Biraz Pop, Biraz Sezen, Biraz da Astroloji…

Şarkılar vardır, insanı mutlu eder. Şarkılar vardır, insanı dertlere salar. Şarkılar vardır; iyileştirir, onarır, şifa verir. Sezen Aksu, altı yıl aradan sonra – hem de Mars’ın Kiron’la kavuşum açısı yaptığı bir günde – eski yaralarımızı iyileştirmeye geldi. Öyle ki, “Biraz Pop Biraz Sezen” albümünde her gökyüzü hareketine dolayısıyla da her duruma ve her ruh haline uyan bir şarkı bulmak mümkün. Doya doya dinleyin.

Baba evi, insanın kendini hem en güvende hissettiği hem de en savunmasız olduğu yer. Hani tüm gardını indirip hüzünle karışık garip bir huzur içinde hatırlıyor, üzülüyor ve ağlıyorsun ya yarım kalanlara, işte tam da bu ruh halini anlatıyor bu şarkıda. Bize benzer duyguları hissettiren bir Dolunay’dan sonra ilaç gibi gelecek. Her Dolunay’da dinlenmesi şiddetle tavsiye edilir: “Baba evindeyim, tepemde dolunay. Nasıl doluyum, birikmiş yalnızlıklar.”Ocak sonunda Kova burcunda bir Yeniay var; bu Yeniay’da özellikle ilişkisi olanlar biraz daha dikkatli davranmalı. İlişkilerde anlaşmazlıklar çözümsüzlüğe gidebilir, ayrılık tohumları atılabilir. Bu durumda Sezen Aksu’nun uyarı niteliğindeki sözlerine kulak vermek gerekiyor: “Hakkımda konuşmuşsun, dargınmışsın bana meğer. Dargınken sevgililer, erken konuşan kaybeder.”Venüs, 3 Şubat’a kadar Balık burcunda olacak ve aşk hayatımıza güzellikler getirmeye, hiç hissetmediğimiz kadar ayakları yerden kesilmiş hissettirmeye devam edecek. Bu dönemde aşka aşık olmanın keyfini yaşayan herkesin Sezen Aksu’nun “Canımsın Sen” şarkısını dinlemesi gerekiyor: “Boşuna mı yaprak gibi rüzgârına kapıldım ben. Unutup kendimi bir divaneye takıldım ben. Ayağı eşikten dışarıda, git gidersen. Bu gönül çoktan razı senden, nasıl istersen. Hiç oyunsuz, sorunsuz, ne bir eksik, ne bir fazla, canımsın sen.”

7 – 26 Şubat tarihleri arasında Merkür, kova burcunda ilerleyecek. Her zamankinden daha bir muhalif, daha bir isyankar hissedeceğiz. Sezen Aksu, tüm “İsyancı”lar için söylemiş: “Sen bir isyancıydın, kırdın geçtin. Gözlerin bakardı deli deli. Bir gün batımı elveda dedin. Görmedin gözümü basan seli. Günü dünü yoktu, yarınsızdı. Uçsuz bucaksızdı, sınırsızdı. Zamandan mekandan bağımsızdı.
Anlıyorum daha yeni yeni.”

Mart ayında Venüs Koç burcunda geri gidecek. Venüs retrosunda geri dönmesi muhtemel eski aşklara en güzel cevabı da Sezen vermiş: “Duydum ki el koynundan çok çabuk sıkılmışsın. Dönmek için bin çare, bin yol arıyormuşsun. Gel gör ki ben de rüzgar, en sert poyraza esti. Taze çiçeklenmiş bahar, ayaza kesti. İstemem artık geriye dönme. Dönersen bile bu evde sönme.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.