Başarısının Ardındaki Sır Burcu mu? İşte Karl Lagerfeld’in Hayatı

Moda dünyasının en önemli isimlerinin başında gelen Karl Lagerfeld, 19 Şubat 2019 tarihinde 85 yaşında hayata veda etti. Onun için son Haute Couture tasarımcısıydı da diyebiliriz. Karl’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sektörün en önemli markalarından olan Fendi ve Chanel ile ömürlük anlaşma yapan ve her iki marka içinde aynı sezonlarda farklı koleksiyonlar çıkarmayı başarmış dünyadaki tek tasarımcı olması da onu diğer tasarımcılardan ayıran en önemli özelliği. Bu özelliği sayesinde her iki markada Karl’dan asla vazgeçmedi.

1974 yılında Fendi markası ile anlaştığında 5 kız kardeş olarak bilinen Fendi kardeşlerinin 6.sı olarak duyuruldu. O kadar değerliydi. Chanel için ise Coco’dan sonra Chanel markasını bir daha asla yeri görmeyecek şekilde yukarılara taşıdığını iddia etmek sadece doğruyu analiz etmekti aslında. Asla Coco’nun mirasını yerle bir etmedi. Gabrielle’in değer verdiği her şeyi baz alarak formlarını değiştirse de özüne sadık kaldı. Taklit etmedi hep geliştirdi. Belki de bu yüzden moda dünyası ölümünün ardından “Bir Devrin Sonu”, “Dahi”, “Efsane” gibi başlıklar atmaktan çekinmedi. Peki, neydi Karl Lagerfeld’in başarısının ardındaki sır? Alman disiplini mi, çok çalışmak mı ya da kendini sürekli yenilemek ve zamana ayak uydurmak mı? Elbette bunların hepsi ama biz Karl’ın başarısının sadece bu kadarla sınırlı olmadığını burcu ile de ilişkili olduğunu düşünüyoruz. O halde hazırsan Karl’ın başarılarını burcu ile ilişkilendirmeye başlıyoruz.

Karl Lagerfeld’in Güneş burcu Başak, Venüs burcu Terazi, Ay burcu ise İkizler. Bu üç burca baktığımızda söyleyebileceğimiz en önemli nokta başarısının ardında bu burçların mükemmel birleşiminin yatıyor olması.

Başak Burcunun Karl’ın Hayatına Etkileri

Becerikli, zanaatkar, üretken, verimli, mükemmeliyetçi, detaycı, seçici, dikkatli, düzenli ve çalışkan bir burç olan Başak burcunun saydığımız tüm bu özellikleri Karl Lagerfeld’de bulunuyor. Bu özellikleri her koleksiyonuna titizlikle çalışmasından belli oluyordu. Fakat Başak burcunun Karl’ın hayatındaki etkisinin asıl sonucu iki farklı marka için çalışırken detaylara önem vererek dikkatli bir şekilde ayrı koleksiyonlar çıkarmasındaki başarısı yatıyor. Şöyle düşünmeni istiyoruz; Chanel markası için senede 6 koleksiyon, Fendi içinse Ready To Wear koleksiyonları 2 tane olmak üzere tüm kürk tasarımlarını o yapıyor. Her bir koleksiyonun ise hem trendleri yaratması hem de birbirinden uzak olması gerekiyor. İşte bu noktada Karl, Başak burçlarına özgü titizliği, detaycılığı, çalışkanlığı ve üretkenliği ile bu işlerin altından rahatlıkla kalkıyor.

Çizimlerindeki başarısı, kumaşlarla oynayışı ise onun ne kadar zanaatkar olduğunun ispatı. Ayrıca Karl Lagerfeld sadece tasarımcı değil! O aynı zamanda fotoğrafçı… Bu konuda ne kadar becerikli olduğunu anlamak için Chanel’in çekimlerini onun yaptığını söylemek yeterli olur sanıyoruz. Karl’ın Güneş’inin hemen yanında yer alan Neptün gezegeninin de ona hem fotoğrafçılık hem de moda  konusunda büyük bir yaratıcılık ve vizyonerlik kattığını da söylemeyi unutmayalım.

Terazi Burcunun Karl’ın Hayatına Etkileri

Karl, olağanüstü başarısını sadece mensubu olduğu Başak burcuna borçlu değil elbette. Moda deyine akla ilk gelen Terazi burcu Karl’ın haritasında en az öz burcu Başak kadar etkili. Venüs yöneticisi olduğu Terazi gezegeninde Karl’a hayatının sonuna kadar sürecek moda tutkusunu ve estetik duygusunu kazandırdı. Başak burcunun ona kazandırdığı zanaatkarlık, çalışkanlık ve üretkenliği Terazi’nin estetik bakış açısıyla birleştirince moda dünyasında zirveye çıkmak onun için pek de zor olmadı.  

İkizler Burcunun Karl’ın Hayatına Etkileri

İkizler burcu birçok işi aynı anda yapabilir. Tıpkı Karl’ın iki marka için çalışarak ayrı koleksiyonlar tasarlaması gibi. Fakat aynı zamanda İkizler burcunun elinden her iş de gelir. Tasarım yaparken, fotoğraf ta çekebilir ve hatta kitap bile yazabilir. Yine tıpkı Karl Lagerfeld gibi demek istiyoruz. Ayrıca İkizler burcu entelektüel olması ile de meşhurdur. Bu özelliğin de Kaiser yani imparator lakaplı ünlü tasarımcıda bulunduğunu söylemek isteriz. Entelektüelliğinin yanında öğrenmeye de fazlasıyla açık olduğu için evlerinde 300 bin kitaplık bir kütüphanesi bulunuyor.

Değişime açık olması gerçek soyadındaki bir harften vazgeçmesinden de anlaşılıyor. Karl Lagerfeld aslında Lagerfeldt soyadına sahipken markası için “t” harfinden vazgeçer. Bunun nedenini ise markası için isminin “Lagerfeld” olarak daha ticari olmasından kaynaklandığını açıklamıştı. Bu İkizler burcunun değişime açık olmasının yanında esnek olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca değişime açık olmasını da tasarımcının en ünlü sözlerinden bir ile de hatırlatmak isteriz.

“Değişim Hayatta Kalmak İçin En Sağlıklı Yoldur”

Karl, İkizler burcunun en önemli özelliklerinden olan çeşitliliği sevmesini Grand Palais’de gerçekleştirdiği her koleksiyona özel yaptırdığı defile dekorları ile yansıtıyor. Bunların arasında akla gelebilecek öyle farklı dekorlar var ki. Hatta Netflix, 7 Days Out belgeselinin bir bölümünü Chanel’e ayırarak Chanel Haute Couture İlkbahar Yaz 2018 defilesinin son yedi gününde ünlü tasarımcının dekora ne kadar önem verdiğinden bahsediyor. Ayrıca bu belgeselde Karl’ın hayatı hakkında da bilgi sahibi olabilirsin. Özellikle tam bir İkizler burcu gibi hızlı düşünmeye verdiği önemi de keşfedeceksin.

Çeşitliliği Seven Karl Lagerfeld’in  Unutulmaz 7 Defilesi

Neredeyse Chanel kadar isminin birlikte anıldığı Grand Palais, moda dünyası için Karl Lagerfeld’in yaratıcılığının ispatı niteliğindedir. Orada unutulmaz defileler gerçekleştiren ünlü tasarımcının en unutulmaz 7 defilesini hatırlatmak isteriz.

Sonbahar Kış 2008 Defilesi

Karl podyumun tam ortasına yerleştirdiği devasa dönme dolap ile görkemli defilelerinden birini gerçekleştirmişti. Dönme dolabın Chanel ile bütünleşmiş kamelya çiçeği ve incilerle süslenmiş olması da ünlü tasarımcının kıvrak zekasının ürünü.

Sonbahar Kış 2010 Defilesi

Karl’ın Chanel için yarattığı en iddialı defilelerden biri 2010 Sonbahar Kış defilesiydi. Çünkü bu defile için tam 265 tonluk gerçek buzullar İskandinavya’dan getirtilmiş ve defilede erimemesi için -4 derecede defile yapılmıştı. Ne kadar soğuk olduğunu sen düşün!

Sonbahar Kış 2014 Defilesi

Defile dekoru kadar defile sonrasındaki izdihamına kadar Karl’ın en çok dikkat çeken ve ses getiren defilelerinden biri 2014 Sonbahar Kış Koleksiyonuydu. Çünkü bu sefer de Grand Palais dev bir süpermarkete dönüşmüştü üstelik içindeki tüm ürünler de Chanel logosuna sahipti.

Sonbahar Kış 2017 Defilesi

Kendi gezenini yaratan Karl, Chanel için 2017 Sonbahar Kış Defilesi’nde dev bir uzay mekiği yerleştirerek büyüleyici bir dekora daha imza attı. Karl’ın selamından sonra tüm defile boyunca duran uzay mekiğinin havalanması da ünlü tasarımcının ne kadar benzersiz olduğunu kanıtlıyor.

Kış 2010 Couture Defilesi

Paris Moda Haftası’nda 8 tonluk devasa aslan heykeli ile burcuna gönderme yapmasa da Chanel’in moda dünyasına hükmettiğini ve Aslan burcu gibi modanın lideri olduğunu kanıtlar gibiydi.

İlkbahar Yaz 2019 Defilesi

Lagerfeld’in neden dahi olduğunu ispatlarından bir de tasarladığı son defile olarak değil ama defile selamı olarak son selamını verdiği Ready To Wear İlkbahar Yaz 2019 defilesiydi. Defile tamamen sahil şeridi gibi düzenlenmiş ve modeller ayakkabıları kumda yürüdükleri için ellerinde taşımıştı.

İlkbahar Yaz 2016 Defilesi

Kendi marketinden sonra Chanel için havayolu da inşa eden Karl Lagerfeld bu defilesinde seyircilerini de havaalanı terminalindeymiş gibi hissettirdi. Davetliler ise havaalanı koltuklarında defileyi izlediler.

Bonus: Çin Seddi’nde Defile

Karl sadece Grand Palais’deki defileleri ile değil Fendi için Çin Seddi’nde yaptığı defile ile de unutulmayacak. Fendi İlkbahar Yaz 2008 defilesi için tam 1 yıl yoğun bir şekilde çalışılarak dünyanın en pahalı defilesini gerçekleştirmiş oldu. Bu defilede ne kadar detaylı ve titiz çalışan bir Başak burcu olduğunu ispatladı.

Son olarak her ne kadar Chanel, Gabrielle “Coco” Chanel’in markası olsa da son 36 yıldır onu Karl tasarlıyordu. Bizde Chanel’in en iyi tasarımlarını burçlara göre derlediğimizde aslında Karl’ın marifetlerini sunmuştuk. Eğer hatırlamıyorsan işte sana “Son 10 Yılın En İyi Chanel Tasarımlarını Burçlara Uyarladık!” içeriği. Hala incelemediysen hemen okumak için tıkla ve burcuna en uygun Chanel tasarımlarını öğren!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.