Beyaz Yakalıların Burçlarına Göre Ofis Masaları

Bir çalışan için ofisi ikinci evi gibi hatta daha fazlasıdır. Nasıl olmasın ki? Gününün en az üçte birini ofisinde geçirir, yetmez bir işkolikse veya mesai sever bir patrona sahipse geçirdiği saat sayısı daha da artar. Haliyle evinden ayrı geçirdiği uzun saatlerde çalışma alanını kişiselleştirerek bir yandan kendini evinde hissetmeye çalışır bir yandan da çalışma ortamına duygusal olarak bağlanmak ister. Aynı zamanda masadaki çalışma düzeni de karakteri hakkında tahmin edilenden daha fazla bilgiler verir. Örneğin kimisinin masası yığınla rapor ve karmakarışık notlarla doludur, kimisinin de boy boy çekilmiş aile fotoğrafları yer almıştır masasında. Kimisinde rengarenk oyuncaklar bulunur kimisi de muhafazakâr bir edayla masasını kişiselleştirmekten imtina eder. İşte size ofis masasına bakıp o kişinin burcunu şıp diye anlayabileceğiniz tüyolar:

Koç

Bir masa hayal edin üzeri rengarenk oyuncaklarla kaplı: Minyatür arabalar, ahşap oyuncak biblolar ve maketler… İşte size içindeki çocuğu göstermekten keyif alan bir Koç masası. Çocuksu yönlerini ifşa etmekten pek de çekinmeyen Koçların ofis masaları adeta bir oyuncak müzesini andırır. Öte yandan bu renkli masada işlerin güllük gülistanlık olduğunu düşünmeyin. Zira çoğu zaman düşünmeden hareket eden, agresif Koçların klavyesinde sinirli sinirli mail yazmaktan dolayı bilgisayarlarının 2-3 tuşu kırık, ekranları da çatlaktır.

Boğa      

Doğa tutkunu Boğalar ofis masalarını mis kokulu çiçeklerle donatmayı sever. Ofis ortamındaki klavye tıkırtıları ve fısıltılar stres seviyesini arttırırken; bu ortamda yetiştirilen çiçekler sesi emip edip daha sessiz bir atmosfer yaratır. Bu da dingin Boğaların tam da aradığı ortamdır. Öte yandan bu çiçeklerin uzun süre hayatta kaldığını ve tazeliğini koruduğunu düşünmeyin. Çünkü tembel Boğalar, onları sulamayı çoğu zaman ihmal eder. Bununla birlikte kişisel eşyaları için ofis masalarından ziyade çekmecelerine odaklanırlar. Özellikle yemeğe olan düşkünlüklerini bu kuytu bölmelere doldurdukları abur cuburla gidermeye çalışırlar.

İkizler

Hayatlarında çeşitlilik arayan ve değişime açık İkizlerin ofis masaları bu özelliklerini birebir yansıtır. Her ay masalarının görünümünü değiştiren İkizler için bu adeta bir rutine dönüşmüştür. Zira uzun süre aynı eşyalarla beraber olmaktan dolayı çok sıkılırlar. Öte yandan birçok işi anda yapabilen İkizlerin masalarının üzeri her daim karışıktır. Bir yandan sunum hazırlarken; aylık raporlara göz gezdirirler, bu arada telefonlarında sosyalleşmeyi de ihmal etmezler.

Yengeç 

 

Modern bir ofis masasında olması beklenmeyen kağıtlar, renkli kalemler, ataşlar, plastik klasörler, delgeçler hiçbir zaman ihtiyacı dahi olmasa da geleneksel Yengeçlerin baş köşesindedir. Güçlü bir hafızaları olsa da kâğıt ve kalemle tutkulu bir ilişki yaşayan Yengeçlerin masalarındaki kişisel tek eşya ise aile fotoğraflarıdır ki bu onların ailelerine olan düşkünlüğünü gösterir. İşin stresinden bir nebze olsa da uzaklaşmak istemeleri durumunda ise masalarında özel bir eşya bulundurmaları gerekmez. Zira bunun için çok etkili bir silaha zaten sahiptirler: Hayal güçleri…

Aslan

Büyük bir ayna, kişisel başarılardan dolayı alınan ödüller ve görkemli eşyalarla dolu bir ofis masası… Bu şekilde dekore edilmiş bir masayla karşılaştığınızda bunun bir Aslana ait olduğundan asla tereddüt etmeyin. Kendilerini çok seven ve her şeyin merkezine kendilerini koyan Aslanların ayna ile olan muhabbetleri uzun solukludur. Aynaya bakmaktan sıkıldıklarında ise şıklıkta patronlarınınkiyle yarışacak cinsteki masalarında çalışmaya çalışırlar. Altın kaplama mektup açacağı ve Swarovski taşlarla bezenmiş kalemler masalarında eksik etmediği aksesuarlarıdır.

Başak

Siz siz olun, bir Başak burcunun masasını karıştırmaya kalkmayın. Zira yapacağınız en ufak değişiklik dikkatinden kaçmaz ve üstelik bunu bir problem haline dönüştürmekten de kaçınmaz. Düzenli olmayı bir yaşam düsturu haline getirmiş Başaklar için ofis masaları da kusursuz olmak zorundadır. Tam bir işkolik olan bu burcun masalarının başköşesinde ise günlük, haftalık ve aylık iş planlarının yazıldığı ajanda durur ve onunla adeta bütünleşik bir hayat sürerler. “Hastalık hastası” olmalarından mütevellit çekmeceleri mini bir ecza deposunu andıran Başaklar hemen hemen her hastalığa yönelik ilacı istiflemeyi de pek sever.

Terazi

Dış görüntüsüne önem veren ve bunun için uzun saatler harcayan bir Teraziden sade bir ofis masası da beklemeyin. Şık biblolar, gümüş çerçeveli bir ayna ve bolca kişisel bakım malzemesi işle ilgili dosyalardan daha fazla yer tutar. Her daim masalarını düzenli tutmaya çalışırlar ki bunun arkasında düzen takıntılarından ziyade “Elalem ne der” endişeleri yatar. Üstelik masa dekorasyonlarıyla ilgili en küçük eleştiri karşısında en sevdiği eşyalarından bile vazgeçebilirler. Çünkü onlar “taviz vermeyi” çok severler.

Akrep

Kime ait olduğu belli olmayan, kişisel hiçbir iz taşımayan, tek bir aile fotoğrafının dahi yer almadığı sadece ofis malzemelerinin bulunduğu adeta “anonim” bir masa… Tam da Akreplerin istediği cinsten olan bu masalar burcun “ketum” özelliğini tam anlamıyla yansıtır. Aile ve arkadaş fotoğraflarını ortaya çıkarmayan Akrepler, özel hayatlarını işe taşımak istemez ve bu konuda oldukça muhafazakâr davranırlar. Bununla birlikte öz disiplinleri yüksek olduğundan “ideal bir çalışan” masasına sahip olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Yay

Aslında bu burcun ofiste geçirdikleri süre oldukça kısıtlıdır. Çünkü maceraperest ruhlarını doyurabilmek için sürekli seyahat ederler. Farklı kültürleri keşfetmekten keyif aldıkları için de egzotik bölgelere kültürel yolculuklar yaparlar. Her gittikleri yerden bir “anı eşyası” almayı ihmal etmeyen Yaylar, bunları da ofis masalarında teşhir etmeye bayılırlar. Tütsüler, matruşka, firavun ve özgürlük heykelleri, meşhur troller ve daha pek çok şey bir sonraki seyahatine kadar avutmaya çalışır bu burçları.

Oğlak

İşlerine odaklanmayı seven, yüksek verimliliğe sahip, kendi kendilerine yeten Oğlaklar, çalışma ortamında sadeliği severler. İşleri ile ilgili çok düzenli ve okunaklı not almayı tercih ettikleri gibi ajandaları da masalarının en değerli eşyasıdır. Bolca not defterini ve çalışma kağıdını düzenli bir şekilde masalarında görebileceğimiz Oğlakların bir diğer vazgeçilmez eşyası ise masa saatidir. Zira dakik olmak onların fıtratındadır. Bu arada saygınlığa oldukça önem verdiklerinden dolayı “absürt eşyalar” bu burcun masalarında pek yer bulamaz.

Kova

Bir Kovanın masasında her bir boşluğa yapıştırılan renkli post-it’ler ve bunlara yazılan ilham verici sözler bulabilirsiniz. Bu özlü sözler aracılığıyla ilkeli olmaya ve rol modelleriyle idealist bir görüntü çizmeye çalışan Kovalar özlü sözlerle başkalarına mesaj vermeyi sever üstelik bu sözleri bir motivasyon aracı olarak görür. Aynı zamanda teknolojiyle olan yakın ilişkilerini çalışma alanlarına yansıttıkları için her türlü son model teknolojik cihaz da yer alır ofis masalarında.

Balık

Yaratıcı ve görsel sanatlara yatkın birinin masasında sanata dair bolca eşyanın bulunuyor olmasına pek şaşırmamalı. Modern sanat eserlerinin eskizleri, küçük heykeller ve kimsenin ne olduğunu anlamlandıramadığı soyut objeler Balıkların masasının başköşesindedir. Küçük bir alana sığdırmayı reva gördüğü bilgisayarı ve dosyaları ise ara sıra kullanmayı tercih eder. Çünkü vaktinin çoğunu hayal kurarak dalgın bir şekilde geçirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.