Burçlar Aşk İçin Nelerden Vazgeçer?

Aşk denen biraz hastalıklı, çokça keyif verici duygu insana “Asla!” dediklerini yaptırmasıyla, büyük sözlerini, dev lokmalarını bir bir yutturmasıyla bilinir. Aşka düşen insanın kulağı duymaz, gözü görmez olur, kontrolü tümüyle kalbi alır! Devre dışı kalan mantık verilen sözleri, içilen antları unutturur, yaşam sizi sil baştan bir hikâyenin başrolüne oturtur! Kimisi “iyi ki yaptım” derken, kimisi en sert taşlara kendini vurur, dövünür durur! Peki burçlar aşık olunca nelerden vazgeçer?

Koç       

Koç için mücadele esastır, sonuna kadar savaşmak ise şart! Çocukluğundan itibaren tuttuğu, tüm galibiyetlerini birlikte kutladığı, bir mücadelesini dahi kaçırmadığı, öncelik sırasında gün gelip ipi göğüslemesine müsaade verdiği, tribünlerde ses tellerini parçalamak pahasına destek olduğu takımı onun için her şeydir. Ama aşk ne takım dinler ne akıl ne mantık! Aşk kapıyı çalar da içeriye girerse Koç mutlulukla tuttuğu takımı def eder!

Boğa    

Boğa tüm yaşamını kontrollü bir hesaplamayla geçirir, beyhude harcama yapmaz, gerekli gereksiz her şeyi almaz! Çok gerekli harcamalarını dahi yeterince gerekli olup olmadıklarından emin olmak için alışverişini biraz daha geciktirir. Giderlerini ihtiyaçları belirler! Ancak aşk kapısını çalınca, ihtiyaçlar yerini mutluluk sebeplerine bırakır ve Boğa yıllardır biriktirdiği paracıklarını sevgilisinin bir gülüşüne seferber etmek için can atar! Boğa aşkı için varından yokundan, kefen parasından, yastık altındaki birikmişinden, banka hesaplarından şaşıracaksınız ama vazgeçer!

İkizler  

İkizler ne pahasına olursa olsun sessiz kalamaz, konuşmadan, sosyalleşmeden, öğrenmeden, paylaşmadan duramaz! Birkaç saat dahi sessiz kalmak onun için tarifsiz bir ıstıraptır. Sosyal medya hesapları çağın en büyük gücünü İkizler’e sağlar! Zira elinden düşmeyen telefonu, bilgisayarı ve tabletiyle İkizler sürekli iletişim halinde kalmayı başarır. Aşk ilişkilerinin kısıtlayıcı yönüne asla tahammül edemeyen, aşkın derinine kolayca inemeyen İkizler de gün gelir çarpılır, zekasının yerini aşk sarhoşluğu alır! Büyük aşkı biraz kıskançsa, İkizler biraz tereddüt de etse sosyal medya hesaplarını kapatır!

Yengeç

Yengeç oldukça duygusaldır. Empati yeteneği sayesinde herkesin yerine geçer, kendi çekmediği acılara dahi içsel olarak şahitlik eder! Aşk ise en büyük zaafıdır. Yengeç aile kurmak, boy boy çocuklar yapıp köklerini salmak, dünyaya yayılmak ister! Canı ailesini çok sever, onlar için tüm kalkanlarını seferber eder, gerekirse merhametini dahi yok eder! Ama aşkıyla ailesi çarpışırsa orada bir durur ve aşktan kör olmuş gözleriyle ailesine rest çeker! Malum tokadın en acısı beklenmeyen yerden gelir, Yengeç sonra çok pişman olur, kendini affettirmesini de bilir! Dememiz o ki Yengeç’in aşk uğruna hata yapma potansiyeli çok yüksektir.

Aslan   

Aslan gururludur, burnundan kıl aldırmaz, sevgi kazanmak için kılını kıpırdatmaz! O zaten sevgilerin en yücesine layık olduğunu düşünüp tahtında gerçek aşkın kapısını çalıp, yüreğini sarmasını bekler! Ama bazen evdeki hesap çarşıya uymaz, aşk taht maht tanımaz! Aslan gerçekten aşık olduğunda, tarihin en güzel öyküsünü yazar! Keyfe doyurur, sevgi okyanuslarında yüzdürür, jestlere boğar ve dünyanın merkezinden çekilip sevgilisine yer açar! Aslan’ın hayatında aşk varsa, gururdan eser kalmaz!

Başak  

Başak sürprizin aşırıya kaçanını sevmez, rutinini ansızın bozmayı tercih etmez! Fazla takıntılı olmasının sebebi ise hatasız bir düzen kurmak konusundaki kontrolsüz arzusundandır. Mükemmel olanı yakaladığını düşündüğünde onu tekrarlamayı sürdürür. Mesela her gün aynı ayağıyla eve girip montunu aynı yere asan, yatağın sadece solundan kalkan, kıyafetlerini katlarken önce sağ tarafından başlayan bir Başak düşünün, bu saydıklarımızın tümü aslına bakarsanız ileri boyuttaki alışkanlıklardır. Bu köklü kontrol mekanizmasından kurtulup aşkla karşılaşması zor olsa da aşk elbet bir çatlak bulup her bünyeye sızar! O zaman Başak’ın ne sağ ayağı kalır aklında ne sol kolu! Başak aşk ile kendine yeni bir haz kaynağı keşfeder ve takıntılarından vazgeçer!

Terazi  

Terazi’nin en büyük korkusu; yaşlanmak ve yalnız kalmaktır, buruşuk ve yalnız bir yaşlı olmak ise en karanlık kabusudur! Yönetici gezegeni aşk ve güzellik temsilcisi Venüs olunca, Terazi’nin bu denli bakımlı, şık, zarif ve güzel olmayı arzulaması da kaçınılmaz olur! Aşk yaşamaya tutkun olan Terazi’nin yalnız kalmamak için idareten flört ettiği olur ancak gerçek aşkı bulursa, kararsız denen Terazi kararlı olur, çoğu zaman huzur kaçmasın, rahatlar bozulmasın diye göz yumduğu her konuda savaş başlatır. Terazi aşkı için barış çubuklarının boşluğunu kılıcıyla doldurur!

Akrep  

Akrep ya karanlıktan kör olur ya aydınlıktan ama loş ışık istemez! Sınırları zorlamak, tüm tehlikelere davetsiz katılıp günün sonunda hayatta kalmayı başarmak en büyük yaşam gereğidir. Aşkı için nelerden vazgeçeceğine gelince; sizce? Mesela herkesten sakladığı sırlarını mı açık eder yoksa zaaflarını mı? İntikam planını basına servis mi eder, dostlarını yakar, ailesini yıkar mı? Hangi birinden vazgeçer? Bir tercih yapar mı? Yapmaz! Akrep sadaka gibi vaat vermez ya hiç aşık olmaz ya da aşkı için vazgeçemeyeceği bir şey olmaz! Akrep gerçek aşkı bulduysa bırakın sahip olduklarını canından dahi vazgeçer!

Yay   

Yay için sülalesi rahat, sorumluluk kravatı boğazını fazla sıkarsa, yırtar atar, dünyayı keşfe çıkar diyoruz! Tabi biz böyle deyince gezme tozma peşinde, macera düşkünü biri canlanıyor zihinlerde, buraya kadar doğru ancak bir eksik var! Yay geleneklerin sunduğu bilgiyle, kitapların anlattığı masallarla, okulların verdiği müfredatla yetinmediği için dünyayı kendi gözleriyle görmek ve kendi değerler sistemini inşa etmek için yolculuğa çıkar! Bu sırada kendi iradesiyle kanıksadığı kimi felsefelere fazlaca sarılır ve yıkılmaz ön yargılar inşa eder! fanatikleşme riski en fazla olan burç Yay’dır mesela! Ama tüm bunlar gerçek aşk kapısını çalıncaya kadar sürer, sonrası önyargılarından arınmış tekrar özgürleşmiş aşık bir Yay!

Oğlak   

Oğlak neden sürekli daha da başarılı olmak, kariyerini yüceltmek için çalışır durur? Asıl soru insanlar neden kendilerini var etmek için farklı alanlar bulup oraların kökünü kurutur? Çünkü duygusal boşluk dolmak ister! Bunun için kimisi yemeğe sarılır, kimisi eşine, kimisi ailesine, Oğlak da kariyerine! Gelenekçidir Oğlak, toplumun reddedeceği hiçbir şeyi yapmaz! Çevresi tarafından onaylanan, bolca takdir toplayan bir aşka savrulan Oğlak’ın rasyonelliği böylece enkaz olur! Oğlak tümüyle güvendiği biriyle yaşadığı aşkı için kariyerini elinin tersiyle iter!

Kova    

Kova hür doğar, hür yaşar! Kimselere köle olmaz, boyun eğip başkalarının emrinde bir hayat yaşamaz! Bilinen manasıyla aşk; bir tür kalp bağını, kısmen tutsaklığı gerektirir. En azından Kova’nın çevresini saran geleneksel örnekler bunu gösterir! Zamanını sosyal adaletsizliği, eşitsizliği gidermek gibi ulvi bir amaca adamak, haz kaynaklarını beslemek için en sevdiği bilgisayar oyunlarını özgürce oynamak varken aşkın girdabında kaybolmayı beyhude bulur Kova ta ki gerçek aşkla karşılana dek! O zaman ne bilgisayar oyunu kalır geri ne kimselerin sokmadığı kişisel alan!

Balık    

Balık platonik aşkların değişmez aşığıdır. Aşkın yüksek hazzını yaşaması için beyaz atlı prense ihtiyaç duymaz, zihninde yaşadığı fırtınalarla çoğu zaman yetinir! Ama bir de düşlerinde yarattığı sevgilisinin suretiyle karşılaşır, hayali aşkının kanlı canlı haliyle yolda çarpışır, kadersel olarak karşılaşıp devlerin aşkını yaşamaya koyulursa; işte o zaman ne çok sevdiği uyku kalır geriye ne yalnızlığından beslenen düşleri! Balık tüm zamanlarını aşkına vermek için uykularından vazgeçer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.