“Ayla” Filmindeki Karakterlerin Burçları!

Savaş yetimine sahip çıkan bir Türk tugayının destansı ve gerçek öyküsünü konu alan film, 1950’lerde yaşanan Kore Savaşı’nı ve dönemin Türkiye’sini beyaz perdeye taşıyor! Dünyada büyük ses getiren, barış temasını derinlemesine işleyen film tarihten bir yaprak sunuyor. Çokça eleştirinin yanında muazzam bir beğeniye sahip olan kurgu belgesel türündeki film, izleyenin yüzünde buruk bir tebessüm bırakıyor. Gelelim ana karakterlerin burçlarına.

Süleyman (İsmanil Hacıoğlu – Çetin Tekindor)

Yıl 1950, jilet gibi pırıl pırıl bir asker Süleyman; tepeden tırnağa bakımlı, yüreğindeki sevgi çoktan yeşermiş, yüzünü cıvıl cıvıl renkteki çiçekler sarmış tam bir centilmen, velespitiyle yavuklusunun fularından uçuşan parfüm kokusunu ciğerine çekmeden başlamıyor güne. Süleyman şehirli yaşantısında harika bir Terazi! Sonra Birleşmiş Milletler komutası altında, Kore savaşına gönderilmenin onuruyla canı pahasına tereddütsüz Kore’ye gidiyor Süleyman! Hava buz, katledilmiş insan yığınlarını savaşın zifiri karanlığı dahi gizleyemiyor ve tam da korkunun tüm bedeni sardığı siyah bir gecede bir çocuk sesi duyuluyor, küçücük bedeniyle toplasan üç ya da dört yıl yaşadığı düşünülen yapayalnız Ayla, o Süleyman’ı baba seçiyor, Süleyman onu evladı biliyor ve Yengeç günleri başlıyor! “Babalar verdikleri sözleri tutarlar” Süleyman’ın tüm yaşamını özetliyor! Süleyman kızının, öğretmeni, arkadaşı, koruyucu meleği her şeyi oluyor. Ancak bir Yengeç evlat dediğini yüreğinden bir an olsun çıkarmaz, kilometreler de girse arasına, devlet kuralları duvarlar da örse önüne, vazgeçmez ve ancak bir Terazi kızına bu denli zarif bir dansta eşlik edebilir!

Ayla (Kim Seol – Kyung-Jin Lee)

Ayla katledilmiş bedenler arasında, karanlık bir dünyanın tam ortasında yapayalnız kalan, büyüklerin acımasız oyunlarına anlam verecek kadar dahi vakti olmadan başrolü alan bir savaş yetimi! Kimsesiz bir dünyalı! Aslında Ayla bir kurban, düştüğü kadersel çukurun içinde uzanacak bir ele muhtaç olan hala yaşadığı için şanslı, kendi dünyasından koparılıp çırılçıplak bir gerçekliğin içinde yabancılaşmış mucizevi bir Balık! Bir de Yengeç! Yıllar geçse de karış kadar boyuyla Baba bildiği Süleyman’ı bir an olsun aklından çıkarmayan, ailem dediği babasını unutmayan bir Yengeç! Kocaman kolları, geçkin yaşıyla, küçücük bir çocuk gibi bükük boynuyla göz yaşlarına boğulan, duygulu bir Yengeç bugün Ayla!

Ali (Ali Atay)

Güler misin ağlar mısın Ali! Rahatına düşkün, övündüğü ne pırıl pırıl elbisesi ne düzgün giyimi, o cesur, gözü kara, yüreği iyiliklerle dolu bir keskin nişancı! Bitmek bilmez enerjisi ve korkusuzluğuyla, biraz da deliliğiyle tam bir Koç! Mermiye kafa atan, ölümü haykırışlarıyla savuşturabileceğine inanan, çelik yüreğini davası uğruna siper eden bir Koç! Tertemiz kalbi, önünü ardını düşünmeden, başıma bir gelen olur demeden, kendini vatanına, kardeşine, insanına siper eden bir kahraman! Bir de aşık Ali var tabi! Aşkını posterlerde yaşayan, yazsan destan konuşsan yengen olur bir toparlanman icap eden Marilyn Monroe yanıklığıyla Ali gerçek bir Balık! Canımız Ali, kafası biraz kırık, yüreği çokça aydınlık, deli divane aşık, ışıklar içinde uyu!

Nuran (Damla Sönmez)

Tam bir Terazi kadını Nuran, gerçek bir aşık, rujunu tazelemeden, incecik boynuna fularını dolamadan, aynada kendine şöyle bir bakıp sevdiği adama süzeceği gözün provasını yapmadan evinin avlusuna adım atmaz. Belli ki aşksız yaşayamayan Nuran, buğulu bakışlı, güzeller güzeli asil bir kadındır! Ailesini kaybeden, amcasının yanında tabiri caizse sığıntı gibi yaşayan ve Süleyman ile evlenip kendi yuvanın hayalini kuran Nuran maalesef zamana yenilir ve Süleyman’ın dönüşünü daha fazla beklemez! Süleyman’ın küçük bir kızı yalnız bırakamadığı için yurduna dönmediği haberlerini alan Nuran, kendini unutulmuş hisseder ve amcasının baskılarına da daha fazla göğüs geremeyip başka biriyle evlenme kararı alır! kendi çıkarlarını gözetirken merhamet duygusunu yitiren Nuran, verdiği Oğlakvari kararla kendine yeni bir yol çizer!

Sadık (Caner Kurtaran)

Köyün delisi, taburun mucidi Sadık, kimsenin kendisinden beklemeyeceği kadar kıvrak zekalı ve sorumluluklarının bilincinde olan bir askerdir. Alternatif çözümleri ve farklı fikirleriyle diğerlerinden ayrılır! Alet yapma konusunda oldukça yetenekli ve zekidir! Üyesi olduğu yapının en marjinali olan Sadık; Kova karakteri çizer! Bireysel alanında tüm itirazlara, yasaklara rağmen, hurda parçalarını bir araya getirerek elleriyle yaptığı motoru sayesinde Süleyman’ın hayatı kurtulur! Barışçıl bir tavrı vardır Sadık’ın, hümanizmasıyla kendine hayran bırakır!

Nimet (Büşra Develi – Meral Çetinkaya)

Nimet; karşılıksız sevginin vücut bulduğu azize, dünyalar iyisi bir yaşayan, aşkından zerre beklentisi olmayan, altıncı hissi korkutucu ölçüde yüksek Balık kadını! Kilometrelerce öteden, kalbini Süleyman için mühürleyerek koca bir sevda yaşayan Nimet merhametli bir Balık’tır. Süleyman’ın her şeyi hak eden, dünyalar iyisi bir adam olduğunun bilinci ona yeter, Nimet sevdiğinin mutluluğuna dokunamasa da düşler ve onunlaymışçasına yaşar! Süleyman ile evlendiği anda Başak çıkar ortaya! Yardımsever yüreği, zekasıyla kol kola verip işlemeye başlar, Süleyman’ın en büyük destekçisi, akılcı yardımcısıdır artık Nimet! Sevgisinin yanına artık sonsuz emeğini ekler ve mutluluğu için elini taşın altına sokmaktan çekinmez! Nimet merhametli ve çalışkan bir aşıktır!

Üsteğmen Mesut (Murat Yıldırım)

Üsteğmen Mesut ilk izlenimde; ciddi, karizmatik, belli ki disiplinli bir eğitimden geçmiş ve bulunduğu konumu çoktan hak etmiş, kendini geliştirmek için çalışkan bir gençlik geçirmiş, soğuk duruşlu bir Oğlak’tır! Geleneklerine bir yandan bağlı, vatanperver ve katı kurallara olan saygısı konusunda da prensipli bir Oğlak’tır! Ancak içinde otoriteye karşı tavır saklayan, eşitliğin kokusu burnunda daha iyi bir gelecek hayali kuran ve asker üniforması içinde komünist olduğunu söyleyecek kadar da özgür Kova’dır Mesut Üsteğmen! Marjinal kimselerdir Kova’lar, ait oldukları toplumdaki rolleri ne olursa olsun, eşitlik sevdalarını yüreklerinden söküp atamaz, canlıya karşı besledikleri sağduyuyu görmezden gelemezler, tıpkı Murat Üstteymen gibi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.