Burçlar En Çok Neye Sinir Olur?

Bir kaşık suda boğasınızın geldiği! Ağzının orta yerine terliğimin tabanıyla patlatıversem bir tane de içime serin sular serpilse dediğiniz! Ne gıcık şey ya deli etti de mi demediniz? Bu sinir olma durumunun uyandırdığı, eyleme asla geçmeyecek olan gıcıklık haline her burçta ayrı bir eylem karşılık geliyor! Korkmayın kimse kimsenin ağzına şaplatmayacak, annelerden başkası terliğine davranmayacak! Burçlar birkaç homurtu, biraz mırıltıyla günün sonunda sinir olduğuyla kalacak, Zodyak’ımızın kahramanları olaysız dağılacak!

Koç

Koç’un önüne geleni yakan, zihninden başlayıp tüm bedenini saran alevinin kaynağı; reddedilme korkusudur desek? Aslında cesaretiyle övünmelere doymayan, gözü karalığıyla nam salan Koç, derinlerinde besleyip büyüttüğü tercih edilmeme kaygısı yüzünden, olasılıkların tümünü etkisiz hale getirmek için, her yolu mübah sayar, ölümüne savaş ilan eder! Reddedilmeye öyle bir sinir olur ki, tüm yaşam mücadelesini bu alanda gözünü kırpmadan ortaya koyar! Bir de şu kağnı tepesinde ömür geçiren, adım atmadan önce sekiz kere düşünen, hayatı slow motion yaşayan insanlar vardır ya, onlara ayar olur!

Boğa

Sabrının ünü kıtalar aşmış, taşlar uzunca bakıp feyz almış Boğa; kolay kolay sinir olmaz! Güvenli alanının kapıları sekiz kilitli, bahçe duvarı dikenli tellidir, yanından kuş uçmaz, yöresine uzak insanlar yaklaşamaz, tüm tedbirler elinde bacaklarını uzatıp keyfine bakan Boğa da çevresinde sinir olacak pek fazla şey bulamaz! Ta ki; parasını çar çur eden, hesabını bilmeyen insanlarla karşılaşana dek! Hele ki pek sevdiği ailesi, biricik sevgilisi Boğa’nın parasını pul etme gafletinde bulundu ve bu talihsizliği tekrar ettilerse, vay onların haline!

İkizler

Yeni bilginin kokusunu alan ikizler, bacadan düşer, burundan girer, şeytan tüylerini gözüne sokar, büyülü dilini konuşturur, ne yapar eder öğrenir! Velev ki, ketum mu ketum, ağzından kerpetenle laf alınmaz taştan bir sır küpüne çattı, ne yaptıysa olmadı, mübarek bir türlü konuşmadı! İkizler deli olur, sinir olur; ya konuşarak kendini imha eder ya karşısındaki! Sohbeti tatlandırmayan, sus pus öylece oturan insanlara da sinir olur! Hayır havayı da mı koklamaz, su da mı içmez, nasıl olur da konuşacak konu, söyleyecek laf bulmaz, İkizler şok!

Yengeç

Tüm yaşamını duygu kaynaklarıyla tanımlayan, insanları kendi kategori sistemindeki duygu yoğunluklarına göre başlıklayan, evvela duygularıyla yaşayan, kapanışı da yine onlarla yapan Yengeç; duygusuzluğa gıcık olur! Geliştirip yeni sürümlerini çıkardığı, zamanla güncellediği, yaşadıkça yenilerini eklediği hassasiyetlerini anlamayana, gözleri yaşlı ruhuna, bön bön bakanlara gıcık olur! Hayır nasıl insanlarsınız, nerede vicdanınız, duygularınız hani; der gibi bakar da duygusuz şeyler, anlayan olmaz!

Aslan

Her yerin, her durumun, her anın, tüm yaşamın en alakadar olunması gerekeni, en ilgilenilmesi icap edeni, enlerin eni Aslan, olur da kendini özel hissetmediği bir saniye yaşarsa, sinir olur! Tüm zamanlarını en özel şekilde geçirmeli, eksik neymiş hep fazlası, daha fazlası olmalıdır! Alakanın kıvamı yoğunlaşmalı, ışığın şiddeti artmalı, pohpohun ölçüsü kaçmalı, herkes zıvanadan çıkıp Aslan’a alkışlar yağdırmalı ki Aslan normal hayatını sürdürebilsin! Yoksa gıcık da olur sinir de!

Başak

Tüm ekibin iş yükü omuzlarında, sorumluluğu haddinin çok fazlasında Başak, nasıl oluyor da bu kadar işi bir arada buluyor bir de hepsini birden sırtlanıyor, tüm dünya şaşkın! Mükemmelden ne bir eksik ne de fazlasında gözü, Başak kusursuz olanın tam da kendini ister! Ahmet’in yarımı, Veli’nin gözden kaçırdığı, Barış’ın kabiliyetinin ermediği, Fatma’nın üstün körü yapıverdiği işlerle kafasını bozacağına, sinir olup kendini yiyeceğine; herkesin işini alıverir üstüne, derin bir oh çeker, günler geceler sürecek temposuna başlar!

Terazi

İlişki kurmak için dünyaya gelmiş Terazi; var olan ilişkilerini kaybetmemek için ses etmeden her kaosun içinden usulca sıyrılır, yargısı kıt, tarafı yoktur! Duygusal bir ilişkide ise alakanın yetersizliğinden, mesafenin uzaklığından, etkinliğinin eşsiz olanından nefret eder, hemen bir yenisine geçip flörtün tadına doyamıyorsa, olanı da kulak memesi ideal kıvamına getiremiyorsa sinir olur! Yalnız kalmaktan nefret eden Terazi; olur da bir başına, plansız, eşsiz dostsuz kalırsa, içi daralır, yüreği kabarır, ne yapacağını şaşırır, gıcık olur!

Akrep

Herkesin her şeyini didik didik öğrenmeye bayılır, kendisine sorulan ufacık günlük soruda kocaman açtığı gözleriyle dehşet şov yapar, ne münasebet ile kendisine böyle bir sualin yöneltildiği şaşkınlıkla karışık kızgınlığını kocaman yaşar, nasıl da sinir olur! Sen kimsin de benim hayatıma burnunu sokuyorsun? Hesap mı vereceğim neredeysem neredeyim? Pardon da sana ne bundan! Gibi acil çıkış azarlarına maruz kalmamak için, ağzı sıfır beden pantolonlardan sıkı Akrep’in gazabına yanaşmayın, kendisini gıcık alıp düşman kazanmayın!

Yay

Yakasına yapışıp rahatı bulan, kapısının eşiğinde gerilmiş duran, paçasından ayrılmayan biri varsa, bir de bu kişi uzun süre aynı yerde kalması için Yay’ı zorluyor, hareket alanını daraltıyor, özgürlüklerini kısıtlıyorsa; Yay’a derhal oksijen maskesi takviye ediniz zira sinirden ölmek üzeredir! Aynı yerde haddinden fazla zaman geçirmek, kendisini bağlayan bir ilişki yüzünden sıkışıp kalmak, keyfince dünyaya açılamamak Yay’ı gıcık eder!

Oğlak

Zamanını en küçük birimlerine kadar düşünüp, işlerini itinayla sıralayıp, tedbirli olmak vaktini çarçur etmeyecek kadar esneten, itaatte kusur etmeyeceği en mükemmel dateline’ı belirleyen Oğlak, işlerini aceleye getirmesi yönündeki baskılara, plan dışında hareket etmeye zorlanmaya, rutinlerinin bozulmasına gıcık olur! Tabi ki tüm bu ciddi meselelerin içinde, suyu arttırılmak suretiyle iyice seyreltilmiş şakalardan, yersiz esprilerden de nefret eder, komik olduğunu zanneden çıkıntı insanlara da sinir olur!

Kova

Otorite karşıtı olmasıyla ün yapan Kova, sanıldığı gibi her şeye karşı olan mutlak bir anarşist değildir! Toplumsal adaletin yanında, mutlak eşitlik arayışında olan Kova, kırmızı ışık ihlali yapmaz, emniyet şeridini maksadı dışında kullanmaz, düzenleyici kuralların tam destekçisi olur, kuralsızlara sinir olur! Bilgisayarıyla en çok dövüşen, monitörüyle sille tokat kavga eden tek burç Kova’dır; teknolojik aletlerin bozulmasına gıcık olur!

Balık

Henüz bilim insanlarınca ispatlanmadığı için yokluğuna kesin yargılarla inanılan kimi bilgilerin, mantık örgülerince makulleştirilmelerine sinir olur! Hayır, nereden çıkardınız uzaylıların olmadığını? Büyü neden saçma olsun! Neden imkanız diye bir şey var, insan isterse her şeyi başarır! Cümlelerini kurmaktan gına gelir, dünyalılara gıcık olup, kendi düşsel galaksisine döner, başlarım İsviçreli bilim insanlarına, ben gördüm, biliyorum varlar der, yaşamaya bakar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.