Burçlar Esnaf Oldu, Kim Kahveci, Kim Taksici Oldu?

Mahallenin en renkli insanları kesinlikle esnaflar. Bütün gün sohbetleri eksik olmaz, kimisinin de dükkânı dedikodusuz geçmez, en son dakika haberleri hep onlardadır. Peki burçlar esnaf olsa kim ne olurdu merak ediyor musun? Hemen okumaya başla, kimin taksici, kimin kahveci olduğundan geri kalma!

Koç – Emlakçı

Yerinde duramaz, sürekli oradan oraya koşuşturur, hırs küpü olduğu için mahalledeki bütün emlakçıların kepenklerini kapatmasına sebep olur. 2+1 ev bakan yeni evli çiftlerle muhabbeti öyle bir kurar ki, bir anda müstakil, bahçeli 4+1 evin kira sözleşmesini imzalatıyor olur! Pazarlık yapmaya kalkarken bir anda fiyatları yükseltebilir, ne olduğunu anlamadan fazla fazla kara geçebilir. Çakal esnaflar arasında zirveye oynayanlardan biridir o!

Boğa – Fotoğrafçı

Kendine has bir ağırlığı olan, sanat düşkünü, mahalledeki herkesin çocukluk, düğün, vesikalık, dükkân açılışı gibi her anına ortak olup boy boy fotoğraflarını çeken, sakin ve saygılı tavırlarıyla herkesi kendine rahatlıkla bağlayan biri! Kendini öyle bir sevdirir ki mahalleden taşınanlar bile fotoğraf çektirmeye yine ona gelir, zaman zaman özel çekimlere bile giden, kısa sürede işleri büyüten esnaf olur.

İkizler – Kahveci

Herkesle sohbeti olan, ondan habersiz kuş uçmayan, mahallenin tüm dedikodularının orada döndüğü kahveci kendisi! Herkesle mükemmel bir sohbeti vardır, dükkanına girenler en az üç saat çıkamaz, ondan güzel çay içecek yer bulamaz! Veresiyeden pek hoşlanmadığı için kahve defteri tutmak pek ona göre değildir. Para peşin, kırmızı meşin der, dükkanını en geç kapatan, sohbet etmeden duramayan, hiç beklenmedik anlarda herkese benden bi’ çay diyen mahallenin kahvecisinden başkası değildir o.

Yengeç – Lokantacı

Anne baba sıcaklığı ile yaklaşır, herkes mutlu olsun, karnı doysun der. Mahallede birinin aç olduğunu gördüğü an alır dükkanına getirir, bedavadan yer içirir. Boşuna esnaf lokantası terimi çıkmamış değil mi ama? İşleri kötü gittiği zaman hemen bir bunalımlar, derin derin düşünmeler, yüzünden düşen bin parçalar… O kadar duygusaldır ki dükkâna bakması gerekirken yaşlı bir teyze üzülmesin diye saatlerce onunla sohbet edebilir. Tam da mahallenin “okusa kesin sanatçı olurdu” dediği kişi.

Aslan – Veteriner

Mahallenin en gözde, en ilgi çekici, en kahkahası eksik olmayan esnafı. Mahallenin gençleriyle sürekli olarak bir sohbet muhabbet eder, geleni gideni eksik olmaz, hayvan haklarının savunucusu, neşeli, hayata bağlı ve dost canlısı. Herkes tarafından saygı görülmek ister, sık sık övgü bekler. Sokak köpeklerini de tedavi eder, yaşlı teyzelerin evde baktığı kedileri de. Kendi dükkanında kendi kuralları geçer, ama saygıda kusur etmez.

Başak – Bakkal

Günün çoğunu hesap yaparak geçiren, veresiye veren ama parasının da peşinden koşan, düzen takıntısı ile dükkanındaki ürünleri derli toplu bir şekilde yerleştiren bakkal tabii ki o! Saygıda kusur etmez, laubalilikten çok hoşlanmaz. Tam bir ticaret insanı, sürekli kafasında planlarıyla gezen, mesleğinin hiçbir zaman bitmeyeceğine inanan kişi. Mal alışları her seferinde mutlaka aynı saatte olur, kamyon biraz geç kalsa basar hemen yaygarayı. Eee para kolay kazanılmıyor değil mi ama?

Terazi – Kuaför

Mahallenin en tatlı, en sempatik, en minnoşu o! Güzellik dedin mi ondan sorulur, üzerine kimseyi tanımaz. Ne de olsa Zodyak’ın en bakıma düşkün, her yerde “güzellik” arayan burcu o. Dünyaya hep pembe gözlükleriyle bakmaya çalışır, herkes mutlu olsun, herkesle çok iyi geçinsin ister. Kapıdan biri girdiği anda onu prenses gibi hissettirir. Yapılan işlemi beğenene kadar çabalar durur, herkesi dükkanından yüzünde koca bir gülümsemeyle çıkarır.

Akrep – Kasap

Bir gün inanılmaz hoş sohbet olur, diğer gün ağzını bıçak açmaz. Et döveceğini öyle bir vurur ki, birinin kafasını eziyor sanırsın. Yine birileri güvenini boşa çıkarmıştır, ona üzülüyordur. Ama o ne yapar eder kendini toparlar, küllerinden doğar ve çok daha güçlü bir şekilde dimdik ayakta durur. O sert görünüşünün altında yumuşacık bir kalp yatar, fakat bir türlü kolay güvenemez, hep ketum biri olarak görünür. Kötü gün olunca hep dostlarının yanında olur, başka hiçbir şeyi umursamaz.

Yay – Kuyumcu

Niyetine şüphe yok, kesinlikle tertemiz bir kalp, amma velakin mahallede sürekli bir gürültü!  Dükkanın ya kapısında ya da içeride mutlaka diğer esnaflarla sohbet eder, kahkahalar atar, müşteri geldi mi herkesi şutlar. Üstelik para kazanma amacı hani öyle idealistliğinden güzel bir evim olsun, herkes rahat etsin falan değil. Tabii ki bunlar da var, ama asıl amacı bir an önce parayı vurup tüm dünyayı gezmek!

Oğlak – Berber

Sabah daha gün tam aymadan mahallede ilk kepenk sesi duyulur ve berber dükkanını açar. A’sından z’sine dükkânın her yerini temizler, parlatır ve müşterilerini beklemeye başlar. Güne çok erken merhaba demiştir, evde kahvaltısını yapıp gelmiştir. Öğlen ya esnaf lokantasına gider ya da evde eşinin yaptığı yemekleri sefer tasında dükkanına getirir. Pazarlık yaptırmaz, fiyatları daima bellidir. Fakat yaptığı tıraşla o kadar ünlü olur ki çevredeki mahallelerden de gelenler olur.

Kova – Taksici

Ondan daha maceracı bir esnafı mahalleli görmemiştir. Led ışıklarla marketin her yerini sarar, pavyon ambiyansı yaratır, fotoğrafçıda turşu satmaya çalışır, hiçbiri tutmaz. Sonra bakar taksicilikte çok macera var, bir de onu deneyeyim der, her dakika farklı insanlarla tanışmak, onların hayatına tanık olmak hoşuna gider, başlar geceleri gündüzleri taksiye çıkmaya. Onda hikayeler bitmez, her gün bambaşka bir macera ile gelir.

Balık – Kırtasiyeci

Tatlı mı tatlı gülümsemesiyle mahallenin çocuklarının adeta harikalar diyarıdır onun dükkânı. Rengarenk kalemler, defterler, flütler… Naif tavırlarıyla belki mahallenin en merhametli, en şefkatli esnafıdır kendisi. Gitar yayı da satar, ayakkabı bağcığı da. Dükkanında kasanın yanından şekerleri, aklından gel gitli halleri eksik olmaz.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.