Boğa Burcunun “En Kötü” Özellikleri!

Boğaya sorsanız sütten çıkmış ak kaşıktır çünkü bildiğimiz anlamda kavgaya karışmaz, kimse damarına sıkıca basmadan kolay kolay can acıtmaz, kendi dünyasında kalmasına müsaade edilirse çoğunlukla sesi çıkmaz. Ama gel gelelim ortaklaşa yaşam içinde böyle bir serbestlik mümkün olamaz! İlişkide olduğu kişileri imtihana sokan bir hayli zorlayıcı tarafları vardır Boğanın! Geldik Boğanın en kötü özelliklerini sıralamaya! Kimse bize kızmasın, elçiye zeval olmaz sonuçta!

Sağlamcılığından Gına Gelir!

Diyelim aklınıza bir fikir geldi, hemen hayata geçirmek için heyecanla Boğayı aradınız, bu anlık girişimi yapmak için sabırsızlanıyor, harekete geçmemek için kendinizi zor tutuyorsunuz! Ancak maalesef sert kayaya tosladınız, fikrinizi hayata geçirmeden önce Boğadan destek almak, hayallerinizi uzunca bir vakit sonraya ertelemek anlamına gelir, sanırız bunu unuttunuz! Boğa daha fizibilite çıkaracak, boşa dolduracak, doluyu boşaltacak, uygun koşulların gelişmesi için nadas süresini başlatıp neredeyse çıkmaz ayın son çarşambasına yetişecek! Bu arada sizde ne heves kalacak ne de harekete geçmek için taze bir motivasyon! Geçmiş olsun bu sefer olmadı! Zira Boğanın ayağına cuk oturan toplara vurmaması filenin daima boş kalmasına yol açar! Neyse ki ayakkabısı eskimez, file yıpranıp yırtılmaz! İyi tarafından bakmak lazım değil mi?

Tembelliğiyle Kapıda Ağaç Olan Nice İnsanın Öfkesini Kazanır!

Her şey bir yana da Boğanın tembelliği insanın içini çeker! Bir beklersiniz, iki beklersiniz, “gecikmiştir, işi çıkmıştır, trafiğe takılmıştır” dersiniz ama bir bakarsınız ki Boğanın huyu böyle, assolistlik sevdası da yok ama hep geç kalır. Ağır aksak hazırlanır; hiçbir şey keyfini bozmasına, acele davranmasına gerekçe olamaz! Yolun ortasında yeşil kırmızıya dönse, ezilmekten korkup adımlarını hızlandırmaz, ahesteliğini bozmaz! Hakikaten gözle görünür bir hantallığı vardır Boğanın! Akşam plan yapar, şıkşıkırdım giyinir, makyajınızı yapar, vaktinde hazırlanırsınız! Boğayı karşınızda pijamaları üstünde battaniye altında yatarken görüp deli olursunuz! O hazırlanıp çıkana kadar ne içinizde heves kalır ne dudağınızda ruj! Görüntünüzdeki tazelikle heyecanınız el ele verir uçuşur gider!

İnadına Yakalanan Kara Günde Işıksız Kalır!

“Hiçbir istediğinden kolayca vazgeçmez, Nuh’a ölse peygamber demez!” desek gözünüzde nasıl bir insan canlanır! Boğalar bizi çoktan anladı, sonuçta kendilerinden biliyorlar kolay mı? İşin garibi onca ayak diremeye, “dediğim dedik” deyip kulaklar çatlayana dek düdüğünü öttürmesine rağmen, “ben inatçı değilim” der! Tımarhaneler de sorsanız deli olmayanlarla dolu zaten! Herhangi gündelik bir konuda dahi Boğanın inadı devreye girer, yakınları yaka silker, “illallah” der ama huylu huyundan bir türlü vazgeçmez! “Vazgeçmek istediğimi de nereden çıkardınız?” derse şaşırmayınız! Kendiyle özleşen her şeye dört elle sarılmak, “benim” dediğini bırakmamak konusunda da yılmaz bir ısrarı vardır Boğanın! İnatçılığını da tıpkı sahip olduğu diğer huylar gibi ne zorla ne güzellikle alabilirsiniz. İyisi mi inatlaşmayın!

Tartışma Sevmez, Kaostan Kaçan Boğa ile Sorunlar Kolayca Çözülemez!

Sorsanız kimse hararetle tartışmayı sevmez, akıl sağlığı yerinde olan hiçbir insan kavgadan beslenmez! Ancak yaşamı ortaklaşan milyarlarca insanın mütemadiyen aynı fikri paylaşmasını beklemek de fazla hayalci olmaz mı? Özellikle aynı hayatı birlikte yaşayan, evi, işi paylaşan ya da ortak çıkarları için iş birliği yapan insanlar, farklı fikirlerini uygun zeminler oluşturup konuşabilmeli, kontrolü elden bırakmadıkları ölçüde tartışabilmeliler. Ama tüm bu konuşmaları yapar, Boğanın ağzından dökülecek iki kelimeye hasret kalır, çoğu zaman mantıklı iletişim kurma gayretlerinize cevap alamazsınız! Çünkü Boğa “tartışmayı sevmem” der, köşesine çekilir! Aslında söylemek istediğiniz şey; “tüm ilişkilerini kavga üzerine kur, temeline öfke yerleştir, bağır, çağır, yık, dök” demek değildir. Ama Boğa işte, bu iletişimin adını kavga koyduysa bir defa, geri dönmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.