Belki de İçinizde Bir Einstein Yatıyor

Gözünü objektife dikmiş, alaycı alaycı dilini çıkaran bu çılgın adamı tanımayanımız yoktur. İzafiyet teorisinden kuantuma, atomdan, enerji üretimine kadar birçok alanda adını en başa yazdıran Albert Einstein’in tarihin en önemli bilimsel olaylarına imza attığı da yine okul kitaplarından öğrendiğimiz bilgiler arasında. Peki ya bilmediklerimiz? Mesela doğduğunda normalden büyük bir kafatası ile dünyaya geldiğini daha önce duymuş muydunuz ya da 3 yaşına kadar konuşamadığını?

 

14 Mart 1879 yılında doğan ve oldukça geç konuşmaya başlayan Einstein, 9 yaşına kadar kendini ifade etme konusunda büyük problemler yaşamış. Henüz 5 yaşındayken babasının verdiği bir cep pusulasıyla bilim dünyasına adım atan Albert, Yahudi asıllı bir Alman vatandaşı olarak doğsa da 1901’de İsviçre vatandaşlığına geçmiş. 1955 yılında ise Amerikan vatandaşı olarak dünyaya veda etmiş. Öyle tutarlı bir hayat yani, düşünün! Yüzmeyi hiç öğrenmemiş ancak yelkenciliği hayatı boyunca hobi olarak idame ettirmiş. “Bu neyin kafası” demeyin, normal birinden bahsetmiyoruz burada. Ha tabii şunu da söyleyelim bu kadar zeki birinin isimleri, tarihleri ve telefon numaralarını hatırlamadığını hiç düşünür müydünüz? Ve böylesine bilimle aklını yeyip bitiren bir insanın küçük yaşta keman çalmaya başladığını. Einstein’in hayatındaki bir diğer ayrıntı da iki oğlunun annesi, yani eşiyle imzaladığı evlilik sözleşmesi.

Sorun yaşamamak için eşiyle yaptığı sözleşmede, 3 öğün yemek vermek, çalışırken masasına dokunmamak, gerekli olmadığı taktirde kişisel ilişkilerden vazgeçmek gibi maddeler bulunuyormuş.Gelelim bu ünlü düşünürün haritasına. Merkür’ü Koç olan Alber Einstein’in normalde hızlı düşünen bir yapısı var. Ancak Satürn’ünün Koç olması Merkür’ü kısıtlayan bir durum olduğundan, zannediyoruz geç konuşmasının sebebi tam da buradan geliyor. Aslında hayli bir şanslı olduğu bile söylenebilir, çünkü bu durum insanda zeka geriliği dahi yapabilir.

Bilime olan yatkınlığının sebebi ise tabii ki Jüpiter’inin Kova olmasından kaynaklı. Kaşif ruhunu, bilime olan ilk merakının pusulayla başlamasını da Ay’ının Yay’da bulunması açıklıyor. Müziğe yatkınlığı Balık’tan, evliliğinde yaptığında sözleme de tamamen Mars Oğlak’tan geliyor. Kimbilir belki sizin de haritanız ünlü düşünürün haritasına benziyor, hatta belki sizin de içinizde bir Einstein yatıyor. Bir açıp bakmakta fayda var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.