Bir Devrin Kapanışı: Marvel Efsanesi Stan Lee Hayatını Kaybetti

Marvel evreninin yaratıcısı, efsanevi çizgi roman yazarı Stan Lee, 12 Kasım günü 95 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Uzun yaşamı boyunca yarattığı karakterlerle milyonlarca insanın hayatına dokunan ve ilham veren Stan Lee’nin haritasına bir göz atmaya ne dersiniz?

Lee 28 Aralık 1922’de New York’ta dünyaya gelmiş. Yani bir Oğlak burcu. Oğlak’taki Güneş’inin yanında Merkür de yer alıyor. Bu durumda hedef odaklı, tuttuğunu koparan, her zaman başarıyı hedefleyen bir karakter olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kendisinin küçük yaşlardan itibaren yazar olmayı amaçladığını, hatta gençlik yıllarında geçinebilmek için haber kanallarına ölüm ilanları yazmayı bile göze aldığını biliyoruz. Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için adım adım, pes etmeden ilerleyerek hedefine ulaşması, Oğlak burcu olmasının bir sonucu diyebiliriz.

Haritaya göz attığımızda Ay’ın Boğa burcunda yer aldığını görüyoruz. Bu yerleşimin Lee’ye uzun kariyeri için gerekli olan istikrar, yaratıcılık, soğukkanlılık, sabır ve azmi kazandırdığını söylemek mümkün. Venüs’ün yönettiği bir burç olan Boğa’daki Ay, Lee’ye aynı zamanda sanatsal yeteneklerini de bahşetmiş.

Öte yandan Akrep’teki Venüs’ü ise ona, toprak elementlerinin güçlü olduğu bu haritada, ihtiyacı olan tutkuyu sağlamış. Lee’nin bu sayede yaptığı işe dört elle sarıldığını ve her zaman en iyisini yapmak için uğraştığını görüyoruz.

Lee’nin Satürn’ü Terazi’de yer alıyor. Amerika’da ırkçılığın zirve yaptığı dönemlerde ırkçılık karşıtı açıklamaları, çizgi roman tarihinin ilk siyah süper kahramanı Black Panther’i yaratması, ayrımcılık, bağnazlık ve hoşgörüsüzlükle ilgili düşüncelerini yazdığı “Stan’s Soapbox” adlı köşesi, bu yerleşimin kazandırdığı güçlü adalet ve eşitlik duygularını açıkça vurguluyor.

Haritada öne çıkan diğer nokta da Balık burcunda birleşen Mars ve Uranüs. Lee, hayatı boyunca kahramanlık hikâyeleri yazdı. Çocukluk hayali de günün birinde “büyük bir Amerikan romanı” yazmaktı. Balık’taki Mars onu kafasındaki hikâyeleri kâğıda dökmesi için cesaretlendirdi. Mars ile birleşen Uranüs ise bunu sıra dışı bir şekilde “çizgi kahramanlar” vasıtasıyla yapmasını ve çığır açmasını sağladı. Bu sayede de milyonlarca kişinin ilham kaynağı oldu.

Kendisini son yolculuğuna uğurlarken yarattığı ve bize bıraktığı zengin evren için teşekkür ediyor, iyi ki seni ve hayal gücünü tanımışız Stan diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.