Hangi Burç Hangi Derdinin Dermanı

Hepimizin zor anlarımızda keşke yanımızda olsa dediğimiz insanlar vardır. Kimisi sorunları çözmede, kimisi teselli etmede, kimisi de anı keyifli hale getirmede oldukça beceriklidir. Telefon listemizi karıştırıp da kimi arasam dediğim dediğimiz o an aklımıza gelen ilk kişi tam da ihtiyacımız olan arkadaştır.

Koç – Girişim Fikriniz Sekteye Uğradı, Ortak Mı Arıyorsunuz?

Yıllardır hayalini kurdunuz girişim fikrinizi gerçekleştirmek için kolları sıvadınız. Pazar araştırması yaptınız, projenizi hazırlayıp teşvik için başvuruda bulundunuz, uygun mekân seçip döşediniz, makineler aldınız, çalışma arkadaşlarınızı seçtiniz. Ve büyük bir mutlulukla çalışmaya başladınız. Kendi işinizi yapıyor olmanın heyecanı altı ay boyunca ayaklarınızın yerden kesilmesine yetti.

İşler fena gitmiyordu ama doların yükselmesi ile piyasa gittikçe daralmaya başladı ve bu beklenmedik kriz iş hacmini düşürdü. Bu da maddi sıkıntıları beraberinde getirdi. Sıkıntılar arttıkça da haliyle motivasyonunuz düştü. Hayatınızın işinin gün geçtikçe ellerinizden kayıp gittiğini görebiliyorsunuz.  Yine de girişim danışmanınız size;  biraz dayanabilir ve yeni açılımlar yapabilirseniz onca emeğinizi zayii olmaktan kurtarabileceğinizi söylüyor.

İşte tam da böyle anlarda ileriye hamle yapabilecek atak ve dayanıklı bir ortağa ihtiyaç duyarsınız. Azmi ve heyecanı ile size yeniden girişimci ruh aşılayacak, işinizi sahiplenecek başarıya yoğunlaşmış o ortak Koç burcunun ta kendisi.

Öncelikle çevrenizden işinizi paylaşabileceğiniz kişileri bir düşünün, ardından içlerinde Koç burcu olan var mı araştırın. Hiç çekinmeden gidip ortaklık teklif din ve işe inanması için elinizden geleni yapın. Eğer evet dediyse onun hızına yetişebilmek için tatil günlerinizi mesaiye yazmaya alışın. İş sürecinizi inceleyip, açık sözlülükle hataları dile getirecek ve büyük bir hevesle işe koyulacaktır. Aklına koyduğunu yapmak, hedeflerine ulaşmak Koç burçları için bir yaşam felsefesidir. Artık iş hayatınızda yeni bir dönemdesiniz, sıkı tutunun…

 

Boğa / Kaza Yaptığınızda Aranacak Arkadaş

Bayram tatilini Bodrum’da geçirmek, yılın stresini atmak için iyi bir fırsattır.  Özellikle özel sektörde çalışanların toplu izin almakta ne kadar zorlandığını ve kendilerini kumların üzerine atmak için sabırsızlandıklarını hepimiz biliyoruz. Siz de şıpıdık parmak arası terliklerinize kavuşmak ve sıcacık güneşin tadını çıkarmak için çok beklediniz.

Hava alanlarında uçak rötarları ile uğraşmamak ve eşya taşırken bunalmamak için arabanızla yola çıkmaya karar verdiniz. İstanbul trafiğinden kurtulup, muhteşem manzarası ile Ege kıyılarında yol almaya başladığınızda hayat artık size güzeldi… Denizin adını çıkarmak, güneşin zararlarına dair okuduğunuz tüm o yazılara rağmen bronzlaşmak, yeni lezzetler tatmak ve hasır şapkanızla bodrum Yalıkavak sokaklarını arşınlamak… Tatilde gezmek, eğlenmek varken dinlenmek;  vakit kaybetmek değil midir?

Bir hafta göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir sürede geçip, dönüş yolculuğunun hüznü radyodaki Candan Erçetin şarkısıyla karışınca İstanbul’a giden yol gittikçe uzamaya başlar. Verilen molalarda rehavet artar,  zaman fazlaca harcanır ve körfezdeki konvoya dâhil olmak artık kaçınılmazdır.  Ağır akan trafikte aracın içinde yorgunluktan göz kapaklarınızın ağırlaştığını hissedersiniz ama şehre kadar sabretmekten başka çare yoktur. E5’ten köprüye doğru yol alırken rahatlamak işten bile değildir. Eve ulaşıp tatilin yorgunluğunu atacağınız anın hayalini kurarken, göz açıp kapayana kadar bir anda aracınız yan yoldan gelip sizi geçmeye çalışan araba ile kafa kafaya gelmiştir. Geçmiş olsun ciddi bir kazayı ucuz atlattınız. Şimdi sırada araçların hasarlarını belirlemek, tutanakları tutturmak, araçları çektirmek, polise ifade vermek gibi yorgun zihninizin altından kalkamayacağı bir sürü angarya iş var.  Tam da şimdi, sizin yerinize olayı organize edip, sorunları çözecek sağduyulu bir kahraman çıkagelse.

Aklınızdan geçen o isim Boğa burcu arkadaşınız. Allahtan yakın bir yerde oturuyor ve on beş dakika sonra kaza tutanaklarının doğru yazılması için o polisle konuşurken siz de gönül rahatlığı ile eşyalarınızı taksiye yüklemeye başlıyorsunuz. İşte kahramanınız, tüm soğukkanlılığı ile araçların yoldan çekilmesi sürecini organize ediyor, kazaya karışan diğer sürücünün kusurlu araç kullandığına dair ibareleri tutanağa ekletiyor. Sigorta eksperinize ulaşıyor ve taksiye binişinize kadar size sabırla eşlik ediyor.

 

İkizler / Planlarınız Sarpa Sarıp, Aklınız Karıştığında Aranacak Arkadaş

Okulunuzun yılsonu etkinliği için yeşillikler içinde muhteşem bir kır partisi planladınız. Canlı müzik, açık büfe yemekler ve deniz manzarası. Katılacak kişi sayısına göre en ince detaylara kadar düşünüp, hazırlandınız. Ulaşım noktaları, servisler, giyinme odaları, orkestranın repertuarı, havai fişekler, her şey tamam. Yılın en moda renkleri ile şık hanımlar ve takım elbiseleri ile karizmatik beyler yavaş yavaş mekâna gelmeye başladılar.  Her şey tam da hayalinizdeki gibi.

Ama tüm yaz başı organizasyonlarının başına gelebilecek en sevimli aksiliğe hiç hazırlıklı değilsiniz; yaz yağmuru… Hafif bir esinti tüylerinizi ürperttiğinde bunun geceyi kâbusa çevirebilecek bir bulutun habercisi olduğu aklınıza bile gelmiyor. Misafirler yerini aldıkça, ışıltılı mekân gittikçe şenleniyor.

On dakika sonra rüzgârın şiddetlenmesi ile başlayan huzursuzluk yavaş yavaş yağmur hatta fırtına geldiği gerçeği ile telaşa dönüşüyor.  Böyle anlarda değişiklikler hızlıca algılanıp, pratik çözümler bulunamazsa tüm emekler boşa gidebilir, hatta sonuç fiyasko olabilir.

Şimdi panik zamanı değil, size stresi göğüsleyebilen, pratik çözüm odaklı bir zekâ lazım. Sorunun farkına varıp, çağrılmayı beklemeden koşup gelen İkizler burcu sınıf arkadaşınız tam da ihtiyacınız olan kişi.  Hızlıca durum değerlendirmesi yapıp, yakınlardaki büyükçe bir kafeyi organize etmesi, ulaşımı ayarlaması ve catering şirketine yemekleri taşıtması 15 dakikasını alıyor. İletişimin gücü adına. Mekân değişse de yarım saat sonra eğlence kaldığı yerden devam ediyor…

 

Yengeç / İşte Evi Su Bastığında Aranacak Arkadaş

Bugün hayatınızın en önemli günlerinden birisi. Yıllardır emek verdiğiniz teziniz artık tamamlandı, kurulun önüne çıkıp savunmasını yapacaksınız. Gece heyecandan öyle zor uyudunuz ki sabah kalkamamanın korkusu ile iki alarmı birden kurdunuz. İlk alarmla beraber telaşla fırladınız yataktan. Güne iyi başlamak, dinç ve güzel görünmek, savunma yaparken de enerjik olmak istiyorsunuz. Ketılın düğmesine basıp kahve için suyun ısınmasını beklerken yüzünüzü yıkamaya banyoya geçtiniz. Ama oda ne? Sular kesilmiş. Bunun gün içinde yaşanacak ilk ve son aksilik olmasını dileyerek, sürahiye doldurduğunuz tatlı suyla yüzünüzü yıkadınız. Akşamdan hazırladığınız sandviçi kahvenizin yanında yediniz. Bardağınızı çalkalamak için uzatıp çeşmeyi açtınız ama suyun kesik olduğu aklınıza gelince evyeye öylece bıraktınız.

Muhteşem bir tez savunması ve ardından arkadaşlar ile kutlama partisi, daha güzel bir gün olamazdı. Ta ki eve gelip kapıyı açtığınızda ayağınızı bastığınız su birikintisini fark edene kadar…

Mutfağın açık kalan musluğu, sular gelince bütün evi göle çevirmiş. Ve siz kutlama partisinden geç saat eve gelene kadar tonla su birikmiş. Siz telaşla evin ne kadarı sular altında kalmış diye odalarda koştururken, parkeler üstüne her basışınızda suyun içinde batıp çıkıyor. Gözlerinizden akan yaşlarla sular içindeki salonda bir ada gibi duran koltuğa çöküyorsunuz…

Sizi gece vakti bu kâbustan kim kurtaracak? Belediyenin veya özel su tahliye şirketlerinin bu saatte evinizdeki küçük bir su baskını için gelme ihtimali yoktur. Öyle ise evden suyun tahliye edilmesini, eşyaların en az zararla kurtarılmasını sağlayacak bir mucizeye ihtiyacınız var. İşte o mucize, sadece bir telefon ötenizde; Yengeç burcu kız arkadaşınız.

Elinizdeki havluyu suya batırıp sıkmaya çalışırken imdadınıza yetişecek ve halı yıkama makinesi ile haznelerce suyu çekip, yapay bir gölete dönen evinizi kurtaracaktır. Bu nasılda benim aklıma gelmedi diye düşünmeyin, ev hayatının inceliklerini bilmek Yengeç burçlarının hobisidir.

Yerlere gazete kâğıtları serilir, evde ağırlık yapacak tüm şişe, damacana, sehpa ve kitaplar itina ile parkelerin üzerine dizilir, fayansalar silinir, pencereler açılır. Elektrik sobası duvardaki ıslak kısma çevrilerek açılır. Tüm bunlar bir saatin içinde olup bitmiştir. O elinde sıcacık bir fincan papatya çayı ile gelip gülümseyerek pijamalarınızı giymenizi söylediğinde, Yengeç burcu bir dosta sahip olduğunuz için şükretmenin tam zamanıdır…

 

Aslan / Özel Bir Toplantı İçin Partnere Mi İhtiyacınız Var

İş ortaklarınız büyük bir firma ile yaptığınız anlaşmayı kutlamak için akşam yemeği tertipliyor. Çok keyifli bir gece olacağı açık. Ancak atladıkları bir detay var ki siz bekârsınız ve şuan hayatınızda özel bir kimse yok. Onlar eşleri ve sevgilileri ile katılacakları için sizin yalnız gitmeniz de hiç şık olmayacaktır. Peki, bu özel davete kiminle birlikte katılacaksınız?

Davet için çok şık bir restoran seçilmiş. Özel loca rezerve edildiğine göre sohbet etmek için de epeyce vakit olacak. Gelecek hanımefendilerin ve beyefendilerin özenle hazırlanacağı muhakkak. İş dünyasının önemli isimleri ile samimiyet kurmanızın yolunu açacak bu yemek sizin için önemli bir fırsat.

Aklınızdan geçen isimleri bir değerlendirin. Hem şıklığı ile elegan bir görüntü çizecek, hem havası ile dikkat çekecek, hem de genel kültürü ile sohbetlere eşlik edecek bir arkadaşa ihtiyacınız var. Sizi böyle bir günde yalnız bırakmayacak dostlarınızın telefon numaralarını listelerken yanlarına burçlarını yazmayı unutmayın.

İhtiyaç duyduğunuz tüm özelliklere sahip olan kişinin yanında Aslan burcu yazdığına emin olabilirsiniz. Eğer onu sizinle birlikte bu davete katılmaya ikna edebilirseniz, cana yakın tavırları ile herkesle kolayca diyalog kurabildiğini göreceksiniz.  Etkileyici ve görkemli duruşu ile kimseden sönük kalmayacak aksine lider ruhlu yapısı ile sohbetin yönünü o belirleyecektir.  Size de ona uyum sağlayıp istediğiniz kişilerle keyifli bir muhabbete dâhil olmak kalıyor.

 

Başak / Proje Sunumunuz Çıkmaza Mı Girdi

Beyaz yakalı plaza çalışanlarının en stresli zamanlı hiç kuşkusuz ki proje sunumlarıdır. Bir projenin orijinal olması, çok iyi kurgulanmış olması ya da çok ses getirecek olması hiç önemli değildir. Önemli olan sizin üstlerinizi veya iş ortaklarınızı buna inandırmanızdır.

Siz savunduğunuz işe ne kadar hâkimsiniz, öngördüğünüz sonuçlara ne kadar inanıyorsunuz ve uygulama sürecinin gerçekçi bir simülasyonunu hazırladınız mı? İşte bunlar karşınızdakileri ikna etmek için hazır olmanız gerekenler.

Büyük güne az kaldı, siz haftalardır gece gündüz hazırlanıyorsunuz. Projenin olası tüm hesaplarını çıkardınız, beklenmeyen risk oranlarını belirlediniz, her bir süreci resimlere ve grafiklere döktünüz.  Artık tüm sayfaları sıralayıp dosyalamayı bitirmenize sadece bir adım var. Ama siz heyecandan her şeyi birbirine katmayı başardınız. Bütçeler mi önceydi, mimari projeler mi, teşvikleri mi önce anlatacaktınız yoksa pazar araştırmasını mı?

Saatlerce kâğıtların arasında mücadele ettikten sonra boş boş baktığınız o ana geldiyseniz yardım almaya hazırsınız demektir. Peki, sizi bu karmaşadan kim kurtarabilir, onda farklı bilgiyi titiz ve özenli bir sunum haline kim getirebilir? Aslında çok da düşünmeye gerek yok. Başak burcu dostlarınızdan müsait olan herhangi birisini yardıma çağırabilirsiniz. Detayları kaçırmayan, analitik düşünme kabiliyetine sahip Başak burcu arkadaşınız, eline aldığı her kâğıdı olması gerektiği sıraya koyacaktır. Bunu öyle pratik şekilde yapacaktır ki az önce neden krize girdiğinize şaşıracaksınız. Üstelik de çalışkan ve iş sever olduğu için gece gece neden beni çağırdın diye size serzenişte bulunmayacaktır.

 

 Terazi  İnsanlarla İlişkilerinizde Ciddi Sorunlar Mı Yaşıyorsunuz

Yeni kazanılmış bir okula, tayin olunmuş yeni bir iş yerine veya taşınılmış mahalleye… İnsanlar için yeni bir ortama adapte olmak her zaman kolay olamaz. Bazen farklı görünüşünüz, giyim tarzınız, alışkanlıklarınız hatta nereden geldiğiniz bile ön yargılara sebebiyet verebilir.  Siz de çeşitli sebeplerle çekingen davranabilir ve çevrenize uyum sağlamak konusunda fazla istekli görünmeyebilirsiniz.

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız bunu aşmak için bir an önce çare aramakta fayda. Çünkü bu süreç uzarsa ve insanlarla aranızdaki iletişim sorunu kronikleşirse kendinizi bir gün hiç beklemediğiniz şekilde istenmeyen insan konumunda bulabilirsiniz.

Bu durumu çözmenin çeşitli yolları olabilir mesela bulunduğunuz ortamda sizi diğer insanlarla kaynaştırabilecek, arabulucu tabiatlı bir arkadaş bulmak sorunu sandığınızdan kısa sürede halledebilir.

Öncelikle etrafta Kova burcu kimse var mı bir bakın. İnsan ilişkileri kuvvetli uzlaşmacı bir Kova burcu sizin iletişim arayışınıza kolaylıkla cevap verecektir. Üstelik insanları kaynaştırmayı seven yapısı sayesinde kendinizi kısa sürede ortama uyum sağlamış ve çay-kahve muhabbetlerinde keyifle sohbet ederken bulabilirsiniz.

 

Akrep

En Yakınlarınızı Kaybettiğinizde Soğukkanlı Bir Yardım Gerekir

Sevdiklerinizi kaybetmenin telafisi yoktur. Onları bir daha göremeyeceğinizi anlamanın acısı saniye saniye çöker içinize. Bazen öyle ani olur ki bu kayıp şoktan eliniz ayağınız tutmaz, algınız kapanır. Ya da biranda boşanır sinirleriniz dünya kararır, feryatlar içinde kalırsınız. Böylesi bir acı ve bilinçsizlik halindeyken yapılması gerekenleri halledip, dimdik yanınızda durup sizi teselli edecek bir dosta ihtiyacınız vardır. Sizinle ağlayıp duygularınızı paylaşan akrabaların öyle bir anda pek faydası olmayacaktır. Ya da telaştan eli ayağına dolaşacak, işleri çözmekten ziyade karıştıracak birilerine.

Soğukkanlı ve iradesine hâkim Akrep burcu arkadaşınız böyle zamanlar için her daim hazırdır. Normal zamanlarda öyle çok ortalarda görünmeyen, ön plana çıkmayan Akrep insanı zor anlarda tüm lider ruhuyla yapılması gerekenleri yapıp, kötü gün dostu olduğunu gösterecektir. Size de her şey geride kaldığında minnet duymak kalacaktır.

 

Yay

Dünya Turuna Çıkarken/ Kamp Yaparken Aranacak Arkadaş

Çalışma hayatının ağırlığı ve yorgunluğu bu yıl her zamankinden daha çok yıprattı sizi. Ekonomik krizler, çevrenizdeki herkesi daha gergin ve çekilmez hale getirdi. Artı insanlara tahammülünüz kalmadı ve kendinizi bir anda istifa dilekçenizi yazarken buldunuz.

Çok değil 15 gün sonra işle ilişiğinizi kesip kapıdan çıktığınızda yıllardır ilk defa özgür olduğunuzu hissettiniz. Artık bu özgürlüğün tadını çıkarma zamanı. Önce bir tatil. Nereye gidilmeli? Akdeniz, Ege, Karadeniz? Yok, hepsi, içinizdeki tutku ile her yere gitmek istiyorsunuz. O zaman dünya turu!

Bu yaz her şeyi geride bırakıp dünya turuna çıkmaya karar verdiniz ama tek gitmek çok da eğlenceli olmayabilir.  Size maceraperest bir yol arkadaşı lazım. Yay burcu ev arkadaşınız muhteşem bir tercih. Farklı kültürlere olan ilgisi ve girişkenliği ile gezerken hiç sıkılmayacağınız kesin. Daha yola çıkmadan tüm güzergâhtaki ülkeleri araştırmış, gezilecek, görülecek yerlerin listesini hazırlayacak kadar da meraklı. O zaten doğuştan gezgin, o yüzden her gece başka yerlerde çadır kurup, kamp ateşi yakmaya hayır demeyeceğine emin olabilirsiniz. Şimdi koşa koşa eve gidip bu eğlenceli planı

 

Oğlak

Şirkette Mali İşler Rayından Çıktı

Yeni teknolojiler pazarlayan şirketiniz yeni dönemin en gözde işlerinden birisini yapıyor. Hem kar marjları yüksek hem de her kesimi içine alan geniş bir pazarı var. E-ticaretin gelişmesi de sizin oldukça işinize yarıyor. Çağrı merkeziniz, bayii temsilcileriniz harıl harıl çalışıyorlar. Para kazandığınıza ve kazanacağınıza eminsiniz.  Ancak ters giden bir şeyler var. Onca ürün sirkülasyonuna rağmen elinizde kalan kâr beklentinizin çok altında. Muhasebe kayıtları öyle karışık ki istediğiniz raporlardan bir sonuç elde etmeniz pek mümkün görünmüyor. Böyle giderse şirket çok enerji harcayan ama az kâr eden verimsiz bir yapıya dönüşecek. Karadeliklerin ve verimsizliğe sebep olan birimlerin bir an önce tebit edilmesi gerekiyor. Dışarıdan getirdiğiniz muhasebe uzmanı sadece hesapları kontrol etti, verimliliğin nerede sekteye uğradığını ise ancak kaynakları yönetmeyi bilen birisi bulabilir. Sizin disiplinli ve tutumlu bir idareciye ihtiyacınız olduğu açık.

İş kolik ve gerçekçi bir Oğlak burcu tam da böyle işler için biçilmiş kaftandır. İşleri planlamayı ve zamanında tamamlamayı sever. Yalnızca kendisini değil tüm çalışma arkadaşlarını zamanlarını verimli kullanmaları için yönlendirecektir. Temkinli olması beklenmedik aksamaların daha az hasarla atlatılmasını sağlarken, para harcama konusundaki dikkati de israfı ve boşa giden kaynakları engelleyecektir.  Öyle ki birkaç ay içinde mali raporlardaki büyük farka siz bile şaşıracaksınız.

 

 

Kova

Hayatınız Tepe Taklak Oldu Ama Hatanız Nerede Göremiyor Musunuz

Bazen hayat bize beklediklerimizin tam tersiyle gelir. Başarıyı hedefliyorken iflas ederiz, mutluluğu hedefliyorken terkediliriz. Aksilikler öyle üst üste gelir ki onlarla uğraşırken neyi doğru yapıyoruz neyi yanlış yapıyoruz çözümlemekte zorlanırız. Anlık kararlarımız bizi daha da zor durumlarda bırakabilir, en sonunda kendimizi bilinçsizce dibe yuvarlanıyorken buluruz.  Bir şeyleri düzeltmeyi yoluna koymayı isteriz ama zihnimiz öyle doludur ki neyi nasıl yapacağımızı, neleri değiştireceğimizi bir türü kestiremeyiz. Bir türlü dinginleşemediğimiz için kendimize dışarıdan bakamayız, nasıl göründüğümüzü, nasıl algılandığımızı, kendimizi nasıl ifade ettiğimizi kestiremeyiz.  Keşke aynaların dili olsa da konuşsa dediğimiz anlardan birinde Kova burcu komşumuzun kahve içmeye gelmesi ile belki de hayatımız değişecektir.

Açık sözlü, gerçekçi Kova burcu insanı size aynı bir ayna gibi doğruları söyleyecektir. Egosuz hali sayesinde içtenlikli eleştirilerinden alınmadan kendinizi değerlendirme imkânı bulursunuz.  O sizi kendi değer yargılarına göre yargılamaz, olaylara tarafsız bakacağına emin olabilirsiniz. Zor zamanlarda hataları gösteren üstüne çözüm önerileri sunup zihninizi açan Kova burcu komşu, paha

 

Balık

Dertler Derya Oldu Dertleşecek Bir Dost Lazım

Hayata biraz mola verip nefes almak, kendi kendimize biriktirdiğimiz kelimelerin ağırlığından kurtulup biraz dertleşmek bazen çok büyük bir nimettir. Bize aklı vermeyen, olduğumuz gibi kabul eden bir dostla zaman geçirip pozitif enerji depolamak, olanlardan ve olacaklardan uzaklaşmak yükümüzü biraz hafifletir.  Beraber ağlayıp beraber gülmenin büyüsüne kapılıp tazeleniriz.

Her şeyin ağır geldiği, soruların cevapsız kaldığı, beklemekten başka yapılacak bir şey olmadığı zamanlarda, sizi gönül yükünden kurtaracak naif, şefkatli Balık Burcu dostunuzu arayıp beraber demlenmeyi teklif etmek yapacağınız en akıllıca iş olur. Romantik, hayalci ruh haliyle içinde bulunduğunuz andan soyutlanmanız an meselesidir. Efkârla biraz dağılsanız bile onun engin hoşgörüsü her halinizi kabullenecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.