Bir Partide Hangi Burcu Nasıl Tanırsın?

Neyi kutluyoruz? Kimisi sevgilisinden kurtulmayı, kimisi taze bağladığı işini, kimisi aldığı yeni evi, kimisi evliliğinin 1. ayını kimler yok ki bu partide. Duyan burç gelmiş. Zodyak ailesi aynı çatı altında bir partide buluşursa ne olur? Ortalık karanlık, eser miktarda alkol de var. Nasıl tanıyacağız şimdi kim hangi burç? Bak şimdi, nasıl da belli eder onlar kendini. Başlıyoruz…

Koç

Şu dart turnuvasında ortalığı birbirine katan ne yapıp ne edip galip olan yok mu? Bağıra çağıra hızlı hızlı konuşuyordu hani. Görmemiş miydin? Tamam şimdi başlayacak shut yarışında izle. İddiayı ilk o yükseltecek, o gazla zoom olup ayakta duramayacak hale gelecektir. Çok da eğlendirir ama hakkı var, gecenin sonunda iddia uğruna küpüne düştüğü alkolden ağrırken Koç’un midesi, etrafındaki kalabalığın gülmekten ağrır. Parti bitti haydi evlere deyip sakince gittiği de nadirdir. Bak şu kavgaya meyilli var ya, Koç işte o, insanlara dalaşmadan rahat uyumaz.

Boğa

Açık büfeye en yakın, önü en açık masaya konumlanmış, her şeyin tadına çoktan bakmış, tavsiyelere geçmiştir Boğa. Nerden bulmuş o pofuduk sandalyeyi diye sorabilirsiniz, Boğa rahatı için olmazı oldurur. Hala göremediniz mi? Şöyle küçük bir bahis açın, üç kuruşa bile kıyamayıp ortadan kaybolanın ardından bakın ve etiketleyin, işte Boğa. Canı da keyfi de çok kıymetlidir. Bünyesine zarar verecek, midesini bozacak, uykusunu bölecek, tadını kaçıracak her tür aşırılıktan kaçınır. Elinde tabağıyla ağır ağır yürür, usul usul konuşur, partinin ritmine ayak uyduramayan, işte orda oturup tabağına konsantre olan Boğa’dır.

İkizler

Kapıdan girdiği anda sağ baştan herkesle sarılan şu çok sosyal tip var ya, heh işte o İkizler. Selamlaşması, hoş beşi bittiyse aralayın kalabalığı, rahatlatın biraz pisti İkizler gelecek. Olmadı mı? Hani şu, masa masa gezen, herkesle iki parça süresinde yılların dostu olan, ayak üstü insanların hikayelerini öğrenip, herkese anlatan yok mu? Sen nerden biliyorsun bu kadar şeyi deyince az önce öğrendiğini duyup şaşkına döndüğün hani. Bütün masalar sayesinde birbirini biliyor hani. İşte o ikizler.

Yengeç

Ortama dantelli elbisesiyle gelip bir kadeh içince kendini kaybeden, tatlı sarhoş var ya o Yengeç. Ortamın havasına, müziğin ritmine, duygunun baskınına göre modunu ayarlayan hani. Hüzün rüzgarları essin durmaz ağlar, roman havası çalsın herkesten önce oynar. Gördün mü? Yanında getirdiği, sevgilisi, kuzeni, yakın dostunun sırtından elini, omzundan şalını eksik etmez. Bir bakmışsın milletin partisini sahiplenir; açık büfede azalanları tamamlamak, açları doyurmak, midesi bozulanların nane limonunu gecenin karanlığında bulup buluşturmak Yengeç’e kalabilir. Gördün mü şu başı ağrıyan kadına ağrı kesici arayan var ya, Yengeç o.

Aslan

Aslanın partiye girdiği beş yüz voltluk sigortaları attıran ışığından, bu insanlar nereye bakıyor deyip çevrilen kafalardan, gözlerde flash patlatan gösterişli kıyafetinden ve yelesiyle meşhur ormanlar kralının saçlarından. Partiye uzak arkadaşının kuzeni olarak gelse de mekan sahibi görüntüsüyle herkes ona yönelir, merkez masa onunki olur, diğerleri ondan dağılır. Yani gözleriniz partinin sahibini değil, gibi görüneni bulunca yazın kenara o bir Aslan! Ek bilgi; en şen kahkahalar onun masasından yükselir, etrafına toplanan kalabalık gülmekten kırılır.

Başak

Sallananları mekan çıkışında alkol kontrolüne tabi tutar, promili fazla olanın anahtarlarına el koyar, taksilerini çağırır, herkesi güvenle evine yollar. Ay bu ne koku, havasızlıktan öldük der, tüm camları elleriyle açar. Montunu unutanların imdadı, cüzdanı kaybedenlerin umududur, arkaları toplamak ondan sorulur. Göremedin mi? Henüz göreve başlamadıysa, köşesinde sessizce oturan var ya, bak bak şu cool olan, işte o Başak. Bakma öyle durduğuna çekinir de ondan çıkamaz kalabalıklar içine, havasından değil. Tüm kurallara harfiyen uymuş, zaten karanlık tonlarda yok gibi giyinen Başak, göz hapsinden kolayca sıyrılır. Benim ne işim var burada halleri de boşuna değil, zaten rica minnet gelmiş, biraz sonra gidecektir. Gitmeden gör bak işte şu.

Terazi

Salona giren bir stil ikonu, belli ki bu doğuştan klas Terazi. Nasıl da özenmiş, gecenin karanlığında, şimşek gibi çakan renk renk ışıkların altında bile moda rüzgarları esiyor baksana! Şu yok mu herkesi birbiriyle tanıştırıp kaynaştırma meraklısı. Bekarların da canı ciğeridir, hepsini bir gecede baş göz eder öyle çöpçatandır. Sıra sana da gelir dikkat et! Geliyor işte Terazi.

Akrep

Siyahlara mı dolanmış, kırmızılara mı sarınmış, bu kez hangisi? Rengini belli etmese olmaz! Akrep çoktan herkesi görebileceği en karanlık köşede bar sandalyesine oturmuş, ortama gireni şöyle baştan aşağı güzel bir süzmüştür! Kimselere çaktırmaz! Hiç umursamıyormuş gibi görünürken kuytuda gizlenen, tuvalette saklanan, bahçede eğlenen herkesin, kısacası gözü kapalı bir şekilde o partinin şeceresini döken Akrep’tir. Sorma havasından da geçilmez, almış içkinin en sertini eline, süzülüyor köşesinde.

Yay

Partide bir kıpırdanma, bir hareketlenme mi hissettin çevir kafanı bak, kesin ortama bir Yay girmiştir. Yüzünden mutluluk, içinden enerji saçılır. Partilerin gülen yüzünün üstüne beş koyup anlattığı hikayelerindeki abartı kulakları çınlatır, gülmekten kırılıp dökülen insanlara hayret edersin. Parti olsa da gitsek derken önüne düşen ilk partide almış soluğu nasıl da belli baksana.  Geçen partide nasıl da içmişmiş, üç bidon bitirmişmiş, nasıl da eğlenmişmiş… Keyfine diyecek yok!

Oğlak

Böyle insanlara hayranım işte. Görüyor musun hem eğleniyor hem iş bağlıyor kendine. Oğlak da böyle, gece gündüz bilmez, network olsun daha ne ister.  Karizmasından asla taviz vermez, eğlencenin tadını, istemem yan cebime koyvari bir tavırla da olsa, çıkarmaktan kusur kalmaz. Bakma kalabalıktan gürültüden pek haz etmez ama kimi zaman hatır gönül der, kimi zaman da aldığı iş bağlantısı kokusu onu cezbeder, bir sebeple partilere katılır, görevini yapar, vakitlice evine döner Oğlak. Yarın sabah erkenden kalkacak, tam vaktinde işinde olacaktır malum.

Kova

Kim bakmış, kim ne demiş, acaba nasıl görünüyorum der gibi mi şu baksana. Dünya umrunda değil, bir de kulaklık takmış bu gürültüde kendi dinleyip kendi oynuyor, kim o biliyor musun? Kova. Partilerde ritim tutturamayan, dansıyla müzik bir türlü örtüşmeyen, çoğu zaman tuhaf hareketleri olan marjinal bir particidir Kova. Bir de şu her yerde siyaset konuşması yok mu? İyi, hoş da, bir kıvılcım atar, sonra hurra peşinden herkes tartışmaya düşer. Derler ya bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. Kova’nınki de o hesap, güzelim partide konuşulan şeye bak!

Balık

Ne içti be! Fakat iyi içti! Bakınca bayağı sağlam içti! Diye dilden dile dolaşan, herkes sallanırken, dimdik ayakta duran kurşun işlemez var ya Balık o. Şu yerli yabancı içkiyi duymuş gerisi teferruat demiş gibi içen var ya, o. Ne demişler, yiğidi öldür hakkını ver. İçkiye düşkündür ama kendini kaybetmez. Bir de ne güzel eğlenir, partinin tadını o çıkarır. Günün sonunda bir hafif tatlı olur ama çaktırmaz. O zaten hep öyledir, içince sadece biraz daha eğlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir