Bittim Gözün Aydın! İşte Burçların Tükenenleri Listesi!

Para, tahammül, dayanma gücü, iyi niyet… Kime sorsak hemen hepsi tükenenler listesinde başa oynamaya aday. Kaldı ki listede yer alan kimi maddeler zaten bazılarında doğuştan eksik. Bazılarınınsa çevresi sağ olsun, elinde ne var ne yok yer bitirmeye ant içmiş. Her burç için de benzer şeyleri söylemek zor değil. Kimileri sabır taşını çatlatacak kadar sabırlı olmasına rağmen bardağı taşıracak son damlaya kadar durmayan biri karşısına çıkar, kimilerinin hiç olmayan güvenine ihanet edecek kimseler kapısında kamp kurar. Gel de yıkılma sonra! İşte burçların tükenenler listesi…

Koç: Sabrı

Koçlar, sabır konusunda daha doğuştan hayata 1-0 yenik başlıyor. Kaç yaşına gelirse gelsin en çok tez canlılığından başını ağrıtıyor. Serin kanlılığını koruyup, sağduyulu davranmaya çalışsa bile ne fayda, asabını bozacak durumlar ya da kişiler bir şekilde karşısına çıkıyor. Olmayan sabrını da oracıkta tüketiyor. Sonra gelsin “Aman sen de ne sabırsızsın” yaftası! Ne kadar uğraşırsa uğraşsın yerinde durup, kendini dizginleyebilmesi pek mümkün değil.

Boğa: Huzuru

Boğalar dünyaya gelirken bir misyonla görevlendirilmiş sanki. Ayakları yere sağlam basan adımlar atıp, bozulmayacak düzenlerin koruyuculuğuna soyunmak gibi. Başlarını ağrıtacak hiçbir şey onlara bulaşmamalı, yüksek yaşam standartlarını etkileyecek durumlardan uzak kalmalı. Bahsetmesi iyi hoş ama gerçekleştirmek ne mümkün! Vurdumduymaz ve saygısız kişiler etrafında oldukça ne huzuru kalır ne sakinliği.

İkizler: İnternet Paketi

İkizleri suskun görebilmek için ağızlarının sıkı sıkıya bağlanmış olması gerek. Yoksa kah yanında gerekli gereksiz tonla soru sorar konuşur kah sosyal medyada post üstüne post paylaşır. Eline telefon almayagörsün konuşma paketi de mesaj paketi de sıfırı tüketir. Tükenenler listesinin zirvesindeki madde ise daima internet paketidir. Zaten WhatsApp dedikodularına, Instagram fotoğraflarına ya da YouTube videolarına internet mi dayanır?

Yengeç: Merhameti

Yengeçlerin kocaman kalbinde herkese yer var. Tanısın ya da tanımasın herkese karşı olabildiğince sevecen ve anlayışlılar. Samimiyetlerinin ve iyi niyetlerinin bedelini ise ne yazık ki çoğu zaman ihanetlerle alırlar. Ah bir türlü söz geçiremedikleri yufka yürekleri yok mu? Herkesi yeniden hayatına dahil etmeye hazırdır. Tabii tek bir şartla! Affedebilirler ama kendilerine yapılanı asla unutmazlar. Merhametleri de bir yere kadar!

Aslan: Parası

Aslanlar öyle kuruşu kuruşuna parasının hesabını yapan, hesap geldiğinde soluğu tuvalette alan ya da paspal ürünleri takıp takıştıran kişilerden değiller. Aksine üstünlüklerini vurgulamak istercesine tüm mal varlıklarını marka ürünler için harcayamaya hazırlar. Pahalı bir masadan kalkarken karşısındakine “Senin paran burada geçmez” demeye ya da garsonlara cömert bahşişler bırakmaya alışkın olduklarını da söyleyelim. Böylesi bir kişiliğe hangi banka hesabı dayanır?

Başak: Kendi

Başaklar, tatil günlerinde bile en az 3 alarm kurup sabahın erken saatlerinde ayağa kalkar. Günü ziyan etmek istemiyorlarsa yapılacak daha bir sürü iş var. Bir şey yapmak istemiyorsa bile en azından etrafı şöyle bir toplayıp, kendine bir film açar. Zamanı boşa harcamak onların nezdinde en büyük günahlardan biri. Önüne geçemedikleri endişe ve yetersizlik hissi hep içlerini yakıp kavurur çünkü. Hal böyle olunca en çok kendilerini tüketmeleri şaşırtıcı bir sonuç değil.

Terazi: İyi Niyeti

Terazilerin 7’den 70’e herkesle anlaşabilmesinin tek bir sırrı var, o da kimse hakkında kötü düşünmemeleri. Bir gün olsun kimsenin arkasından atıp tutmaz, anlayıp dinlemeden kimseyle köprüleri yıkmaz. Karşılığını ne kadar alabiliyor, işte orası muamma. Bir bakıma iyilikten maraz doğar sözünün vücut bulması gibi. Bir olur, iki olur, en sonunda artık iyi niyetleri tükenir.

Akrep: Güveni

Akreplerin en çok yokluğunu çektiği duygu güven. Kendini başkalarının merhametine bırakmak ya da sevdiklerini ömür boyu ellerinde tutabileceklerini düşünmek falan asla yapabilecekleri bir şey değil. Gerçekten güven duygusunu hissedebilmek için en ufak bir şüphesinin kalmaması, mümkünse de elini güçlendirebilmek için karşı tarafın açıklarını bilmesi gerekir. Böylesi bir kıtlık içindeyken en ufak bir hayal kırıklığı bile güven namına ne var ne yoksa silip süpürür.

Yay: Hevesi

Bir anda gaza gelip her şeyi yapabilme potansiyeli yalnızca Yaylarda var. Karamsarlıklara, imkansızlıklara ya da olası sonuçlara takılmaksızın en büyük riskleri gözleri kapalı alabilir. Heveslerini kursaklarında bırakacak olaylar da olmuyor değil. Önüne setler çeken ya da söylene söylene içlerini şişiren insanlar gibi. Bir heves kalkışıp, hüsranla tamamlanan işleri de içlerindeki enerjinin sönmesine yeter.

Oğlak: Tahammülü

Tüm burçlar kaynakların olabildiğince kıt olduğu ve yaşam şartlarının olabildiğince kötü gittiği ıssız bir adaya yerleştirilse hayatta kalan yalnızca Oğlaklar olur. Abartmıyoruz. En az kaynakla en fazla sonucu elde etmeye gayret eden, ölçülülükten şaşmayan ve lüksten olabildiğince kaçınan kimseler sonuçta. Kıtlıklarla mücadele etmede üstün beceriye sahip olsalar da yok denecek kadar az seviyedeki tahammülleri, onları bambaşka birine çevirebilir. Bir kez karşı gelmeye bakar, öfkelenip yere göğü inletmeleri.

Kova: Duyarlılığı

Kovalar ilk etapta dışarıdan soğuk ve mesafeli görünebilir. Doğruluk payı olmakla birlikte işin içine eşitlik, özgürlük, hümanizm kavramları girdiğinde bambaşka biri haline gelir. Diktatörlüklere de başkaldırır, sessizlerin de sesi olur, hakkını savunmaktan korkanların da hakkını savunur. Zira toplumsal konularda duyarlılık düzeyi her zaman had safhada. Karşılık bulmadığını gördüğünde ya da yanında gördükleri karşısına geçtiğinde haklı olarak boşa kürek çekiyormuş hissine kapılabilir. Duyarlılığa dair de ne varsa büyük ölçüde tükenir.

Balık: Umudu

Balıklar söz konusu olduğunda tutarlı yorumlar her zaman işlemiyor. Hatta genelde kendileri bile hayatlarına dair keskin çizgiler çizemiyor. Sebebi duygu dünyalarının o an neye müsait olup olmadığıyla alakalı. Bir gün tüm dünyaya meydan okuyacak kadar hürken, ertesi sabah hassas karınlarına aldıkları bir darbeyle karamsarlığa bürünebilir. Yarı yolda döndükleri işleri hatırladıkça da umutları saman alevi gibi yanıp sönmeye müsaittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.