gösterir, kimisi horozları uykusundan uyandırır, ömrü telaşa katar, her gün bir yerlere yetişircesine koşarak yaşar; uykuyu kısa, yaşamı uzun tutar! Bakalım hangi burç güne nasıl başlar?

Koç

Günlük yaşamında çabukluğuyla meşhur, hareketi hızlı, varışı tezdir! Kimseleri bekletmekten hoşlanmadığı gibi, bekletilmeyi hem sevmez hem de sabredip beklemez! Ama o alarmı bekletmelere, ertelemelere doymaz! Koç bu ateş çağırmadan uyanmaz, alarmın desturuna kulak verip uyanmaz! Kurduğu kırk alarm ile inatlaşır, sonunda kendi iradesiyle ama gecikmeli kalkar. Böyle de başına buyruk davranıp kendi kararına savaş açar!

Boğa    

Keyfine düşkün, uykusuna, dinlencesine sevdalı Boğa, alarmın rahatını kaçırmasına göz yummaz! Etraftan gelen gürültü patırtıya meydan verip uykusunu bölmez, gerekirse takar silikon kulaklığını, çeker perdesini, kapar penceresini, kendi istediği saate kurduğu geciktirilmiş alarmıyla, tek seferde uyanır! Ne uykuya direnir ne güne! Son dakikaya kadar uyur, güne huzur içinde başlar!

İkizler  

Gece yatmak sabah kalkmak bilmeyen İkizler kim bilir feneri nerde söndürmüş, olduğu yerde sızıp kalmıştır. Uzun uykular için kuş tüyü yastıklar, ortopedik yataklar beklemez. Uzun günün sonu gelmez, geceleri karanlık basmaz; İkizler’in eşi dostu bitmez, gün ışığı hepsiyle sohbetlenmeye yetmez. Hal böyle olunca genelde koltukta uyuya kalmış, arkadaşının evinde kıvrılıp yatmıştır. Basbayağı sızan, alarm kurmayan İkizler, kısmetse kalkar!

Yengeç

Mis kokulu yatağında, sevdiceği yanında, umutları göz kapaklarında usulca dalar Yengeç uykuya. Deliksiz uykusunu alarmın gürültüsüne teslim edip sabahın ayazına bir başına uyanmaz! Kendiliğinden uyansa da kızarmış ekmek kokusunu duymadan, annesinin omletinin neli olduğunun tahminini rahat yatağında yapmadan, yanağına günaydın öpücüğü konmadan kalkmaz! Güne sevgiyle uyanmayı, yatağından şefkatle kaldırılmayı sever!

Aslan   

Ful ortopedik yatağında, üstünde yumuşacık ipek pijamaları, gözünde “Ben istemeden ne gün aydınlanır ne gece sabaha bağlanır” dercesine taktığı göz bandıyla mışıl mışıl uyur! Ufak tefek tıkırtılar, sakince çalan alarmlar Aslan’ı yattığı yerden kaldırır mı? Mümkün değil! Evde muhakkak onu usulünce uyandırmakla görevli biri vardır ve zat-ı allerinin sabahlığı muhakkak tutulur! Yataktan çıkmadan limonlu ılık suyu afiyetine sunulur!

Başak 

Alarm da neymiş, Başak içgüdüleriyle uygun zaman gelince çat diye açar gözlerini, alarmdan önce uyanır, yapılacaklar listesinin son kez gözden geçirir, son kontrollerini yapar, neredeyse gününü bir kez daha planlar! Duşunu alır, kişisel bakımını yapar, ortalığı düzenler, yatağını havalandırır, horozlar ötmeye başlayınca güne en hazır haliyle başlar! Malum, yapılacak çok iş var!

Terazi  

Akşamdan neşe stoklarını doldurmuş, en sevdiği arkadaşlarıyla çarşı pazar gezmeye koyulmuş, günü usulca bitirmiştir. En sevdiği şarkıyı alarmı yapar, kalkmak vakti geldiğinde, güne neşeyle başlar! Başı yastıktan kalkmadan, gözleri henüz açılmadan, dansı başlar, her yeri kıpır kıpır oynar! Önce tebessümü gelir Terazi’nin sonra sözü günaydına başlar! Sabah ilk iş bir Terazi’yle karşılaşmak keyif verir, güne neşe katar!

Akrep  

Akrep’in psişik güçleri mi var desek, “Su uyur Akrep uyumaz!” diye bir atasözüyle dii dizi düşmanına atıfta mı bulunsak, bilemedik! Ancak Akrep alarmını zihnine kurar, vakti gelince dakika şaşmaz, biri dürtmüş gibi gözlerini açar! Zaten açık gözle uyur, ufacık tıkırtıya, azıcık fısıltıya uyanıverir! Akrep yarı uyur yarı uyanık yaşar! Malumunuz Akrep karanlığın burcu, gecelerin sakinidir; derin uykulara dalıp olası tehlikelere fırsat sunmaz!

Yay    

Yay’ın uyku düzensizliğine akıl sır ermez! Herkes uyurken gezer, gürültüden, patırtıdan dolayısıyla sinirden kimseler uyuyamazken, bir bakmışsınız bir horultu gelir uzaktan, Yay derinlere dalar! Üç gün gezip, iki gününü uykuya tahsis etmiş olabilir, coğrafyanın birinde uyku zamanıyla ilgili bir yeni bilgiye sempati beslemiş, gayrı öğlenleri uyumaya karar vermiş olabilir. Yay, ağaç kavuğundan yatak yapsa, alarm diye evini horozlar bassa şaşırtmaz!

Oğlak   

Tüm gün sistematik bir biçimde çalışmış, biyolojik uyku saatine uyumlu alarmını uyuma zamanını müjdelemek üzere kurmuş, son kontrollerini yapıp, sabah işini kaldığı yerden sürdürmek üzere bilgisayarını kapatmıştır. Sabah olduğunda, çalan alarmının ilk saniyesinde uyanır ve bir çırpıda yataktan kalkar! Filtre kahvesi demlenirken, duşunu alır, hazırlanır ve işe koyulur!

Kova 

Akşamdan bilgisayara bakmaktan gözleri şişmiş, zihnini harıl harıl çalıştırmaktan beyni zonklamış nihayet gece gelmiş, Kova’nın imdadına yetişmiştir! Kalabalık arkadaş gruplarının çok sesli sohbetleri, zihinde dolaşan bin bir tilki, türlü proje derken, nihayet Kova uykuya dalmıştır. Sabah olup alarmlar çalar, gün içinde yapacağı yeterince cazip bir şey ise tüm yorgunluğuna rağmen yataktan fırlar, gönülsüz olduğu işler bekliyorsa kapıda, yataktan kalksa da tam olarak ayılması öğleni bulur.

Balık  

Balık gününün tümünü yarı uykuda geçiriyor zaten dediğinizi duyar gibiyiz! Uyanık düşleriyle, kendi dünyasında yalnızlığıyla baş başa kalmasıyla meşhur Balık, rüyalar diyarında tüm gecesini seyir halinde geçirir. Günün ilk ışıklarına da bir rüyanın etkisinde uyanır. Uyuyup rüyasını sürdürdüğü de olur, yarı uyanık hayalleriyle güne sözde uyanık devam ettiği de! Dış dünyanın gürültüsüyle uyanıp rüyasını bölmekten hoşlanmaz, alarm kurmaz!

Bir Yorum Bırakın
  1. Akrep burcu bu kadar doğru anlatılamazdı. Bazen diyorumki bende mi sorun var her okul sabahı alarmdan 1 dakika önce uyanırım. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir