Başak Olmazsa Çarşı Karışır!

Derleyip toplayıcı, eksik kapatıcı, kusur giderici, düzenin değişmez elçisi, emek işçiliğinin vücut bulmuş hali Başak, dünyanın refahı için gelmiştir dünyaya! Faydalı işlerde başı çeker, madalyalarını kapalı kapılar ardında gizler! Yaygarayı sevmez, sorumluluk almaktan yüksünmez! O olmasa bu dünya çekilmez!

Boş boş bakıp alık tacını giyeceğine, analiz et gözleri velfecri okuyor desinler!

Başak’ın gözlemi kuvvetli, bilgiyi işleme kapasitesi yüksektir. Analitik düşünme kabiliyeti sayesinde, detaylardan el çabukluğuyla çıkar, hataya meydan vermez, en ufak kusuru dahi gözünden kaçırmaz! Bakışları kendine güven, işi yüklenme biçimi vaat içerir! Ortamın havasını koklar, eksikleri tespit eder, gerekeni yapar!

Mükemmeliyetçiliğine burun kıvıranlar, kusursuzu yolda görseniz tanır mısınız acaba!

Yaptığı her iş ister önemi hatırı sayılır olsun ister gündelik; mükemmele demir atar! E mükemmel çarşıdan alınmaz, yoldan toplanmaz, emek ister, özen gerektirir! Başak da itinalarını günü gelir kullanırım diye havasını alıp saklamaz, yükümlü olduğu hiçbir çalışmayı baştan savmaz! Ellerini yıkar, kollarını sıvar, sorumluluklarına itinayla eğilir, her yükün altından kalkar, her tür işten bir çırpıda başarıyla çıkar!

Medyanın maymunu, şempanzesi fark etmez yeter ki göz önünde olayım diyenlere inat, perde arkasında destan yazar! Biz buna mütevazilik diyoruz canım!

Herkesin sorumluluğunu toplar, işim yüklü, altından kalkamam demez, görev dağılımına pek aklı ermez, zihnine kuvvet, el çabukluğu marifet başarıyı ensesinden yakalar! Ben yaptım diye de göğsünü gerip gezmez, egosuna yenilip takdirlerini anonsla kabul etmez! Her koşulda ekibine teşekkürünü bol, mütevaziliğini yüksek tutar! Başak herkes için çalışır, kendi kesesini doldurmaz! Faydalı işler yapmış olmanın verdiği haklı gururla, perde arkasında mutluluğunu yaşar!

İnsanlar hem türlerine acımasızca savaş acıyor, sen mikroplara açmışsın çok mu?

Temizlik delisiymiş, elinden temizlik bezi düşmez, toz zerrelerini dahi gözden kaçırmaz, kendini çamaşır sularına basar, bakteri katliamı yaparmış! Yapsın! Temizlikten kime ne zarar gelmiş bugüne kadar! Artık yakalayacak açık bulamayınca temiz olmakla mı suçlar olduk insanları! Misler gibi kokan çarşaflarından kalkıp, egzoz dumanlarında boğulunca söylenip durursunuz ama! Otur sıfır!

Dırdırcı ha? Sizin iyiliğinizi isteyende kabahat! Ne haliniz varsa görün!

Sırf siz daha iyi olasınız diye eleştirilerini sarmaladığı okları can yakar, kalp kırarmış! Eros’un okunu yiyince hiç öyle demiyorsunuz ama! Kalbimde bir tatlı melodi, midemde renk renk kelebek, yanaklarım elmalardan al, içim bir hoş deyip geziyorsunuz! Kâğıt kalem çıkarın tarif veriyoruz; eros okuyla Başak dilini, mikserle bir güzel karıştırın, ömrünüzü mükemmel bir aşık olarak tamamlayın!

Yeterince iyi olun da beğensin! Keyfinden mi beğenmiyor?

Başak’ın hiçbir şeyi beğenmediğinden, durmadan eleştirdiğinden şikâyet edip duracağınıza, dönüp alıcı gözle bir aynaya baksanız, kendinizi baştan aşağı şöyle bir süzseniz, elinizi de dilinizi de korkak alıştırmadan, kendi tarafınızı tutmadan yaptığınız objektif değerlendirmenin sonunda “Başak haklı beyler!” der misiniz demez misiniz? Başak konuşmak için konuşmaz, dürüst oluuuunnn! Şimdi egolarınızı usulca yere bırakın ve yeni hayatınıza sağlam bir adım atın! Kendinizi yeniden yaratmaya hazırsanız, mükemmelin tanımını sözlüklerden çıkarıp kişiselleştirmeye de nazırsanız, Başak gerekeni yapar!

Tatilde bile harıl harıl çalışır! Meydan size kalsa çarşı karışır, Başak olmasa ortalık dağılır kalır!

Başak’ın her daim iş başında olmasına mana bulanlar, başarılı insanların hayatlarını okur feyz almaz, iş başa düşünce emeksiz de yemek olur der yan gelip yatarlar! Sonra benim neden yok, ben neden öyle değilim! Pardon da bir Başak değilsiniz! Olmadığınız gibi çalışmıyor, üstelik hayatını disipline ediyor diye Başak’ı suçluyorsunuz! Başak işinin başından ayrılsa, ortalığa çöpler yığılır, masalarda işler birikir, kasabayı seller alır, haberiniz yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.