Burçlar Evlilikten Neden Kaçar?

Bayram seyran dinlemez, üç aile büyüğü bir araya gelince bu soru gecikmez! Bekarların korkulu rüyasına dönüşen çöpçatan akrabalar, aile cüzdanını gözüyle görmeden dur durak bilmez, pes etmez! Sıra burçların “Ne Zaman Evleneceksin?” sorularına verdikleri kaçamak yanıtlarda?

Koç      

Koç bu acelecilikle çoktan evlenmiş, çocuğu yapmış, onu da büyütüp evlenme çağına getirmiştir. Belki de heyecanı mütemadiyen bitip yeniden harlanan Koç, evliliğe doymuş, özgürlüğün dayanılmaz mutluluğunda yaşamaya koyulmuştur. Koç bu soru karşısında “aklın nerde senin” der gibi dudak kıyısı gülümsemesini takınır ve cevabını yapıştırır; “Senin yaşında çocuğum var benim ya ne evliliği!”

Boğa    

Boğa evlenecek de ailesi de bileziklerini alıp oynamaya gelecek, torun sevecek; rüyasında gören olursa hemen uyanmasın. Esasen Boğa evlenmek ister ama maddi olarak kendini ne zaman hazır hisseder orası meçhul. Boğa sorusu karşısında pek de gönülsüz bir tavırla; “Önce ev almak lazım!” deyiverir, zira özel hayatının sorguya açılmasından hoşlanmaz.

İkizler  

İkizler bu sorunun karşısında biraz şaşkın biraz eğlenceli bir hal alır, evliliğin ne demek olduğunu hızlıca hatırlarken konuya ne kadar yabancı olduğunu bir kez daha anlar! İlla bir cevap vermesi gerekiyorsa bu “evlilik de neymiş, iki günde sıkılırım” değil; “okuyom ben yaaaa” olur. Konu evlilik olunca İkizler bahaneyi bol bulunur.

Yengeç

Yengeç bu sorunun karşısında epeyce heyecanlanır, gözlerinin önünde duvaklar, biberonlar uçuşur, zihninde ilk dansının romantik müziği çalmaya koyulur. “Ahhh ben istemez miyim telli duvaklı gelin ya da beyaz atımın üstünde prensler gibi bir damat olmayı” diye düşünürken çaktırmadan iç çeker. Ardından asıl cevabını söyler; “Evlenecek aday vardı da ben mi evlenmedim!”

Aslan   

Aslan kimleri beğensin, yanına yakıştırıp kimlerle birlikte bir ömür geçirmeye niyetlensin. Kimlere dengim desin de saraylarda, şatolarda düğünler organize etsin! Aslan’ın gönlünde yatan eşi çıkıp gelmeden, aklı başından gitmeden, hayranlığı dorukları görmeden evlilik düşünmesi pek mümkün değildir. Sorusunun cevabı da açık ve nettir; “Dengimi bulamadım!”

Başak  

Başak nasıl evlensin de enini boyunu denk getirip didik didik etmeden aynı yastığa baş koymayı kabul etsin? Sonuçta herkesin gözünün üstünde kaş var, ağzı var, dili var! Başak’ın gözüne tüm kusurlar batar, mükemmel olmayan kimseler Başak’tan kolayca geçer not alamaz. “Ama gönül bu ota da konar” diyenleri Başak tümden yalancı çıkarır. Başak’ın cevabı çoktan hazır; “Çünkü armudun sapı, üzümün çöpü var!”

Terazi  

Terazi evlenecek de hangisiyle? Güzellik destan yazıp yakışıklılığında herkesin gözü olunca. Bir iki buluşmada huzuruna, uyumuna bayılanlar kapısında sıra olunca. Böyle zarafet girdiği akla sonsuza dek kazınınca, Terazi’nin alternatifi de bir hayli artında; evlilik zorlaşır. Terazi böyle sorularla sık sık uğraşır, neyse ki cevabı hazır; “Taliplerim çok seçemiyorum, ne yapayım!”

Akrep  

Akrep ihanetten korkar, birine tümüyle güvenmek için kılı kırk yarar! Sevgiliyken hadi neyse; aklındaki soru işaretleri artar, içini kurtlar kemirmeye başlarsa alır başını, çeker kapıyı! Ama ya evliyken güveni zedelenir, gönlü geçer, içi soğursa! Cinsel hayatı yetersiz kalır, arzusu içinde patlarsa o zaman ne olur? Akrep cevabını hazırlar; “Evlenmiyorum çünkü kimseye güvenemiyorum!”

Yay

Yay için evlilik ihtimallerin en sonuncusu, aşkın zincire vurulmuşudur! Ancak kendi gibi birini bulup adını evlilik koyduğu bir ilişki yaşayabilir ama evlilik sevginin gereği olamaz! Özgürlüğüne aşırı düşkün olan Yay zaten geleneksel sorudan da bu değerler sisteminin kendisinden de hoşlanmaz alaycı bir cevap hazırlar; “Evlilik aşkı öldürüyor diyorlar!”

Oğlak   

Oğlak’a muhtemelen “yeter çalışıp bir başına mücadele ettiğin, bir eş bul kendine iki elin sesi olur” diyen bir büyüğü tarafından maruz kaldığı bu istenmedik soru karşısında söyleyecek çok şeyi olan Oğlak, “Evlenecek düzgün insan mı var?” diyerek soruya soruyla karşılık vererek zaman kazanmak ve bu konuya kestirmeden kapatmak istemiştir.

Kova    

Kova evliliği hemen onaylamaz, inançların ve devletin el ele verip yaptığı dayatmalara kolayca göz yummaz! Kova hiçbir şeyi öyle gerektiği için yapmaz! Kendi akıl yürütmeden, meseleyi etraflıca gerekçelendirip mantık süzgecinden geçirmeden hazır bulunmaz! Böyle bir soruya da cevap vermek istemez, ukalalığı da üstündeyse; “Zorunda mıyım?” der, geçer!

Balık    

Balık evlense de olur evlenmese de ne evi tutuşur ne dünya kurtulur. Dünya ilahi bir düzene uyum sağlar, Balık da kaderin karşısına çıkardıklarına karşı itirazını bol tutmadan, sakince yaşar! Hala evlenmiyor musun sorusuna da “Kader, kısmet bu işler…” der, cevabı Allah’a havale eder!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.