Bayramı Tatil Olarak Gören Veya Ailesiyle Geçiren Burçlar!

“Ah nerede o eski bayramlar…” geyiği boşuna değil. Sabahları erkenden kalkıp bayramlıklarını giymenin heyecanını taşıyan, aile büyüklerini ziyaret eden, sevdiklerinin mezarlarını ziyaret edip çiçek bırakan, kapı kapı dolaşıp şeker toplayan o nesil yok artık… Devir değişti! Tüm yıl boyu çalışan insanlar için en küçük tatil fırsatı bile artık fazlasıyla değerli. Bayram tatilleri de bu anlamda yılın yorgunluğunu atmak isteyenler için kaçırılmaması gereken birer fırsat. Bundandır ki çokları yeni yıl takvimini eline alır almaz, en önce tatil günlerine göz atıyor. Eğer ki bayramlar hafta içlerine geliyor ve hafta sonları ile birleştirilebiliyorsa keyiflerine değme gitsin! Doğrudan tatil planları yapılmaya başlanıyor, erken rezervasyonlar yaptırılıyor. Herkes böyle düşünecek diye bir kaide yok tabii. Bayramı tatil olarak görenlerin yanında ne olursa olsun ailesiyle birlikte olmaya çalışan ve geleneklerini yaşatmaya gayret edenler de var. İşte bayramı tatil fırsatı olarak gören ve önce aile diyen burçlar!

Tatilinden Taviz Vermeye Yanaşmayan İkizler

İkizlerin nazarında gelenekler, görenekler, toplumsal kurallar hep ikinci planda. Hele hele karşısında eğlencenin dibine vuracağı bir tatil fırsatı varken! Aileyle vakit geçirmek elbette önemli ama 9 günlük bir tatil fırsatı da her zaman ele geçmez ki… Bayram tatiline aylar kala nereye gideceğini, neler yapacağını üşenmeden planlar. Mesaisinin son günü işten çıktığı gibi de doğrudan havaalanına topuklar. Bayrammış, seyranmış aklına getirmez bile. Tatilin tadını çıkarırken eşe dosta çam sakızı çoban armağanı birkaç hediye alır, tatil dönüşü bir akşam yanlarına uğrayarak gönüllerini almayı başarır.

“Önce Tatil” Diyen Yay

Yaylar, yeni yıl takvimini eline alıp tüm özel günleri kontrol eden burçlardan biri. Resmi tatillerin ya da dini bayramların hangi günlere denk geldiğine hemen göz atar, izin günleriyle birleştirip dümeni yeni rotalara kırmanın hayalini kurar. Bayram tatilleri, bu anlamda asla vazgeçemeyecekleri fırsatlardan biri. Aileyle vakit geçirmek ancak tatil planının bir parçasıysa mümkün olabilir. Ailesi dünyanın öteki ucunda yaşıyorsa mesela! Tatil yapmak için çalışan bir burçtan söz ediyoruz. Üzerine daha fazla gereksiz sorumluluk yükleyip güzelim tatil fırsatını içinden gelmeyen geleneksel ritüeller için kurban eder mi?

Ailesiyle Bir Araya Gelme Fırsatını Hiçbir Şeye Değişmeyen Yengeç

Yengeçlerin ailesine ne kadar düşkün bir burç olduğunu sanıyoruz söylememize bile gerek yok. Önüne çıkan her fırsatı ailesini görmek için kullanırken, bayramları onlardan ayrı bir yerde geçirmeyi düşünebilir mi? Üstelik bayramlar, içinde yaşadığı toplumun harçlarından biri! Köklerini, geleneklerini bir kenara bırakıp, tatil yapmayı aklının ucundan geçirmemesinin en büyük sebeplerinden biri de bu. Varsın tatil fırsatı yansın gitsin, ailesiyle bir arada olduktan sonra geri kalan şeylerin bir önemi var mı ki?

Geleneklerin Yılmaz Savunucusu Oğlak

Geleneksel bir kafa yapısına sahip Oğlaklar, toplumsal bakış açısının dışında varlık göstermeyi kendine yakıştırmaz. Büyüklerini ziyaret etmekten, ellerini öpmekten ve hatırlarını sormaktan da asla gocunmaz. Ailesi büyük bir mutlulukla onu beklerken içi rahat bir şekilde nasıl gezip, eğlenebilir? Tatil yapmak da eğlenmek de elbette önemli ama sonuçta her şeyin bir yeri, bir zamanı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.