Başak Burcunun İhtiyacı Olan Sevgili Profili!

Başak yaşamı tümden görev edinmiş, mutfağında, salonunda, mesleğinde, ilişkilerinde; istisnasız tüm günlük deneyimlerinde mükemmel olmak kati kararıyla kendini disipline etmiştir. Yükü dağlardan büyük, keyif alanları dahi sorumluluklarla doludur. Hayatı boyunca hep çalışır, çok çalışır. Çocukken perdelere sarınıp “Bak! Gelin oldum annecim” demez, gönlünü kreşten bir kıza kaptırmaz, duygusal ilişki aklına vaktinin geçtiği, köprüden önce son çıkışın sinyal verdiği anda gelir. Zorunda olana dek aşka düşmekten korkar, çünkü aşk sürpriz getirir, duygu durumu dengesini şaşırtır! Ancak Başak’ın beklenmedik gelişmelere yeri de zamanı da yoktur. Peki Başak nasıl bir ilişkiye ihtiyaç duyar?

Yararı Olmadan da Yardım Etmeyi Öğretmeli!

Başak yaptığı işin sonunda fayda görmek ister. Ancak bu çıkarı olmayan bir işi yapmayacağı anlamına gelmez! Onun beklediği; bazen yaşamını düzene soktuğu birinin farkındalığının gelişmesi ve kendi düzenini sürdürebilmesi bazen topluma fayda sağlaması bazen ise dolaylı olarak kendine getiri kazandırmasıdır. Bir yandan kusursuz yolunda harcadığı çokça emeğin boşa gitmemesini arzular bir yandan mükemmele bir adım daha yaklaşması için gerekli olanı. Feda temasını zihinsel olarak tanımayan Başak için karşılıksız iyiliklerin güzelliğini sergileyecek bir ilişki gereklidir. Başak’ın sevgilisi üstüne düşeni yapıp kenara çekilen, karşılık beklemeden yardım etmenin erdemini bilen ve Başak’a bunu yaşayarak öğreten biri olmalıdır.

Kaderin Ağlarına İnanç Geliştirmeli!

Başak yaşamın tüm detaylarını didik didik edip, en doğru stratejiyi kurup, bolca çalışarak, sadece kendi yılmaz çabasıyla mükemmele ulaşabileceğini düşünür. Yaşamının tümü sadece onun ellerinde, azminde ve gayretinde biçimlenecektir. Bu yüzden durmaksızın çalışır. Kaderin yapıcı ya da yıkıcı gücüne, kendini bazen akışa bırakmanın gerekliliğine olan inancı sıfırdır. Yaşayacağı ilişkide, tüm kapıları tutsa, çıkışları kapatsa, tüm yolların kontrolünü ele alıp, her şeye hakim olsa da mükemmeli yalnızca kendi el yordamıyla bulamayacağını öğrenmeli. Sevgilisi tek tek kişilerin kendi iradeleri dışında işleyen koca bir sistem olduğunu ve ancak bütünlüklü bir bakışla mükemmel ile tanışmanın mümkün olacağını anlatmalı.

Büyük Resmi Görebilmeli!

Başak tüm yaşamını öyle bir didikler ki, kaşından, dolabından, duvarın yamuğundan, mikrobun gazabından, parçanın dağınığından kurtulup bütünün bilgisine varamaz. Kendi ruhunda geliştirdiği onca takıntının içinden sıyrılıp şöyle bir semaya bakmaz! Başak’ın sevgilisi evrensel bir bakış açısına sahip olur, olaylar arasındaki bağlantıyı içgüdüsel olarak kurabilmeli. Soyut ve somut arasındaki bağı güçlü bir sevgiliyle yaşayacağı ilişkide, ayrıntılara takılıp kalmaktansa, resmin büyüğünü görmeye yönlendirilmelidir.

Bazen Sorumsuzluk Gibi Çılgınlıklar Yapmalı!

Başak gönlünce şekillendirebileceğine kesinlikle inandığı, kusursuza giden yolda her şeyi göze aldığı hayatında hata paylarını en aza indirmek için, kimselere güvenmemeyi seçer. Ekip ruhunun ne demek olduğunu kavramak yerine, tüm işleri üstlenip tek başına altından kalkmak için çabalar durur. Böylece içi rahat, çuvallaması olanaksızdır. Hayatta herkesin sorumluluğunu tek başına sırtlanmaya bir son verip, vakti yetmeyince, uykusu ağır basınca, bugün de arkadaşlarıyla olmak istediğinde, işi gücü bazen öteleyebilmeli. Bunu da ancak boşvermenin keyfini hisseden, böyle yaşadığında ortalığı sel basıp, dünyanın ters dönmediğine Başak’ı ikna eden bir sevgili anlatabilir. İşe Başak’ın tüm mazeretlerine kulak tıkayıp, sokağa çıkararak başlayabilir.

Mantık Yerine Duygular Serpiştirecek!

Duygu dünyasını genişletecek, soyut anlama kabiliyetini derinleştirecek, sezgilerini kullanmasını öğretecek, olaylara bir de kendi salt mantık süzgeci yerine duygularıyla bakmanın hissini yaşatacak bir sevgili istiyoruz! Başak analitik düşünme kabiliyeti sağ olsun, her bir olmuşu gerekçelere boğmaya bayılır. Hiçbir şeyi beğenmez, çokça eleştirir ve her defasında böyle davranmasını gerektirecek binlerce mantıklı sebebi vardır. Bırakın başkasını yormayı, kendi zihnine yaptığı eziyete bir son verecek olan sevgili neredeyse, ansızın bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.