Başak Burcu Nasıl Aşk Acısı Çeker?

Onun eğrisini doğrultmak, bunun yamuğunu düzlemek, eksiğini tamamlamak, gediğini gidermek derken aylar yılları kovalamış, Başak aşka pimpirikli günlerinde rastlayamamıştır. Kendisine uygun biriyle nihayet tanışıp, tepeden tırnağa kontrollerini yapmış, duygusal ilişkisinin başlamasında bir mâni olmadığına kanaat getirince, hayatının kapılarını aralayıp zat-ı şahanelerine geçit vermiştir. Ama gel gelelim nasıl olduysa ayrılık çat kapı gelmiş, Başak terk edilmiştir! Şimdi onca yoğunluğun arasında vakit ayrılık vaktidir! Ya sonra? Başak ayrılık acısını nasıl yaşar?

Önce Mantık Arar!

Terkedilmesine sebep olan eksikliği aramaya başlar! Kendini mükemmelleştirmek için her şeyi gözden geçirdiğini düşünen Başak’ın tüm yaşama karşı geliştirdiği farkındalık, öz muhasebe yeteneğinin de gelişmesini sağlar. Şimdi ise spot ışıkların altına geçip, kendini enine boyuna sorgulamak, köşeye sıkıştırmak vakti gelmiştir. “Acaba ne yaptım da ayrılığa sebep oldum?” sorusu çınlarken zihninde, Başak geçmişten bugüne ne yaşadıysa bir film şeridine tüm detaylarıyla yerleştirir, an be an pür dikkat didiklemeye başlar. Elinde ne kadar anı varsa vurur masaya ve belgelerle konuşur!

Kendini Suçlamaya Başlar!

Başak kolay memnun olmaz, hiçbir şeyi eleştirmeden bırakmaz denir! Kimseye garezi yoktur Başak’ın yaşama bakıcı biraz sorgulayıcı, çokça detaycıdır! İçgüdüsel olarak eksikliği fark edip, bütünün kusursuzluğu için onarımı başlatır. Aynı şey kendi için de geçerlidir. Onca araştırmanın, etraflıca soruşturmanın ardından ele aldığı tonla eleştiri okunu Başak bir bir kendine saplar! Suçlu olduğu, kusurlu olduğuna ihtimal verdiği her davranışı için onarım sürecini başlatmak için kendini tepeden tırnağa gözlemler.

Çözüm Yolları Arar!

Başak duygusal ilişkisindeki mutluluğu öyle kolay yakalamamıştır. Nice testlerden geçen, sonunda göze giren sevgilisine ne emekler harcamış ne umutlar bağlamıştır Başak! İnce eleyip sık dokuyup zor da bulduğu sevgilisini geç bulsa da erken kaybetmek istemez! Hazır seçilmişi de varken hayatında ne gerek yeni heyecana diye düşünüp, geri dönmeye çalışsa da nafile gayreti sonuçsuz kalan Başak, artık tamamen mantığını kullanarak bu yeni duruma adapte olmaya çalışacaktır.

Arınma Zamanı!

“Madem giden sevgili geri gelmez artık, o zaman gelsin çamaşır suları, gitsin mikroplar, yeniden kurulsun düzen intizam” sloganıyla sıvar kolları, yaşamını baştan aşağı sterilize etme töreninin açılış dansıyla geçer işinin başına. Önce dip köşe bir temizlik, sonra evin şekil şemalinde bir takım değişiklik, gereksiz eşyaların atılmasıyla gerçekleşen sadeleşme ardından eski sevgiliye dair bir çöp dahi bırakmama eylemleri gerçekleştirilir. Dolaplar baştan aşağı indirilip kaldırılır! Sıra gelir self bakıma! Önce bir doktora gidilip sağlık taraması yapılır, sonra temizlenme sürecinde son aşama gelir. Uzunca bir duş ve vücut bakımı!

Sorumluluklara Dönüş!

Sorgulama, kusur bulma, arınma derken birkaç gün geride kalmış, az da olsa düzen şaşmıştır. Tertemiz bir başlangıcın ardından sıra işle yapılacak terapiye gelir. Başak sorumluluklarını, yapılacak işlerini bir bir hizaya dizer, listesini yeniden revize eder, tamamlanacak onca eksiğin bir ucundan tutar, çalışmaya koyulur. Bir masal burada biter, açılan yeni sayfayla, başka bir öykü başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.