Balık Burcunun “En Kötü” Özellikleri!

Balık burcunun kötü denilebilecek sonuçlar doğuran davranışları vardır ancak hiçbiri kendi başına kötü değildir sadece yol açtıkları şeyler kötüdür. Yine de her insan koşulları iyileştirme gücüne sahipken Balık bunun için mücadele etmez, doğrulan kötülüğün önüne geçebilecekken sorumluluk alıp harekete geçmez! Bakalım Balık’ın kötü özellikleri arasında başka neler var.

Akışa Kapılır, Kendi Yaşamını Kontrol Edemez!

Balık, “takdir-i ilahi” deyip geçer, yaşadığı her şeyi kaderin cilvesi olarak görür, olacakla ölmüşe madem ki çare bulamaz, boşa kürek çekip kollarını bari yormaz! Sözün özü Balık tam bir teslimiyet halinde yaşar, akışa yakalanıp sürüklenirken de sağına soluna bakıp kafasını karıştırmaz! Dünyayla çok muhatap olmamasının, sorumluluk almamasının bir sebebi de “olacak olan nasıl olsa olacak, beyhude çalışmaya gerek yok” düşüncesidir. Ama bu düşünce Balık’ı tembelleştirir, yaşamının kontrolünü kaybetmesine yol açar!

Sorumsuzluktan Kendisi Bile Kaybolur!

İnsanların yöntemleri farklı olsa da uğruna mücadele ettikleri şey aynıdır; mutluluk! Balık yaşamında payına düşen mutluluğun miktarını ne yaparsa yapsın değiştiremeyeceğini düşünür. Bir de mutluluğunun asıl kaynağının düşlerinde olduğunu keşfettiği anda, dünyevi olandan olabildiğince uzak durur! Çünkü dünya yaşamı sayısız sorumluluğu beraberinde getirir, toplumsal alanda mutlu olmak için birçok galibiyet kazanmak, başarılara sahip olmak, çalışmak, didinmek gerekir. Oysa Balık tüm bunları yapmadan, yarı uyanık halde yaşayarak da mutlu olmanın yolunu bulmuştur. Bu yüzden önemsemediği her şeyi unutur, onca sorumsuzluğa hayatta kalması dahi bazen mucize olur!

Güvenilmezdir, Zora Gelince Hemen Vazgeçer!

Balık zoru sevmez, mücadele etmek yerine payına düşene razı olup güvenli alanına çekilmeyi seçer! Risk almak, daha fazlasını istemek, daha büyüğüne sahip olmak, en çok kazanan olmak gibi beyhude arzuları yoktur! Zira maddi olanda Balık için bir haz kaynağı yoktur! Dünyada var olan tüm gayret, azim, motivasyon, hırs ise tümüyle maddi kazanımlar üzerine kurulmuştur. Hırs, duygusal boşluğun yerini alan, günden güne büyüyen, doyumsuzlaşan bir duygudur! Evrenin kurallarına biat eden insanlar, başlarına gelecek her şeye önceden teslim olmuşlardır. Bu yüzden ne yanıp yıkılır ne de ihya olurlar! Kendilerini de nasıl olsa belli olan şeyler için fazla yıpratmaz, beyhude uğraşmazlar! Denerler, olmadı vazgeçerler!

Çözüm Üretmek Yerine Kader Kurbanı Rolüne Soyunur!

Duyguları derin ve karmaşık olan Balık’lar çabuk demoralize olur, ani mutluluklar yaşarlar! Ancak genelde melankolik bir yaşam sürmeye kendilerini alıştırırlar. Dış dünyaya karşı moralsiz, enerjisiz, isteksiz görünen Balık iç dünyasında o kadar da felaketin dibinde, uçurumun kıyısında değildir. Bu yüzden davranışlarındaki ani değişim çevresi tarafından oldukça yadırgansa da Balık bu git gel ile yaşamaya alışmıştır. Karılaştıkları zorluklara çözüm üretmek yerine kendilerini suçlarlar, her şey benim başıma geliyor zaten feryatları eşliğinde ağlamaya koyulurlar! Çaresizlik; sıkça sığındıkları bir limandır, aslında canları içinde bulundukları durumdan çıkmak istemiyor dahi olabilir! Genel olarak takındıkları bu karanlık tavır, çevrelerinde insan kalmamasına yol açar!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.