Bilim Yalan Söyleyemez! İşte En Çok Nobel Kazanan Burçların Sıralı Listesi

Ne zaman burçlardan söz açılsa birileri hemen sormaya başlar; en zeki burç hangisi, en çok mucit çıkaran burç hangisi, en yetenekli burç hangisi… Her birinin kendine has yetenekleri ve başarıları olduğu su götürmez bir gerçek. Kesin bir yanıt verebilmek için ise somut verileri incelemek gerek. Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Nobel ödülleri, bu noktada burçların başarılarına dair bizlere ufak da olsa bir fikir verebilir. Sıkça belirttiğimiz gibi, salt güneş burcu kişilerin karakterlerini ya da yeteneklerini değerlendirmek için yeterli değil. Doğum haritasının tümünü incelemek gerekir. Sen de doğum haritana dair ayrıntılı bilgiler almak istiyorsan Moyra uygulamasını cep telefonuna indirebilir ve kendine dair ufuk açıcı bilgiler öğrenebilirsin. Konumuza dönecek olursak 1901 yılından bugüne yaklaşık 900 isim Nobel ödülünü layık görüldü. İçlerinde her burcu görmek mümkünse de kimileri birkaç adım daha önde. Merak edenlere işte Nobel ödüllü burçlardan oluşan sıralı tam liste!

İkizler

İkizler, geçmişten bugüne en çok Nobel ödülüne layık görülen burçlar arasında zirvede. Üstün zekalı yapıları ve hayata bambaşka bakan yapıları göz önüne alındığında karşılaşılan sonuç pek de sürpriz değil. Tüm kazananların neredeyse 10’da 1’i İkizler burcuyken aksini iddia edebilmek de pek mümkün değil. İçlerinde Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk ile ünlü şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan’ın da bulunduğu toplam 97 kişi, çalışmalarıyla Nobel ödülüne hak kazandı.

Terazi

Teraziler, kendilerini ifade etme noktasında birçok burca fark attığını en çok Nobel ödülü kazananlar listesinde zirve ortağı olarak bir kez daha kanıtlıyor. Özellikle listede bugün tüm dünyanın adını unutulmaz aşk şiirleriyle tanıdığı T. S. Eliot varken! Hislerini tanıma ve ifade etme noktasındaki başarısı bir yana Nobel’in farklı alanlarında da onlarca ödülü mevcut. Öyle ki Terazi burcu olan Nobelli bilim insanların sayısı 93!

Başak

En fazla Nobel ödülü kazanan burçlar listesinde 3. sırada Başak var! Boşuna söylenmiyor, kişi ister bilim insanı olsun isterse sanatçı, doğum haritasında mutlaka ama mutlaka Başak burcu yer almalı. Zira kusursuz eserler yalnızca analitik bir zeka ve detaycı bir bakış açısıyla ortaya çıkabilir. Başaklarsa bu işin piri! Kimya alanında kazandığı Nobel ödülüyle hepimizin göğsünü kabartan ünlü bilim insanı Aziz Sancar’ın da içerisinde bulunduğu toplam 88 Nobelli ismin Başak burcu olması, bunun açık bir göstergesi.

Yengeç

Yengeç burçlarının insanlara ve dünyaya bakış açısı bir başka. Gücünün yettiğince herkese kol kanat gerer, yardım elini uzatabildiği herkese bir şekilde yardım eder. Söz konusu tavırlarının etkisini Nobel ödüllerinde görmek mümkün. Hele ki Dalai Lama, Nelson Mandela ve tüm zamanların en genç Nobel ödülü kazananı Malala Yousafzai gibi çok sayıda isim barış dalında ödüle layık görülmüşken! Yalnızca onlar da değil Nobel ödüllü toplam 81 kişi Yengeç burcu.

Koç

Tuttuğunu koparan yapısıyla hayallerine er ya da geç ulaşan Koçların, listenin üst sıralarında kendine yer bulması pek de şaşırtıcı değil. Hatta kimilerine göre geride kaldıkları bile ifade edilebilir. Doğruluk payları olmakla birlikte, içlerinde Birlemiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da bulunduğu toplam 76 kişi, bir bakıma Koçların kararlılığının ve azminin tasdikleyicisi.

Boğa

Nobel ödülü kazanmak için yetenek ve zeka kadar çalışkanlık da gerekli. Boğaların öncelikleri arasında pek sık rastlamadığımız bu nitelik, onları listede 6. sıraya kadar geriletmiş olabilir. İnatçılıkları ve hayallerine ulaşma noktasındaki kararlılıkları hesaba katıldığında ise başarıları açık ve net bir şekilde görülebilir. Bugüne dek 73 Nobel ödülünü kucaklamaları gibi! İçlerinde radyasyonun keşfine yaptığı katkılarla Nobel Fizik Ödülüne layık görülen Pierre Curie, Boğaların istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını kanıtlayan isimlerden biri.

Yay

Yüksek eğitim alanındaki yetenek ve ilgileri göz önüne alındığında Yayların Nobel ödülü kazananlar listesinde görece alt sıralarda yer alması, kuşku yok ki en şok edici sonuçlardan biri! Kim bilir, belki de sonuç odaklanma problemlerinin bir getirisi. Tabii, hemen enseyi karartmamak gerek. İçlerinde defalarca adaylık kazanan ve 1953’te Edebiyat dalında Nobel ödülüne layık görülen Winston Churchill’in de bulunduğu toplam 71 bilim insanı, Yayların zekasının sınır tanımadığını fazlasıyla ortaya koyuyor.

Balık

Balıklar genelde eğitimleri sırasında ya da sosyal çevreleri tarafından yeterince anlaşılamayan dâhilerden. Tıpkı foto elektrik etkisi alanındaki çalışmasıyla Nobel Fizik ödülüne layık görülen ünlü bilim insanı Albert Einstein gibi! Bir dönem düşük notları ve gelişkin hayal gücü nedeniyle okuldan bile atılan bilim insanının sonradan insanlığın hizmetine sunduğu sayısız buluş bu anlamda Balıkların tavrına birer örnek. Pek tabii toplam 66 bilim insanı da öyle!

Kova

Bilimsel gelişmelere duydukları büyük merak ve ilgi göz önüne alındığında Kovaların, listenin alt sıralarında kendine yer bulması en büyük sürprizlerden biri. Ödül odaklı olmaktan çok insanlığın hizmetinde olma arzuları ise bir noktada karşılaşılan tabloyu açıklayabilir. Nobel Edebiyat ödülünü kazanan ilk siyahi kadın yazar Toni Morrison’ın da içlerinde bulunduğu 65 isim ise Kovaların başarısının hafife alınmaması gerektiğini tüm insanlığa gösteriyor.

Aslan

Başarıdan başarıya koşma istekleri ve spot ışıkları altında görünmeye duydukları büyük arzuya rağmen listede kendine 10. sırada yer alabilen Aslanlar için söylenebilecek tek şey, aldıkları sonuç ne olursa olsun kendilerinden söz ettirmeyi her zaman başarabilecekleri. Tipik bir Aslan burcu olan eski ABD Başkanı Barack Obama’nın en çok konuşulan Nobel ödüllü isimlerden biri olması bunun bir örneği. Tabii Nobel’e layık görülen diğer 63 ismi de es geçmemek gerek!

Akrep

Akreplerin bir şeye kafaya taktıktan sonra başaramadığı bir kez olsun görülmedi bugüne kadar. Bu açıdan bakacak olursak, belki de Nobel hiçbir zaman hayallerini süslemedi, kim bilir? Listenin son sırasına bu kadar yakınken yapılabilecek belki de tek açıklama bu. Bir dönem dünyaya yön veren eski ABD Başkanı Theodore Roosevelt’in de içlerinde yer aldığı 64 bilim insanı Akreplerin Nobel tarihinde bıraktığı önemli izde pay sahibi.

Oğlak

Nobel ödülüne layık görülen burçlar listesinde belki de en şok edici sonuç, Oğlakların son sırada yer alması. Çalışkanlığı ve azmi ile başaramayacağı hiçbir şeyi yokken alınan böylesi bir sonuç için yorum yapabilmek pek de mümkün değil. Söylenebilecek tek şey az ve öz başarılarıyla kendilerini unutulmazlar arasına yazdırabilme becerilerinin takdire şayan olduğu. Dünya genelinde şiddete ve ırkçılığa karşı eylemleriyle ses getiren Martin Luther King, Jr. ve listede yer alan diğer önemli 57 isim gibi!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.