Burçlar AVM’de Hangi Mağazaları Seçer, Hangilerini Es Geçer?

Türkiye’de başlıca boş zaman aktivitelerinden birinin alışveriş merkezlerini ziyaret etmek olduğunu inkar etmemek gerek. Öyle ki sadece 2017 yılında AVM’leri toplam 2 milyar 200 milyon kişi ziyaret etmiş. Yapılan bir çalışmaya göre tüketicilerin 3’te 2’si haftada en az 1 ya da 2 kez AVM’lere uğruyor. AVM’ye gitme alışkanlıklarının temelinde yüzde 91’lik oranda alışveriş yapma ihtiyacı yatarken, onu sırasıyla yemek ve sinema izliyor. Kısacası AVM’lerde geçirdiğimiz zaman artık hayatımızın önemli bir bölümünü kaplıyor. Peki, burçlar AVM’lerin hangi mağazalarında ceplerini boşaltıyor?

Bir Günlük Zengin Koç

Kimileri vardır ya maaşları yatar yatmaz bir hafta krallar gibi yaşar, geri kalan haftalarda sefilleri oynar. İşte onlar kesinlikle Koçlar! Bir mağazanın önünden geçerken vitrinden bir şeyler onlara göz kırpar, deneme kabinine bile girmeden bir anda alışveriş sepetine atar. Başka bir mağazada aynı oyun bir kez daha oynanır. Bir bakarsın spor kıyafetler satan bir dükkânda, bir bakarsın elektronik eşya mağazasında… Arkasında duman ettiği kıyafet mağazaları ve maaşlarının büyükçe bir kısmını bırakır, AVM’den öyle çıkar.

İnce Eleyip Sık Dokuyan Boğa

AVM’lerde Boğaların alışverişleri uzun sürer. Önce her mağazayı şöyle bir kolaçan eder, indirim ve fırsatlarına göre tekrar ziyaret etmek için akıllarının bir köşesine not eder. İnceleme faslından sonra en uygun ve kullanışlı ürünlerin yer aldığı mağazalarda hızlı bir eleme yapar ve aralarından en iyiyi seçer. Taviz verecekleri tek alan lüksleri. O yüzden genelde kıyafetleri ya da aksesuarlarını en üst segment mağazalardan tercih eder. Yorucu alışveriş maratonun ardından yemek katlarında şöyle güzel bir ziyafet ne de iyi gider.

Akla Karayı Seçen İkizler

Bir İkizlere alışveriş sırasında en iyi başka bir İkizler yarenlik eder. Çünkü onlar bir kerede seçmez, gerekirse aynı ürünü elli kere dener, öyle kasaya gider. Genelde bu süre zarfında uzun saatler geçer. İçine gerçekten sinmedikten sonra bir şey almanın nesi güzel? En ilgilenmedikleri alanlara dair de olsa yeni açılan mağazaları merak edip en azından göz ucuyla şöyle bir bakan İkizler, kozmetik ve teknoloji mağazalarında, personelleri peşinde deli divane eder.

Önce Evini Düşünen Yengeç

Yengeçlerin alışveriş alışkanlıklarına akıl sır erdirebilmek mümkün değil. Kimi zaman insanların para saçtıkları şeylere bakıp göz devirir kimi zamansa kasiyerin önünde dağ olan ürünlere cebinde ne var ne yoksa verir. Özellikle ev ürünlerinin satıldığı mağazalarda bir bakarsın kendinden geçiverir. Ürünler bir de antika ya da nostaljik eşyalarsa alışveriş sepetleri saniyeler içinde doluverir. Zaten onlar için alışveriş genelde kafa dağıtma aktivitesidir.

Parasına Kıyan Aslan

Aslanlar için kalite asla tesadüf değildir. Özellikle etiketlerinde yüksek rakamlar yazan ürünler onlara göre muhtemelen alabilecekleri arasında en iyileridir. Zaten ancak öyle hayranlık dolu bakışları üzerinde toplayabilir. Para mefhumu nedir bilmeyen Aslanlar, genelde AVM’lerde dünyaca ünlü tasarımcıların ellerinden çıkan gösterişli koleksiyonları görmek isteyebilir, gurme lezzetleri tadacağı özel restoranlarda soluklanmaya niyetlenebilir. Ceplerinde kalanlar da buralarda erir.

Başaklar İçin Sosyalleşme Alanı

AVM’ler Başaklar için genelde arkadaşlarıyla buluşma mekanı olabilir. Alışveriş ise genelde tercih etmeye meyilli olmadıkları bir seçenektir. Dolaplarında giyecek bir şey kalmadığında güç bela çıktıkları alışverişlerinde ise önce markaların internet sitelerindeki ürünler teftiş edilir. Mağazalardaki seçenekler de buna göre değerlendirilir. Ayağını yorganına göre uzatmada uzman sayılan Başaklar sade ve şıklığıyla öne çıkan giyim mağazalarını ya da kitapçıları gezmeyi tercih edebilir.

Alışveriş Uzmanı Terazi

Sanılanın aksine Teraziler alışveriş delisi değil, aksine birer alışveriş uzmanıdır. Önce cüzdanlarına bakar, en uygun ödeme planına göre adımlarını atarlar. Alışveriş zevkleri ve aylık geçimleri arasında şaşmaz bir denge kurmayı da çoğu zaman başarırlar. Satın almaya karar verdikleri şık ve kaliteli kıyafetlerin de her zaman dolaptaki diğer giysileriyle uyumunu gözetir, kombinlemeye müsait olmayanları aralarından eleyiverirler. Şık giyim mağazaları ve kozmetik ürünleri satan dükkanlarda mekik dokuyan Teraziler, AVM’den zihinleri ve banka hesapları zorlanmadan çıkarlar.

İndirim Avcısı Akrep

Akrepler genelde AVM’lerde büyük indirim günlerinde boy gösterirler. Alışverişi bir hobi olarak değil de ihtiyaç olarak gördüklerinden ceplerindekini bilir, reyonlar arasında ona göre gezinirler. Genelde üzerine cuk oturan kıyafetler ya da iç çamaşırı mağazalarında gezinen Akrepler, bilinçli alışverişin nasıl yapılacağını herkese kanıtlamaya çalışır. İhtiyacına ve beklentilerine uygun ürünü bulduğunda gözüne başka bir şey ilişmeden kasaya ulaşmayı başarır ve yakınlarını alışveriş fişindeki rakamlarla şaşırtır.

Hızlı Yay

Hani filmlerde görmeye alışık olduğumuz müşteri tipleri vardır ya: markette alışveriş arabasını alıp ilerlerken gördükleri her şeyden birer ikişer sepetine dolduran… Yaylar tam olarak onlardan! Alışveriş yapmak için alışverişe çıkıp saatlerini kapalı bir alanda geçirmek onların yapısına ters bir kere. Onlar geçerken şöyle bir uğramalı, gözüne kestirdiğini satın alıp bu bahsi kapatmalı. Spor malzemelerinin satıldığı mağazalar ya da teknoloji marketleri bir nebze de olsa uzatabilir alışverişi.

Listesiz Çıkmayan Oğlak

Mağazaların önünde ilerlerken elinde tuttuğu listesini bir kez daha gözden geçiren, sakin ve kararlı adımlarıyla gözüne başka bir şeyler kestirmeden ne alacağını bilen, kasaya vardığında listesinin üzerindeki her maddenin üzerine çizgi çeken birileri… Evet, Oğlaklar! Tutumlulukları ve planlı yapıları ile alışverişi dikkatle yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk olarak gören Oğlaklar, elindeki kıt kaynağı en iyi şekilde kullananlardan. Kaliteli giysilerin ya da son model dizüstü bilgisayarların satıldığı yerleri ise işleri için yatırım olarak görebilirler.

Nevi Şahsına Münhasır Mekânları Bulan Kova

Civarda hangi AVM’ler var, senin zevkine uygun kaç mağazası var, hangilerinde indirim var? Sorularının cevabı, tabii ki Kovalarda! Açıldığı ilk gün gidip AVM’leri keşfeden, girilmedik mağaza bırakmayan ve kampanyaları ilk elden duyan Kovalar genelde herkesin kasasında kuyruk olduğu yerleri değil özel yerleri arar. Çoğu zaman bulur da. Böylece çevresindekiler pişti olmamak için akla karayı seçerken onlar farklı stilleriyle gezer. En çok da son model teknolojik ürünler ilgisini çeker. Kimselerin daha duymadığı teknolojik ürünler, ilk onların elinde görücüye çıkar.

Yumurta Kapıya Dayanınca Balık

Balıklar bir bakar; dolaplarında giyecek bir şeyleri kalmamış, telefonları yeni güncellemeleri kaldırmaz olmuş ya da evlerinde yiyecek bir şey kalmamış… Artık zamanı geldi der, koyulurlar yola. Salına salına gezindikleri AVM’lerde gözüne güzel gelen ne varsa atarlar alışveriş çantalarına. Müzik mağazalarından çıkar, başlarlar yatak takımı bakmaya… Eve döndüklerinde bir bakarlar, alışverişe çıkmak için niyetlendikleri dışında her bir şey var çantalarında.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.