Bana Arkadaşını Söyle Sana Burcunu Söyleyelim!

Manasını sırt sırta verebilmekten, birbirine destek olmaktan, arka kollamaktan alan ‘Arkadaşlık Makamı’nın bakmayın öyle kanka, panpa… gibi sıfatlarla hafife alındığına, esasen sorumluluk gerektiren ciddi bir müessesedir. Annenin, babanın, kardeşin, sevgilinin, öğretmenin… kısacası herkesin arkadaş gibisinin makbul olduğu bir dünyada, arkadaşın nasılı makbuldür?

Koç

Kalabalıklar içinde herkese mavi boncuk dağıtıyor izlenimi veren Koç’lar, etki alanları büyüdükçe kendilerini daha da güvende hissederler. İçlerinde kötülük değil, dikkatli olunması gereken bir kızgınlık damarı vardır. Arkadaş kaybetmeyi sevmeyen Koç’lar, toleransı bol tutarlar. Eğer bir Koç ile arkadaşlık yapıyorsan, ayağına taş değdirip köpürtme, önüne set çekip başına bela alma. Uyumlu bir yakın arkadaş ol, pratik çözümleriyle zaman kazan, sonra takıl Koç’un peşine hayatın tadını çıkar.

Boğa

İş hayatında kendi başını bağlayan, işini kimselere emanet etmeyen bay/bayan güvensiz olsa da özel hayatında güvenilir dostluklar kurar. En yakın arkadaşın Boğa ise sırtını duvara yaslayıp üşütme, Boğa’ya dayan. Boğa sağlam, sevimli ve sıcak dostluğuyla tek çocukları kardeşsiz, yalnız ağlayanları omuzsuz, acil destek bekleyenleri ambulanssız bırakmaz.

İkizler

Yalnızlık mı? Nefret eder. Bir İkizler, henüz koca antenli telefonlar dünya pahasıyken nasıl yaşadığına hala akıl sır erdiremez. İkizler insanı, arkadaşın bol çeşitlisini, evleri doldurup taşıranını, en sohbet uğultulu ortamları, eğlencenin diplerini sever ama sorumluluk sevmez. Beraber yesin, içsin, gülsün, eğlensin o kadar. O da haklı hangi birinin derdine koşsun?

Yengeç

Arkadaşlık gezegeninin telepatik kahramanı Yengeç, arkadaşının derdini gözünden anlar. Bu doğa üstü gücü sayesinde, hayatlarına hassasiyetle sızdığı, sağlam dostları olur. Yengeç’in sınırlı sayıdaki enler listesinde yerini aldıysan, onun derin duygularını biliyor, kararlarına katılıyor ve saygı duyuyor olman gerekir. Aşırı koruyucu yengeç zaman zaman bunaltsa da alarm durumlarında cebinden çıkardığı naneli şekeriyle ferahlatır. Ne işimiz var dışarda, bana gidelimleriyle meşhur ev kedisi Yengeç gitmezsen darılır. Unutma akşam Yengeç’in evinde toplanıyoruz.

Aslan

Kimi zaman kendini ezici bir güç tarafından tutsak edilmiş hissedebilirsin. Bazen görünmez olduğun hissine kapılıp sessiz çığlıklar atıp isyan edebilirsin. Onu beğenmekten, ruhunu okşamaktan usanıp ebeveyn öğütlerinden koşarak uzaklaşmak da gelebilir içinden. Ama ne olursa olsun seni yarı yolda bırakmayacağını bilir, Aslan’ı yanı başından ayırmazsın. Madem artık Aslan arkadaşın var, eğlencenin pimi çekilmiş demektedir. Tadını çıkar.

Başak

Yaşantıları mahremiyet bölgesinde kitli olan Başak’lar çok insana merhaba der, nadiren dost edinirler. Az insanla ilişkide oldukları söylenince, aksini iddia edebilirler çünkü çoğu zaman derinlikli bir dostluğun gerekliliğini kavrayamazlar. Çekingen duruşunu özel hayatını korumak için kullanır, entelektüel zeminde buluştuğu seçilmiş insanlarla kapı önünde konuşur, nadiren evine geçiş izni verirler. Başak’ın eleştirilerine katlanır dayanıklılık testini geçersen, harika bir dostun olur.

Terazi

Kampüslerde çimenlere yayılmış keyifle sohbet eden, gündemleri sanatın bin bir çeşidi olan kalabalıkların insanlarıdır Terazi’ler. Mücadeleden, gerilimden, gösterişten haz etmeyen bu arkadaş canlıları, giyinmeyi ve eğlenmeyi iyi bilirler. Herkesi birbiriyle tanıştırır, bir güzel kaynaştırır, hayatlarına yeni soluklar getirmeye bayılır, curcunanın tadını çıkarırlar. Herkes beni sevsinci Terazi’ler orta yoldan yürür, etliye sütlüye fazla bulaşmazlar.

Akrep

Yalnızlığı kutsallaştıran, kendi mistik dünyasının tek hakimi olan Akrep, salt güven duygusunu yakalamadan arkadaşım var demez. Kendi bildiğinden şaşmayan Akrep’in güven zincirleriyle sarılı hayatına girmek, başta tutsaklığı kabul etmekten geçer. Ancak Akrep arkadaşını kendi dünyasına hapsetmek değil, onun için kimlerin sınırları zorladığını görmek ister.  Yolu yokuştur ama arkadaşlığı eşsizdir. Dostun Akrep ise, karada ölmezsin. Gerisi sevgi, gerisi bağlılık.

Yay

Nasıl bu kadar enerjik olabiliyorsun? Seni görünce ben yoruluyorum! Düşüncelerine gark olduğun, yüksek telden mutlu, akıl almaz enerjik Yay’lar, yanından ayırmaman gereken doğa üstü arkadaşlardır. Yaşam sevinçleri ve moral kahkahaları Meksika dalgası olur yayılır, etki alanı herkesi kuşatır. Yay’lara sıkı sarıl.

Oğlak

Ne arkadaşa düşkündürler ne de eğlenceye, varsa yoksa iş, ofis. Olur da işleri biterse, beklentisiz birkaç cümle gevezelik, birkaç yudum içki, azıcık eğlence molası verir, hemen işlerine dönerler. Sorunsuz ilişkiler kuran Oğlak, yer içer işine döner, çevresindeki insanları değiştirmeye, hükmetmeye, yardım etmeye ya da yardım beklemeye kalkmaz. O yalnız kendi kariyeri için yaşar.

Kova

Geldik Zodyak’ın en iyi arkadaşlarına. Ne başkalarında olanı isterler ne de kendinde olanı sakınırlar. Onlar dengeli, uyumlu, kendine bağlayıcı ve vazgeçilmez olanlardır. Keşfetme meraklısı olan maceracı Kova’lar tek eşlilikteki hüsranlarını, keyifli arkadaş gruplarıyla dengeler, duygusal, entelektüel, mesleki alanlarda edindikleri geniş çevrelerine coşku kaynağı olurlar. Bol hikayeli, hep taze enerjili Kova’lar her eve lazım burçlardır.

Balık

Hayal ettiği müstakbel arkadaşını köşe başında bulmayı uman Balık’lar, beklentilerini helyum balonlarıyla göklere uçurur, onları da yakalamak zor olur. Hem sevgili olalım hem arkadaş, bir de çok eğlenelim hem de dertleşelim derken liste kabarır, nadiren yalnız kalmaktan hoşlanan Balık bir başına kalır. Baştan anlaşalım, tüm sorumluluklar sendeyse Balık ile arkadaş olabilirsin. Öyle her aradığında da bulamazsın, Balık bu, yalnız kalacak, hayallere dalacak, deşarj olacak öyle gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.