Başak Burcunun Hayatından Çıkarması Gereken İnsanlar!

Başak ne evinin ne de kalbinin kapılarını ardına dek açıp Mevlâna misali ne olursa olsun herkesi içeri buyur eder! Sınırlı sayıdadır kontenjanı; onlar da çeşitli testlere girip, elemelerden geçip bulundukları yerde olmaya hak kazanırlar. Öyle elini kolunu sallayan giremez ama belki kopya çeken, gözden kaçan olmuştur diye biz yine de hayatından çıkarması gereken insanları derledik.

Pasaklı İnsanlar!

Duşu seyrek, düzeni bozuk, kendi dağınık insanları biliriz evine sokmazsın da olur da bir aralık bulup hayatına dalıverirlerse, geldikleri gibi gönder! Ne moralin bozulsun ne canın sıkılsın, hiç düzeltip, paklamaya kalkma, huylu huyundan kolay vazgeçmez boşuna kendini de yorma. Nasıl göründüğünü önemsemeyen, kokusuna dikkat etmeyen, temizlik yapmanın vakit kaybı olduğunu düşünüp “Ben kendi dağınığımda mutluyum.” diyen kendi mutlu dünyasına dönsün, ışıl ışıl dünyanı da zahmet edip hiç kirletmesin, mis kokulu havanı bozmasın!

Hem Beceriksiz Hem de Sorumsuzlar!

Elin her işe yakışır, senin dünyanda aksaklık nadiren seyredilir. Musluğun tamiri, ampulün patlağı, temizliğin en dip köşesi, mesleki alanda sahip olduğun sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirme kabiliyeti, düzen… ne ararsan sende. Hal böyle olunca ne yapsa eline yüzüne bulaştıran, yarım yamalak çalışan, üstün körü iş yapan, eli de hiçbir şeye yakışmayan, bir de yapsa ne de güzel yapacak ama sorumsuzluktan kılını kıpırdatmayan insanlar kapı dışarı! Zira senin yükün sana yeter, kimsenin ebeveynliğine soyunmaya, herkese yardım elini uzatmaya gerek yok! Bir yandan sinir olacak, öte yandan duramayıp yardım etmeye kalkışacaksın. İyisi mi hiç bulaşıp da başına iş alma, gönder gitsin!

Aşırı Egolu İnsanlar!

Yaptığın her işte toplumun yararını güder ve mükemmeli ararsın. Bu uğurda hata paylarını minimuma indirmek için üstüne düşeni layıkıyla yaptığın yetmezmiş gibi herkesin de sorumluluğunu alırsın. Dikkatinden hiçbir şey kaçmaz! Tüm detayları gözden geçirir, olası aksaklıkları peşinen ortadan kaldırırsın. Şu kamera arkası kahramanı, perde arkası dehası denir ya hep işte o sensin! Emeğin ne demek olduğunu bilen, tüm sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren, canını dişine takıp kusursuz için uğraşan sen; tevazu sahibiyken, aşırı egolu, kibirli insanlarla asla anlaşamaz, hayatında barındıramazsın!

Karamsar ve Eleştirel İnsanlar!

Sen bardağın boş tarafını, hikâyenin felaketli sonunu görmeye, kendini olmadık kaygılara sürüklemeye bu denli meraklıyken, yanında paranoya dünyası geniş, ağzının hayrı dar birinin olması, ikizi de karanlığa sürükler. Seni daha da aşağı çeken, yaptığın hiçbir şeyi beğenmeyip, kötücül sonlarla ilgili zihnine kurtlar düşüren, eleştiri oklarıyla seni işinden gücünden eden insanları hayatından koşarak uzaklaştırman şart. Senin karamsarlığın sana yeter de artar. Yanında yörende yer alan aydınlık insanlar daha mükemmeli bulmana kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.