Dostlarının Gözünün Yaşına Bakmayan Burçlar!

Herkesin vardır geçmişinde bir kalemde sildikleri, kalbinde derin yaralar açsa da sildi sandığı kara lekeleri! Kimse dostlarını kaybetmek, geçmişe dönüp baktığında mutsuz anılarıyla yüzleşmek istemez. Ancak yaşamın gerçeği, başlayan her şey bir gün biter! Peki burçlar arkadaşlıklarının üstüne sünger çekip, dostlarını neden siler?

Koç

Koç herkesin savaşını kendininkiyle bir tutar, arkadaşım dediğinin mücadelesine yanı başında girer. Bunları yaparken karşılık beklemese de aynı şeyler kendi başına geldiğinde yanında dostunu görmek ister. Bu ilişkinin tek taraflı olduğunu fark ettiğinde, yalnız olduğunu hissettiğinde kimsenin gözünün yaşına bakmaz, yanında yalandan dost tutmaz!

Boğa    

Boğa neredeyse sonuna dek sabreder. Tüm ilişkilerini ciddiye alır, önemser. Herkesle çok samimi olmaz, kendinin olanı paylaşmaya öyle çabuk razı olmaz. Ama dostum dediği insanlara evinin de sahip olduklarının da kapılarını açar. O andan itibaren yapılan her hatayı daha da ciddiye alır, bardağın son damlasını taşırana önce alkışını sonra da kapıyı gösterir.

İkizler  

İkizler arkadaşlıklarında da heyecan arar. Bolca hikayeli, maceralı kimselerle sohbetlere doyamamak, birlikte çılgınlıklar yapıp çok öğrenip çok paylaşmak ister. Durduğu yerde oturmak, sıkılıp kalmak istemez. Kendisine bir şey katmadığını düşünüp, yanında olmaktan bıktığı arkadaşlarına hızlıca veda eder!

Yengeç

Yengeç herkesin derdini anlar, hemen omuzunu açıp, mendilini uzatır. Elinden gelenin fazlasını yapar, bundan da hiç rahatsızlık duymaz ta ki karşılığında gerçek bir sevgi ve minnet göremeyene kadar! Esasen Yengeç hiçbir iyiliğini yardım bekleyerek yapmaz sadece sevgi ve farkındalık bekler. Verdiği onca emekten sonra o kadarını dahi göremeyince gözünü açar, böyle arkadaşlık olmaz deyip yoluna bakar!

Aslan   

Aslan’ın eli bol, yüreği herkese yetecek kadar geniştir. Kendi sahip olduklarını biriktirip turşu kurmaz, kendi bolluk içinde yaşarken kimseleri dara düşmesine göz yummaz. Arkadaşım dediğinin her sıkıntısında yanında olur, kendi varlığına ortak eder. Sevdiklerine her anlamda oldukça cömert davranır Aslan! Ta ki yaptığı hiçbir şeyi hak etmediğini düşünene kadar! O andan itibaren bir defter yırtılıp atılır, yepyeni bir sayfa açılır.

Başak  

Başak herkesin iyiliğini ister, arkadaşlarının sorumluluklarını, eksiklerini, ihtiyaçlarını da kendi sırtına yük eder. Ancak bu sırada herkesin kendi gayretini gösterip elinden geleni yapmasını ister. Zamanla asalaklaşıp Başak’ın üstünden geçinmeye başlayanları, hiçbir uyarısını dikkate almadan aynı hatayı yüzlerce kez yapanı da yaşam boyu taşımaz, yorulduğu noktada müsait bir yerde bırakmaktan çekinmez. Bu devran böyle sürer sanıp yan gelip yatmaya alışanlar, Başak’ın silkelemesiyle bir güzel uyanır!

Terazi  

Karşı tarafa çok taviz verse de herkesin bir eşek saati bulunur, uzlaşı sever Terazi nadir de olsa arada bir de “biraz da sen taviz ver” diyebilir. Canını fazlaca sıkan, huzur rahat bırakmayan arkadaşların, fazlaca kavgacı dostların yanında fazlaca zaman geçirmekten de dayanma gücü kalmayınca yorulur. Böyle arkadaşları esasen Terazi’ye zorla kendi kalemlerini kırdırır!

Akrep  

Akrep tam bir kara gün dostudur. Gerçekten sevip güvendiği bir dostu için yapamayacağı şey yoktur. Onunla ağlamanın, derdine ortak olmanın çok ötesinde, canından dahi geçebilir Akrep. Sevgisi de nefreti de derindir. Ama onca değer verdiği, uğruna kendinden geçtiği can dostunun yalanlarını yakalar, ihanete uğradığını anlarsa ne kalem bırakır kırılmayan ne de mektup yakılmayan!

Yay     

Yay kimselerin uyarısı, yönlendirmesi, kısıtlaması olmadan, gönlünce yaşamak ister. Arkadaşlarını da ortaklaşa seçimleri olanlardan, özgürlüğüne düşkün olanlardan seçer. Ancak bazı uzun süreli ilişkiler amacından sapar, aradaki bağlar zamanla kuvvetlenip kişiler birbirlerinin kararlarına karışmaya başlar. İşte bu tür ilişki bozunmalarından tereyağı gibi sıyrılan Yay, kıskanılmaya başladığında eline silgisini alır.

Oğlak   

Oğlak’ın prensipleri vardır. Okul sıralarında geçen yıllarında fazla konuşup ders kaynatanlardan, haylazlık edip başarıda gözü olmayanlardan uzak durur. İş hayatında yalakalıkla kazanan, iş bilmeyen, hedefsiz yaşayan insanlarla selamın ötesine geçmez. Aile ilişkilerinde de fazla samimi kuzenleriyle mesafesini bozmaz, kimseyle sınırı aşmaz! Arkadaşlarının kendini yoldan çıkardığını, amaçlarından şaşmasına yol açtığını düşünürse, çabucak uzaklaşır.

Kova    

Kova orta noktada buluşabildiği sürece arkadaşlığını sürdürür, ilişki biraz yön değiştirip bir tarafa yaklaştığında, özellikle bu Kova’nın kişisel alanına komşu bir bölgeyse, çabucak uzaklaşır. En sevdiği ilişki biçimi, aynı alanda hobi sahibi oldukları ve fazla özele yaklaşmadan toplumsal sorunlara ışık tuttuklarıdır. Kişisel alanına müdahale hisseden Kova, görmediğiniz öfkesini gösterir, siler atar!

Balık    

Balık birkaç kez kanar, o kadardan bir şey olmaz der, yüreğinde derin bir yara açılmadıysa hiçbir şey olmamış gibi unutup arkadaşlığına devam eder. Ama işte ikinci şans vermek dahi etraflıca düşünmeyi gerektirirken Balık’ın sahip olduğu merhametin sebep olduğu fazlaca tolerans zamanla daha büyük acılar yaşamasına neden olur! Balık ancak defalarca kez kandırıldığında arkadaş kurbanı olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir