Başak Burçları İçin Kışa Hazırlık Önerileri

Artık sonbahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı ve birçok evde kışa hazırlık çalışmaları hız kazandı. Çalışkan Başak burçları bu dönemde çabucak işe koyulur, titizlikle hazırlıklara başlar. Başaklar her ne kadar kolay kolay detayları atlamasalar da bazı püf noktaları gözden kaçtığı zamanlar olabilir. O halde kışa hazırlık listemizi bir gözden geçirmelerinde fayda var.

Konserveler

Sonbahar ve kış hazırlığı denince akla ilk olarak konserve gelir. Bu işin belli hijyen şartları vardır. Hijyen takıntılı Başak burçlarının bu süreçte hiç zorlanmayacağı kesindir. Çeşit olarak domates, patlıcan, taze fasulye, vişne, bezelye, biber, bamya konserveleri seçebilirsiniz. Sebzelerin taze ve güzel olması konservelerin lezzetini artırır. Kavanozlar ve kapakları 100 derecelik kaynayan suda sterilize edilmelidir. Yiyecekler içine doldurulduktan sonra da kavanozlar hava almayacak şekilde sıkıca kapatılmalıdır.

Eğer konserveden hoşlanmıyorsanız veya işi iyi kotaramayacağınızı düşünüyorsanız onun yerine gıdaları buzlukta saklayabilirsiniz. Bunun için sebzeleri hafifçe haşladıktan sonra soğutup poşetlere sarın ve buzluğa yerleştirin. Dondurulmuş gıdaların tadı konserve kadar iyi olmasa da sağlık açısından içinizi rahat tutacak bir gıda saklama türüdür. Bunların dışında tarhana gibi kurutularak hazırlanacak gıdaları da unutmayın. İyi birer aşçı olan hamarat Başaklar, malzemelerle damak zevklerine uygun eşsiz yemekler ortaya çıkaracaktır.

Sonbahar Temizliği

Başak burçlarının yaşam biçiminde temizlik ayrı bir önem arz eder. Rutin olarak yaptığı işler dışında belli aralıklarla büyük temizlik yapan Başaklar, kış öncesi temizliğini asla ihmal etmez. Yaz boyunca biriken tozlar, tüm yaz boyunca sürekli açık camlar yüzünden kirlenen sağlık konusunda bilinçli olan Başakların asla es geçemeyeceği ayrıntılardır. Yani kış tam olarak bastırmadan önce Başakları köşe bucak bir temizlik bekler.

Her işte belli bir sıraya göre hareket eden, planlı programlı Başaklar, temizlikte de kendilerine mutlaka bir sıralama oluşturacaktır. Tozların alınması, evin her köşesine kadar iyice bir süpürülmesi, camlar aynı gibi olana kadar pırıl pırıl iyice temizlenmesi onlar için çok önemlidir. Ayrıca tedbirli ve temkinli Başakların, kış mevsimine asla kombilerin bakımını yaptırıp, içini temizletmeden ve peteklerin suyunu boşaltılmadan girmez.

Yatak – Yorganlar

Havalar soğurken herkes gibi Başaklar da yatak eşyalarını değiştirmek isteyecektir. Sıcak yaz akşamlarından soğuk sonbahar gecelerine geçtiğimiz bu günlerde yorgan mevsiminin açıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçen senenin yorganlarını, nevresimlerini çıkaracaksanız onları ilk önce bir havalandırın. Kirliyseler makinede 65 derecede yıkayın. Yastık kılıflarının 15 günde bir değiştirilmesi gerektiğinin altını çizelim. Yatak tekstil eşyalarını yeni alacaksanız bünyenize göre almanız uygun olur. Mesela reflü hastaları için eğimli yastıklar, boynundan rahatsız olanlar içinse ortopedik yastıklar satılıyor. Kışa özel yorganlar ince olmalarına rağmen soğuk havayı içeri sokmayarak bedeninizi sıcacık tutuyor.

Gardırop Değişikliği

Herkesin yaptığı en genel kış hazırlığı herhalde gardırop düzenlemektir. Yaz boyunca giyilen cicili bicili elbiselere, askılı bluzlara, şortlara, mayolara çoktan elveda dedik bile. İnce giysiler kaldırıldıktan sonra sıra geldi sezonun giysilerini indirmeye ve eksikleri tamamlamaya. Raflara kışlıkları yerleştirmeden önce güzelce bir silin. Sonrasında kırışmayacak bir şekilde eşyaları dizebilirsiniz.

Giyimine özen gösteren Başaklar, gardırobunuzda soğuk havalar için sıcak tutacak bir palto veya kaban muhakkak bulunsun. Daha ılık günler içinse trençkot ve deri mont alabilirsiniz. Karlı havalarda giymek için deri eldivenler tavsiye ediyoruz çünkü triko eldivenlere kar yapışıyor ve elleri ıslatıyor. Soğuk havalarda çok fazla üşüyenler evde giymek üzere patik alabilirler. Ayağı sıcacık tutan bu ürünler hastalanma oranını da azaltıyor. Atkı, kazak, hırka, bluz, polar, bot, çizme, bere, kalın eşofman kış için hazırlayacağınız diğer giysiler arasında sayılabilir. Detaycı Başak burçları bu giysilerin hiçbirini eksik etmek istemeyecektir.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.