Başak Burcu Mottosu: Hatasız Kul Olmaz, Mühim Olan Düzeltmek!

“Hatasız kul olmaz, hatamla sev beni” demiş Orhan Baba. Başak burçları ise “gel onları bir düzeltelim” diye yanıt vermiş. Öyle tahmin ediyoruz yani. Herkes yanlış yapar, insanız sonuçta. Fakat bazıları yaptığı hataları düzeltecek adımlar atar, bazıları ise üstünü kapatıp arkasına bakmadan depar atar. Özür dilemeyi bilmez, kendisinden başkasını haklı görmez. Hakkaniyetli Başakların insaniyet testlerinden geçemez!

Aslında konuyu iki yönden ele almak lazım. Mükemmelliyetçi, gerçekçi, rasyonel düşünen, detaycı Başaklar, hataları aslında pek sevmez. Fakat bu durum, hiçbir yanlışı kabul etmez anlamına da gelmez. Alçak gönüllüdür bir kere, affedicidir. Ne kadar eleştirse de zor beğense de mütevazı, tevazuludur. Yeter ki karşısındaki insan yanlışını kabul etsin, af dilemeyi bilsin ve hatasını düzeltmek için biraz çaba sarf etsin!

Kimse mükemmel doğmuyor, etrafta bu kadar etken varken iyi bir insan olarak kalmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bütün insanların akıllarından bazı anlarda küçük şeytanlıklar geçebiliyor, ağzımızdan çıkan masum sözlerin etkileri çok büyük olabiliyor. Ya da bazen hesapta olmayan işler büyük hasarlara yol açabiliyor. Kalpler kırılıyor, küskünlükler oluyor. Bazen olay kavga boyutuna bile gelebiliyor. Çünkü kimse hatasını kabul etmek istemiyor. Egolar yarışıyor, tehditler havada uçuşuyor. İnsanlar özür dilemeyi mağlubiyet olarak algılıyor. Sonuç olarak aslında kimse bir Başak burcu insanının gördüğü kadar gerçeği göremiyor.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.