Ayrılığı Abartan Burçlara Bir Çift Sözümüz Var!

Ayrılık sonrası yaşanan ego sarsıntısı sırasındaki panikle ne delilikler yapacağınızı bilseniz, kendinizi bu dönemde bir hekime emanet eder, ellerinizde takındığınız kelepçelerin anahtarlarını polis amcalara emanet edersiniz. Artçı şoklar da geçince yaşama döner, hayata kaldığınız yerden sorunsuzca devam edersiniz! Ama terk edilmenin acısıyla aklınıza eseni yapar, kıvılcımlar saçar, kendinize işkence ederseniz, mesele iyice sarpa sarar, onarılması güç psikolojik yıkımları atlatmak sanıldığı kadar kolay olmaz.

Koç       

“Boksör olmak değilse niyetin, hırsını kum torbalarından alma.” Ani bir öfkeyle kavrulup önüne gelene sarma, arkadaşlarına çatma, iş ortamında ağzından ateşler çıkarıp ejderhacılık oynama! İlişkiler başlar, biter! Bir ömür sürmesi garanti olan bir şey kesintiye uğramış olsa bile bunun sorumlusu ne tek başına sensin ne de başkaları, öyleymiş gibi davranma!

Boğa    

“İnceldiği yerden kopmuşsa bırak, bir inat uğruna kendini yorma.”  Bazen vazgeçmeyi bilmek, olan biteni kabul etmek, aksi için mücadele etmemek gerekir, sen bilmezsin ama öğrenmelisin. Yolun sonu göründüyse, yürüyen merdivenleri ters yöne adımlayıp ne kendini yor ne de ele güne rezil ol! Yenilik her zaman korkutucu, değişim de sandığın kadar kâbus değildir. Akışına bırak.

İkizler  

“Son bir sözüm kaldı onu deyip silicem” deyip kendini de bizi de yeme! Hadi ama konuşmaya başlarsan seni kimse susturamaz, irtibata bir defa geçersen “ben bitti demeden bitmez” inadın da hiç çekilmez. Oradan saçma bir barışma da çıkabilir, daha acılı bir ayrılık da! Hayat sürprizlerle dolu ama son sözü söyleyene ödül yok bu yolda! Olan oldu, geçen geçti, sen çabuk alışırsın, önce şu geceyi sessizce atlat, yarın konuşmak istersen bir daha bak!

Yengeç

“Anılara dalma, olay mahalinde dolanma! Tebdili mekandaki ferahlığı unutma.” Dön dön eski fotoğraflara bak, mutlu yüzlere takılıp göz yaşlarında yüzmeye başla, yetmezmiş gibi kimsenin görmediği, bağırsan duymadığı yerlere git, oturduğunuz yerde otur, yattığınız yerde yat! “İnsanın kendine ettiğini yedi cihan bir olsa yapamaz” derler, ne de güzel söylerler. Böyle sözlere kulak kabart, eskiye bir sünger çek, geleceğe bak. Mutluluk yarında, dünü ardında bırak.

Aslan   

“Dünyada bir tek senin başına geliyormuş gibi gurur meselesi yapma!” Nasıl seni terk ederlermiş, inanılır şey değilmiş, böyle bir şey senin başına nasıl gelebilmiş, o kimmiş de ne münasebetmiş! Niçin diye sorarlar ama! Senin ayrıcalığın ne? Senin vazgeçilmez olmana sebep olan şey nerede? Herkes gibi terk edilebilir, anlaşamayıp ayrılabilir, beğenilmeyebilirsin! Bunda anormal bir şey yok! Mutluluk diler, yoluna devam edersin. Hayır bunca hava kime?

Başak  

“Suçlu aramayı bırak, geçmişi ardında bırak, önüne bak.” O şöyle demeseymiş böyle olmazmış, beriki uyarsaymış bu hatalar yapılmazmış! Sen defalarca uyarmış, kaçınılmaz sonu fark edip sözlerini diline dolamışsın ama duyan olmamış! Nasıl da kötüymüş, tümüyle fenaymış! Allah’ın adını verdik bırak! Suçlu aramayı, herkesin eksiğini bulup pazara çıkarmayı, biten ilişkine kendin dışında nedenler aramayı bırak! “Olan oldu” de, önüne bak!

Terazi  

Ayrılığın zihninde yarattığı yalnızlık hissiyle elini ayağına dolaştırıp, beğenilmediğin hissine kapılıp derhal kendini alışveriş koridorlarına atmış olabilirsin. Elinde avucunda ne varsa harcadığında rahatlamayacak, bu kez de dar boğaza girip başka dertlerle uğraşacaksın. Dünya başına yıkılmış gibi davranma. “Elindeki üç kuruşu da alışverişte kaybedip son kozunu oynama!”.

Akrep  

“Biten bir ilişkide gözünü kulağını bırakma! Stalklamaya dalma.” Sabah kalkıp ilk iş sahte hesaplarından, henüz ayrıldığın sevgilinin peşine düşme. Zaten hala takipte olduğun sevgili kafilesine bir yenisini ekleme. Hayatında kimse yokken biraz kafanı dinle, arkadaşlarınla zaman geçir, kimin ne yaptığını umursamayı bırak. Tüm geçmişini sırtına yüklersen huzur bulamazsın.

Yay       

“Çivi çiviyi sökmez, hemen yeni tatlar peşinde koşma.” Sevgilinden koşarak uzaklaştığın ilk anda, terkedilmenin yarattığı kompleks alarmında, bir de heyecanın başına vurduysa, seni tutabilene aşk olsun! Başkalarının seni engellemesini beklemeyi bırak, kendi kendini kontrol etmeye bak. Yeni flörtlere dalıp geçmişi unutma yolunda kim mutlu olmuş ki! Bu süreci yalnız başına, hatasız atlatmaya bak.

Oğlak   

Çevrenin gözündeki itibarını kaybetmemek, büyüklerin tarafından ayıplanmamak, küçüklerin idol listesinden çıkmamak için, terkedildiğin anda aklanma politikasını yürürlüğe sokar, ne kadar çamur varsa ona buna atar, bu kadar tozun toprağın içinden tertemiz çıkacağın boş inancına kapılma. Hiçbir yerine sıçramazsa elinde izi alır, başkasını suçlayanın başına iş açılır. İyisi mi sen, “Suçu seni uyarmayan arkadaşlarına atma! Herkes kendinden mesul sonuçta!”

Kova    

Kimisi karalar bağlar, yas tutmaya başlar. Kimisi de umursamaz görünüp içine atar! Kimisi gururundan susar, kimisi hırsından intikam peşinde koşar! Ama herkes üzüntüyle karışık bir öfke yaşar! Sen ise neredeyse zil takıp oynar, ziyafet sofranı kurarsın. Ele güne karşı bu kadar da yapmasan, çiçeği burnunda terk edilişini azıcık yaşamasan mı? “Ayıp ama! Sevindiğini bu kadar da belli etme!”

Balık    

Yalnızlığına dalıp kendini sosyal hayattan tümüyle soyutlayınca ne geçiyor eline. Zamanı durdurmuş, akışı kesmiş mi oluyorsun yoksa? “Kolayını bulsan yatağın altına saklanacaksın. Bu kadar da abartma. Kendini eve kapatma.” Eşin dostun sonunda tam da istediğin gibi senden uzaklaşınca, bu kez de kimsem yok diye ağlarsın ama. Kaçmak üzüntülerine yenilerini ekler, iyileşmeyi erteler. Yüzleşmek en iyi ilaçtır çoğu zaman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.