Başaklar Tatil Öncesi Evi Nasıl Bırakmalı?

9Titiz ve düzenli Başak burçlarımız tatile çıkmadan önce evlerini muntazam bırakmak ve tatilde akılları evde kalmasın diye detayları atlamadan gerekli işleri yapmak isterler. Takıntılı oldukları için sonrasında, “Çıkmadan şunu niye yapmadın, onu evde unuttum.” gibi hayıflanmaları kaçınılmaz olabilir. Tatil öncesi başta temizlik olmak üzere bir takım ev işleri yapmak gerektiği kesindir. Sonrasında evle ilgili kontroller yapılmalı ve güvenlik önlemleri alınmalıdır. O halde tatil öncesi evle ilgili önerilerimizi bir gözden geçirin.

Büyük Temizlik

Evini temiz tutmaya özen gösteren Başaklar tatil öncesi büyük bir temizlik yapmalıdır çünkü eve döndüklerine o yorgunlukla ev işleriyle uğraşmak zor olacaktır. Özellikle, banyo, tuvalet ve mutfak çöpleri muhakkak boşaltılmalıdır. Unutulursa ağır koku oluşturur, böceklenme yapar ve bakteri oluşumuna sebep olur. Açıkta yemekler bırakılmamalıdır. Bulaşık makinesinde kirli kap kaçak varsa yıkanıp öyle gidilmelidir. Camlar da çabuk kirlenen bir bölge olduğu için onları da silebilirsiniz. En son deterjan kokusundan arınması için tüm camları açıp, evin her tarafını güzelce bir havalandırın.

Güvenlikle İlgili Yapılacaklar

Evden birkaç gün uzaklaşılacaksa en önemli işler güvenlikle alakalı olanlardır.  Bu konularda hassas olan ve temkinli davranmaya gayret eden Başaklar, çıkmadan önce kapı ve pencereleri muhakkak kapatmalıdır. Dış kapıyı hem normal kilitten hem de güvenlik kilidinden tamamen kilitleyin, anahtarı yanınıza almayı unutmayın. Buzdolabında gıdalar olduğu için elektrik bağlantısını kapatmayın ancak diğer cihazların fişlerini prizden çekin. Saç düzleştiricisi, maşa gibi eşyaları kullandıysanız prizden çektiğinizden emin olun. Işıkları kapatın. Doğalgaz sayacını kapatmanızı öneririz çünkü elektrik kesintilerinde bazı hatlarda arıza çıkabiliyor. Muslukları kapattığınızdan emin olun, içinize sinmesi için vanaları da kapatabilirsiniz. Ayrıca çalınma riskine karşı, evde yüklü miktarda para veya ziynet eşyası bulundurmayın.

Kontrol Edilecek Eşyalar

Tatilden geldiğinizde yemek yapmak zahmetli olacağı için siz pratik Başaklara yemek pişirip buzluğa koymanızı öneririz. Yemek olarak köfte, sosis, sigara böreği gibi pratik yiyecekleri buzluğa atabilirsiniz. Buzdolabında tazeliğini yitiren gıdalar varsa çöpe atmalısınız. Hayvan sever Başaklar olarak dilerseniz gitmeden siz tatildeyken bozulacağını düşündüğünüz malzemeleri sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Eğer evinizde hayvan besliyorsanız mamalarını ve sularını hazır bırakın. Samimi bir komşunuz varsa onları kontrol etmesi için anahtar bırakabilirsiniz.  Saksılarınız varsa sulamaları için komşuya emanet edebilirsiniz. Ocağı, fırını kapalılar mı diye bir kontrol edin.

Başak burçları zaten bu konularda kolay kolay yaş tahtaya basmaz ancak tatile çıkmadan önemli eşyalarınızı yanınıza aldınız mı diye bir kontrol edin. En başta cüzdan, bilet, pasaport, vize, ehliyet, laptop, telefon, şarj, kulaklık gibi temel kullanım malzemelerini unutmayın. Yukarıdaki tüm işlemleri uygulayan Başaklar artık içiniz ferah bir şekilde tatile çıkabilirsiniz.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir