Balık Burcu Erkeğine Neden Aşık Olmamalısın?

Platonik aşkı dahi destansı olan Balık ile ilişki; yüksek duygu, aşırı romantizm, dozu kaçmış bağlılık içerir! Uçlarda yaşayacağı, savrulup, dağılıp toparlanacağı, acının mislini çekeceği bir aşk arayanlar buyursun, “Bu kadar dengesizlikte ilişki nasıl durulsun?” diyenler ardına bakmadan uzaklaşsın!

Merhameti Sınırları Zorlar!

Evsiz görür parasının son kuruşunun yanında bir de ceketini verir, aç bulur eve cebi delik gelir, sokağın kedisini köpeğini eve doldurur, ortalık pireye boğulur! Hayır yapsın, eli erdiğince herkese yardım etsin ama önce bir veterinere götürsün, aşısını bakımını yaptırsın, yüz kediyi tek başına sahipleneceğine bir kampanya başlatsın! Kendini aç bırakıp karın doyurmasın! Emeklerinizden, hayallerinizden tomarla alıp, bir kırpık eklememezlik etmesin! Merhametin bu denli gözü karası, kontrolsüzü de sorumluluklarını unutturur, suistimale kapı açar! İlgisinin sana odaklanması içinse hep bir mağduriyet yaşaman gerekir!

Romantizm Kuyusuna Atar!

Kırk yaşına da gelse ergenliğini atlamaz, sevgi sözcüklerinde olgunluğa varamaz! Aşırı dozda romantizmden komaya giren mi olur demeyin, umarız yaşayarak öğrenmeyin! Duvar yazılarının bin bir çeşidiyle geçen sevgi gösterilerine karşılık vermekte zorluk çekersin. Yaşamını püposu dudaklarına yapışık bir şairle flört etmekten, koca bir şiirin içinde yaşamaktan gına gelir! Balık’ın sanatçı ruhunun ayarı kaçınca, aşırı kırılgan olması da kaçınılmaz olur! Camdan bir sevgili ellerinde, üflesen çatlar, her duyguyu pek yoğun yaşar!

Sorumluluktan Kaçar!

Aklının karışlarca havadalığı, kendi dünyasından çıkıp gerçek dünyaya ayak basmaması, özgürlüğüne düşkünlüğü anlaşılır gibi değildir. Günlük herhangi bir rutine ayak uydurduğu görülmemiştir. Omuzlarına yüklenen işlerin altından kalkamaz olunca sen ne şefkatini görür gözün ne şarkısını, şiirini! Yaşamın gerçekleriyle yalnız başına burun buruna geldiğinde, o çok sevdiğin özgür ruhlu şairin, toplumsal yaşamın dayatma kalıplarına esir olmamasıyla övündüğün biricik sevgilin, bir antipatik gelir ki sana sorma! Sen kan ter içinde oradan oraya depar atıp yetişemezken işe güce, onun umuru olmaz!

Kurban Psikolojisinden Çıkmaz!

Her şey, her daim onun başına gelir! “Yine mi bana çattı, hep mi beni bulur, Allah’ım neydi benim çilem!” feryatlarından, sürekli feleğin vurup vurup yıktığı kişi imajından gına gelir, bir gün de hayata gülen gözlerle, pozitif düşüncelerle baksa dişini kırar, kafanı kazırsın da bakmaz ki! O ne yaparsa yapsın yaranamazmış zaten, keşke bir kere yapsa da varsa yaranamasa diye düşünür durursun! Günün sonunda kendi yükün yetmiyormuş gibi onun da tüm hayatını çekip çevirmek zorunda kalırsın! Tüm yük her zaman senin omuzlarındadır ama nasılsa ezilen hep odur!

Bağımlılık Geliştirebilir!

Acılarını alışkanlık haline getirmeye, geçerken uğradığı depresyonda aylarca kalmaya, kullandığı herhangi bir yatıştırıcı maddeye gönülden bağlanıp peşini bırakmamaya kadar tüm maddesel ve duygusal bağımlılıklara yatkındır! Kurban psikolojisinden bir türlü kurtulamaz, nasıl başarıyorsa dünyadaki tüm talihsizlikleri üstüne alınır ve kanıksar! “Ayrılık da sevdaya dair” deyip şiirsel bir dille de söylemek istesen kararını, yanar, yıkılır, başına bir iş getirir diye korkudan konuyu bir türlü açamazsın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir