Başak Burcunun İzlemesi Gereken 10 Film

Astroloji dünyasında detaycılığı ve mükemmeliyetçiliği ile nam salan Başak burcu için film seçerken ince eleyip sık dokuduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte Başak burcunun izlemesi gereken 10 film!

10 – Phantom thread

1950’li yılların Londra’sında geçen film, senaryosu ile detaycı ve düzenli Başak burçlarının kalbini kazanacak cinsten. 3 Oscar ödüllü aktör Daniel Day-Lewis’in modacı Reynolds Woodcock’u canlandırdığı dönem filminin yönetmen ve senaristliğini Paul Thomas Anderson üstlendi. Filmin başrol oyuncusu Daniel Day-Lewis bir röportajında rolüne odaklanabilmek için aylarca terzilik yaptığını itiraf etmişti. İngiliz modasının en ünlü ismi ve müzmin bekar Reynolds Woodcock, kız kardeşi Cyril ile dönemin önde gelen isimlerine özel tasarımlar hazırlayan bir butiği işletmektedirler. Tanıştığı kadınlardan ilham alan ünlü terzi, bir gün kafasını dinlemek için çıktığı kısa tatilde Alma Reynolds ile tanışır ve hayatı geri dönülemez şekilde değişmeye başlar…

9 – A separation (Bir Ayrılık)

İran sinemasının önde gelen isimlerinden Asgar Ferhadi imzalı A Separation (Bir Ayrılık), 61’inci Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ile ödüllendirilmişti. Sade ve gerçekçi anlatımıyla gösterişi sevmeyen Başak burçlarının çok seveceğini düşündüğümüz filmin başrollerini Leyla Hatemi, Peyman Muadi, Şahab Hüseyni, Sareh Bayat ile Sarina Farhadi paylaşıyor. Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda anlaşamayan bir çiftin hikayesini konu alıyor.

8 – Jagten (Onur Savaşı)

Ülkemizde Onur Savaşı adıyla gösterime giren filmin başrolünü karizmatik oyuncu Mads Mikkelsen üstleniyor. Yer yer izlemesi zor hale gelen filmi, rasyonel Başak burçlarının gözlerini kırpmadan izleyeceğine eminiz. Danimarka yapımı film için kısaca; ufak bir olayın yanlış anlaşılma sonucu insan hayatını nasıl mahvedebileceğini konu alıyor. Son dönemin parlayan yıldızı Mads Mikkelsen filmdeki performansıyla Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kucaklamıştı.

7 – Your name (Senin Adın)

Makoto Shinkai imzalı Japon anime Your Name’i (Senin Adın), detaycı ve dikkatli Başak burçları pür dikkatle izleyecektir. Büyüleyici atmosferi ve çarpıcı senaryosuyla duygu patlamaları yaşatan film, farkı yerlerde yaşamalarına rağmen birbirlerine bağlı hale gelen iki yabancının hikayesini konu alıyor. Küçük kasabasındaki yaşamından çok sıkılan Mitsuha, Tokyo’da yaşamanın hayalini kurar. Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçer. Ancak bir gün, rüyasında kendini dağların sardığı bir kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Mitsuha ise tam tersi, kendini Tokyo’da yaşayan bir erkek olarak…

6 – ​Atomic Blonde (Sarışın Bomba)

Monster (Cani) filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kucaklayan Charlize Theron’un MI6’in en ölümcül suikastçısı Lorraine Broughton’u canlandırdığı Atomic Blonde (Sarışın Bomba) Soğuk Savaş döneminde Berlin’de geçen hareketli bir aksiyon filmidir. Filmde Charlize Theron’a James McAvoy eşlik ediyor. Çalışkan ve becerikli Başak burçlarının çok beğeneceğini düşündüğümüz Atomic Blonde, Soğuk savaş sırasında bir ajanın öldürülmesini araştırmak ve eksik ajanlar listesini bulmak için Berlin’e gönderilmesiyle başına gelenleri konu alıyor.

5 – ​Annie Hall

Woody Allen’in ustalık döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Annie Hall, sade ve gösterişsiz çekim ve senaryosuyla tam Başak burçlarının tarzına göre. Senaryasonu, başrolünü ve yönetmenliğini Woody Allen’in üstlendiği filmde ona o dönemde sevgilisi olan Diane Keaton eşlik ediyor. Yıldızlar geçidi gibi oyuncu kadrosu olan filmde Karol Cane, Christopher Walken ve Paul Simon gibi isimler yer alıyor. Annie Hall, komedyen Alvy Singer’ın ünlü şarkıcı Annie Hall ile olan bol gel gitli ilişkini konu ediyor.

4 – ​Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır)

Başak Burcunun İzlemesi Gereken 10 Film - Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır)

2017 yılının çok ses getiren filmlerinden biri olan Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır), filminin yönetmen koltuğunda Luca Guadagnino oturuyor. André Aciman’ın 2007 yılında çıkan aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film, özellikle çekim mekanlarıyla sadeliği ön planda tutmayı seven Başak burçlarına adeta görsel şölen yaşatacak. En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülüne layık görünen film, 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman ile Amerikalı Oliver’ın arasında yaşananları konu alıyor. Armie Hammer ile genç yıldız Timothée Chalamet’in başrollerini paylaştığı film eleştirmenlerden tam not almıştı.

3 – Amadeus

Başak Burcu - Amadeus

3 saatlik bir başyapıt olan Amadeus, seçici ve çalışkan Başak burçlarının gönlünü fethedecek. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), Hair ve Aydaki Adam (Man on the Moon) gibi sinema tarihinin önemli filmlerine imza atan Milos Forman’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmin başrolünü Tom Hulce üstleniyor. Müzik tarihine yön veren deha Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bu klasiği çok seveceksiniz.

2 – Seppuku (Harakiri)

Başak Burcunun İzlemesi Gereken 10 Film - Seppuku (Harakiri)

60’lı yıllardan bir Japon klasiği olan Seppuku (Harakiri), 1630’lu yılların Japonya’sında yaşlı bir Samuray’ın harakiri yaparak yaşamına onurlu bir şekilde son vermek için en uygun yeri arama macerasını konu alıyor. Gurur, onur, asalet, ölüm ve yaşam kavramlarını odağına alan filmi alçakgönüllü Başak burçları çok beğenerek izleyecek.

1 – Apocalypto

Başak Burcu - Apocalypto

Oscar ödüllü Mel Gibson imzalı Apocalypto, yönetmenin Braveheart (Cesuryürek) ve The Passion of The Christ’dan (Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi) sonra üçüncü filmi. Maya uygarlığını konu alan film kendi halinde, barış içinde yaşayan bir kabilenin Tanrılarına kurban etmek üzere köle arayan savaşçılar tarafından vahşi bir saldırıya uğramalarıyla başlar. Mükemmeliyetçi Başak burçlarının hem senaryosunu hem de çekimlerini çok beğeneceğini düşündüğümüz film, hayatta kalma savaşı vermek ve ailesini kurtarmak zorunda olan Jaguar Paw’ın amansız macerasını gözler önüne seriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.