Burçlar Ailelerinde Barış Çubuğunu Nasıl Tüttürür?

Anne, baba ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük yapı taşı… Sahiden aileyi sadece bu sözcükler tanımlayabilir mi? Sonsuz sevgi, sıcaklık, şefkat, güven duygusu, anlaşmazlıklar, kavgalar, isyanlar nereye sığar öyleyse? Hemen her duygunun farklı tonlarının yaşandığı bu atmosfer içinde mutluluk gözyaşları da kırgınlıklar da oluyor haliyle. Çözüm ise çok uzaklarda değil, burcuna ait özelliklerin ta kendisinde.

Koç

İster büyük ister çekirdek aile olsun, neredeyse her aile tipinde senin gibi kanı deli akan karakterlere rastlamak mümkün. Kolay kolay sindirilemeyen, yerinde tutulamayan tavrınla aile toplantılarında tansiyonu yükselttiğin olmuyor değil. En nihayetinde kalbinde kötülük olmadığını onlar da biliyor, sen de içinde en ufak bir kin biriktirmediğini. Sorunsuz bir aile yaşamı mümkün değilse de ideali yakalamak mümkün. Sadece ağzından çıkacak kelimelerin sonrasını düşünmen, herkesle ilişkine özen göstermen ve empati kurmak için biraz daha çaba harcaman yeterli.

Boğa

Sırtını güvenle yaslayabileceğin ve içerisine en sevdiklerini yerleştirebileceğin bir aile yaşantısı senin gibi her Boğanın hayali. Sıklıkla aile üyelerini akşam yemeklerine misafir etmen ve her sorunlarıyla yakından ilgilenmen sayesinde ailenin en sevilenlerinden biri olmayı başarıyorsun ama ah şu maddiyata verdiğin önem yok mu? İşte orada seni bir türlü anlayamıyorlar. O yüzden bırak maddi gereksinimler beklesin dursun, en genci de en yaşlısı da en çok duygusal ihtiyaçlarında yanında olmanı bekliyorlar.

İkizler

Ailede huzurun temeli herkesin birbirini anlaması aslında. Ama sen bile çoğu kez kendini anlayamazken bu nasıl olacak Allah aşkına? Serzenişlerini anlayabiliyoruz, emin ol onlar da sana hak veriyor. Şunu bilmelisin ki kalbindeki duyguları kendine saklaman ufak tefek sorunları zamanla dağ yapabiliyor. İlla ki uzun uzadıya duygularını açman da gerekmiyor; içten bir sarılmayla, sıcak bir öpücükle tüm buzlar rahatlıkla eriyor. İletişim becerilerini ailende de kullansan inan düşünecek bir şey kalmaz geriye.

Yengeç

Bir Yengecin ailesine verdiği önemi ya da yakınlarına gösterdiği özeni bilmeyen yok. Karşındaki annen, baban, çocuğun ya da eşin olsa da fark etmez, onlar için hep en iyisini istediğine ne şüphe! Önerilebilecek belki de tek nokta, ipleri biraz daha gevşek tutman yönünde. Tahmin edersin ki her şey gibi sevginin de koruyuculuğun da fazlası zarar. Çocuklarının ileri yaşlarda sana bağımlı ya da özgüvensiz olmalarını istemezsin. Hakeza yakınlarını bunaltmak da. Çözüm de tam burada, çok sevmek ve sıkmamak arasındaki ince çizgiyi tutturmakta.

Aslan

Aslanlar için ev, krallıklarını yönettikleri birer kale; aileleri de hanedan üyeleri adeta. Herkese kol kanat geren, herkes için en iyiyi elde etmek için çalışıp didinen bir kralın otoritesini sorgulamak kimin haddine? Emir verenin sen olacağına inansan da herkesin buna uymasını bekleme. Sevgi ve itaat kadar sevgi ve isyan da yakın kavramlar, bunu unutma. Bu yüzden sana karşı gelindiğinde sevgisinden kuşku duymadığın yakınlarınla değil gururunla savaşman senin kârına.

Başak

Aile içerisinde güvenilir ve sevgili dolu biri olarak görüldüğün bir gerçek. Ayakları yere basan işler peşinde olduğun bilindiğinden çoğu kez saçma sapan da olsa fikirlerine en gerçekçi yorumlar almak isteyen senin yanında bitiveriyor. Senden bekledikleri küçük de olsa bir destek, bulabildikleri ise genelde eleştiri ve tavsiye. Tavrını biraz daha yumuşatman ve onları değiştirmek yerine olduğu gibi kabul etmen çok daha sevilen biri olmanı sağlayabilir. Bir de ayrıntıları takıp büyütmek yerine arada göz ardı etmeyi bilmek hem seni hem de sevdiklerini çok daha mutlu edebilir.

Terazi

Devir iletişim devri. Kardeşin eğitim için yurt dışına çıkmış, baban iş için il değiştirmiş, annen arkadaşlarıyla tatile çıkmış, sana fark eder mi? Kim ne kadar uzakta olursa olsun en azından bir telefon açmayı, hâl hatır sormayı asla ihmal etmiyorsun. Bununla kalsa yine iyi. Ailevi anlaşmazlıklar baş gösterdiğinde devreye girip, barışı temin etmede de hiç gecikmiyorsun. Ailede ayrı bir yerin varsa, sırrı bu. Sadece sorumluluk alma konusundaki kararsızlığının üzerine gider ve stres yapmazsan aile bağlarını çok daha sıkı bir hale getirebilirsin.

Akrep

Doğum günlerini ya da yıl dönümlerini hatırlatan Facebook’lar, akıllı telefonlar yokken, sen vardın! Öyle başkaları gibi duvarlara “Canım, nice senelere” yazıp geçmez, pasta ve hediyeni alıp kapılarını çalmaktan çekinmezdin, hey gidi! Ailede baş tacı edilmene şaşmamalı. Senin kulağına çalınmasa da senden beklenen kimi şeyler de yok değil. Öncelikle geçmişte yaşananları geçmişte bırakman ve kontrolcü tavrını biraz olsun yumuşatman şart. Yapman gereken basit; sana nasıl davranılmasını bekliyorsan, sen de öyle davran.

Yay

Çevresi kalabalık arkadaş gruplarıyla çevrili Yayların, aile ilişkilerini tahmin etmek pek zor olmasa gerek. Uzun yıllar aynı evin içinde aynı aile üyeleriyle yaşamak senin için pek mümkün değilse de onların yanında olman için en ufak bir çağrı yeter. Bağımsızlık gemisiyle uzaklara yelken açmak, aileye karşı sorumluluklardan kaçmak demek değil nasılsa. Daha fazlası için arkadaşlık ilişkilerindeki başarını akrabalarınla ilişkini güçlendirmekte kullanabilir, özel günler konusunda biraz daha dikkatli olabilirsin.

Oğlak

Oğlakların iş hayatında tozu dumana katmalarının ardında sorumluluklarından asla kaçmamaları ve yaptıkları işe kendilerini adamaları yatıyor. Aile yaşamında da benzer bir anlayışı görmek şaşırtıcı olmasa gerek. Ailen için en iyisini istemen ve bunun için elinden geleni yapmanla ideal bir aile ferdi imajı çizdiğin bir gerçek. Tek sorun aile ve iş hayatında kantarın ucunu kaçırabilmen! İşi işte bırakmayı bilmeli, ailen söz konusu olduğunda duygularını açığa vurmaktan çekinmemelisin.

Kova

Her ailede erkenden özgürlük bayrağını açıp evini terk-i diyar eyleyen biri vardır. Hangi burç olduğunu uzun uzun düşünmeye gerek yok, o sensin! Görev bilinciyle yapılan aile ziyaretleri, içten gelmeden yapılan telefon konuşmaları da sana göre değil. Bununla birlikte ailenin senden daha sık haber almak istediğini ve sevgi sözcükleri duymaktansa fiziksel yakınlığa daha fazla ihtiyaç duyduklarını da aklından çıkarma. Tüm dünyaya kucak açan yapınla ailevi ilişkilerinde senden beklenen sıcaklığını gösterebilirsin.

Balık

Sevecenliği, şefkati ve fedakarlığı ile Balıklar neredeyse ailenin tanımına bire bir uyuyor. Aile üyelerine yürekten bağlı olduğundan araya ne zamanın ne de mesafelerin girmesine de müsaade etmiyor. Çoğu kez kendi başını da bu yüzden yakıyor. Herkesin derdine kulak ver tabii ama her problemi kendininmişçesine benimsemene gerek yok. Yardımcı olabilmek bir yana böyle sadece kendini yıpratırsın. Son olarak kimseyi üzüp kırmamak adına kendini kullandırtmak gibi bir yanlışa meyletme, sezgilerine güven ve gerisini düşünme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.