Burçlar Aşık Olduğunda…

“Aşk; güzelliğin cinselliğimiz üzerine yaptığı karşı koyulmaz etkidir.” der Montaigne. Gözlerde bir bayram havası başlar, arzular şelale misali akarken bedensel enerji kendini katlar, acil inişli bu duygu hormonların yerini değiştirince, insanda bir aptallaşma, kalpte kontrolsüz bir çarpıntı başlar! Geldik tüm bu içsel çalkantının, burçlardaki dışsal yansımasına.

Koç       

Sahip olduğu ateş elementinden aldığı sonsuz enerjiyle Koç, oldukça cesaretli ve hareketlidir. Zaten yerinde duramayan, bir yeni hamle için durup düşünmeye vakit harcamayan Koç, aşk bacayı sarınca iyice hızlanır. İçi kıpır kıpır, yüreği fıkır fıkır olan Koç’un ateşi bacalardan taşar, hareketinin duru durağı kalmaz.

Boğa    

Boğa; rahatına düşkünlüğü ve iç güdüsel olarak sanatın her dalına yatkınlığı ile diğer tüm burçlardan ayrılır. Boğa aşka düşerse, öncelikle bir silkelenip, yatağı, yorganı toplar, yaşama katılım için kendini bir güzel hazırlar. Estetik duygularının kuvvetinden aldığı destekle, “Bugünkü şıklığınızı neye borçluyuz?” dolaylı iltifatlarına ev sahipliği yapan Boğa’nın özeni, taze filizlenen aşkındandır.

İkizler  

İkizlerin çenesinin düşüklüğü, sohbetine eşlik eden tükenmez bilgisinin sınırsızlığı hepimizin malumu. Tadına doyamadığı flörtlerinde gösterdiği zihin boyunu da bilmeyenimiz yok! Ama konu aşksa, İkizler attığı büyük adımla mesafesi daraltır, elini kolunu büyük büyük kullanmaya başlar. Beden dili kalk sarılalım der, dili biraz daha konuşalım! Kontrolsüzlüğü gücünü aşktan alır!

Yengeç

Duygularının bolluğu, merhametinin çokluğu dolayısıyla; havanın bulutundan, annenin derdinden, yavru kedinin soğukta titreyişinden, kuşun göç vaktinin gelişinden, yağmurun sağanağından nem kapar, üzüntülere kapısını tez elden aralar. Aşk kapıya gelip, vakti geldi deyince işler bir anda değişir, pembe gözlükler alır kontrolü ele, Yengeç’in bakışına bir mutluluk ilişir!

Aslan   

Aslan kendini hakkıyla sever. Bulduğu her aynada güzelliğini tazeler, takıp takıştırır, sürüp sürüştürür. Kendinden gösterişli endamı, göz alıcı saçlarına yaptığı birkaç küçük dokunuşla, hayranlarına onlarcasını bir çırpıda ekler. Kalbi pek temiz, gönlü cömerttir Aslan’ın. Aşk yüreğe düşünce bir başka ışıldar gözleri ve bir anda uzar ayna karşısında geçirdiği vakitleri.

Başak  

İşte karşınızda aşktan ödü patlayan, karşılaşması olası ortamlardan köşe bucak kaçan Başak! İşine gücüne kafasını öyle bir gömer ki bir tek burnu kalır ortada, o da soluk almasına yarar!  planlı ve kontrollüdür Başak, aşkın gelişiyle sarsılacak rutininden, ruhunu savuracak fırtınadan korkar! Olur da aşk gelir, Başak saklanacak yer bulamazsa, önce bakışları kaçar, gözleri utangaç bakar.

Terazi  

Terazi huzurla yaşar, tüm uzlaşılarını üst üste yığıp kendine yuva yapar! Onunla tartışmak, kaosu bol ortamlarda itişip çekişmek mümkünsüzdür. Ne kendi canını sıkar ne çevresindeki insanların üzülüp bükülmesine, öfkelenip delirmesine göz yumar! Tez yakar tütsüsünü, yayar sakinlik veren pozitif enerjisini. Her zaman mutlu, hep umutlu da olsa aşık olunca bir başka güler gözleri ve hiç eksilmez yüzünden gülümsemesi.

Akrep  

Akrep’in gizemli bakışları çokça büyüleyici biraz da ürkütücüdür. İnsan tanımadığı, ardını bilmediği ne varsa biraz çekinmiş çokça merak etmiştir var olduğu günden beri. Akrep’in karanlığı da hem ardını öğrenme isteği uyandırır hem farkında olmadan içine çeker göreni. O da farkındadır bakışındaki davetin, tavrındaki tılsımın. Aşk; Akrep için girdabına kapıldığı bir tutku, ihtirasın ay ışığıdır. Aşık bir Akrep kıyafeti, saçı, makyajıyla çekim yasasını yerle bir eder.

Yay       

Yay’ın “Bana bir şey olmaz!” deyişini duymayanınız varsa bir defa da biz söylemiş olalım. Öyle salt bir iyimserlikle bakar ki hayata, kafesinden kaçan bir leoparın başını okşaması da beklenir, uçurumdan düşen fularının ardından el uzatıp uçmaya kalkışması da! Böyle fütursuzca tehlikeye dalan birinin aşkı kulağa pek ürkütücü gelse de bu yeni duyguyla ne yapacağını bilemeyen Yay; elini ayağına dolaştırıp sakarlık şovuyla ünlenir.

Oğlak   

Bir gün bir bakmışsınız, yüzlerce kez davet edildiği, işten güçten vakit bulup katılım durumunu dahi bildirmediği halde partide; giyim kuşamıyla göz alan, dansıyla şov yapan, hep oralardaymış edasıyla salınan bir Oğlak! Tabi herkes şok! Yaşanan bu ilginç vakanın sebebi ne ola ki derseniz söyleyelim; çiçeği burnunda bir aşk! Unutulmamalıdır ki Oğlak istediği her alanda zirveye oynar, şovunu kariyerinde yapmayı kendi seçer. Boşveren bir Oğlak aşık bir Oğlaktır.

Kova    

Kova’nın normali de anormali de pek belirsizdir. Soğuk nevale lakabıyla uzaklarda boy gösterir, sosyal ortamda samimiyetiyle bilinir! Cool görünümlü, karizmatik Kova’lar; marjinal kimlikleriyle tanınır. Gruplar içinde sıcak, yaşam alanı sınırları içinde dış dünyaya uzaktır. Bireysel alanına kıymet verir, kendine has olanın kapısını kilitli tutar! Aşık mı oldu? Ya burnu akar ya sırtı tutulur; çünkü cam da kapı da aynı anda açılır.

Balık    

Balık engel olamadığı uçsuz merhameti ve kendi dünyasında yalnız kalma sevdası dolayısıyla depresyona yatkın, varoluşsal olarak kendini feda etme temasına yakındır. Zihinsel sisi pusu yüksek, karanlık ve buhranlı havalarda battaniye altı nöbetlerine meyillidir. Konu aşksa işler değişir; o ana dek evimden çıkmam, düşümden uyanmam diyen Balık, başlar koşup hoplamaya, etrafa mutluluk gülücükleri savurmaya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir