Ataizi’nin Yolu Falcıya, İşi Satürn Hocaya Düştü!

Duyduk ki programı yayından kaldırılınca depresyona girmiş, çareyi de falcılarda arıyormuş,  “Ne olacak benim halim?” deyip geziyor, şans kapılarını zorluyormuş. Marifet kahve telvesinde, avuç içinde, badem gözlerinde değil, gökyüzünde diyor, doğum haritana şöyle bir göz atmaya koyuluyoruz! Şansının yitikliği, skandallarının tükenmezliği, ilişkilerinin sansasyonelliği ile ekranların bir sevip bir kapılardan sokmadığı Hande Ataizi’nin haritasının alameti farikasına bakıyoruz!

“Ne dedin sen?” sorusunu duyunca tokadın sesini duymayanımız, Hande Ataizi’nin gül yüzünü hatırlamayanımız nadirdir! Küçük bir pencere gördüğümüzde, “Buna da sıkışılır!” dediğimiz de olur hani! E şemsiyeyi suç aleti yapıp, gazeteci tartaklamayı da Ataizi varken kimseden öğrenecek değiliz. Ruhsar’la taht kurduğu gönüllerin, ekranlara merhabasıyla müşerref olduğumuz bıcır bıcır hayalet kariyerinin ardından, yaşadığı skandallarla, bir görünür bir silinir halleriyle Hande Ataizi ekranlara alışamadı, sahnelerde dikiş tutturamadı. Varsa aşkları, yoksa skandalları! Bir de saçma bulduğu evliliği yanında çocuk sevdası! Profesör annenin, tarikat lideri babanın, konservatuvarlı küçük kızı Hande; salon kadını mı, aykırı ruh mu çıkmazında takıldı, takındığı aristokrat haliyle kadın kuşağına snop kaldı, skandallarıyla kültür sanata uzak!

Merkür’ü Başak’ta konumlanan Ataizi, esasen aklına koyduğunu muhakkak başaran, analitik zekasıyla üstesinden gelinmeyen iş, imza atılmaya başarı bırakmayan bir akıl küpü olmalıymış da Güneş’in egosantrik gücü Başak’a yerleşince Hande’nin potansiyeli baki kalmış, ancak egosu zekasının üstünü bira kapatmış! Hal böyle olunca Hande, Başak mükemmeliyetçiliğini taşısa da emeği gözden kaçırmış, aklını kısa yoldan gündeme gelmek için kullanır olmuş. Mükemmel olmak için çalışmak, aklını işine vermek yerine kendini biraz fazla beğenir olmuş. Oysa ki, oldukça zeki bir insan biraz gayret etse neler neler başarmaz ki. 

Geldik karakteri ikircikli, yıllardır yerleşik olduğu sahnelerin bir görünür bir kaybolur hayaleti Hande’nin, ekranlarda savrulan varlığının sebebine. Venüs’le Uranüs’ün Terazi’de birleşimi; Hande’nin ifade güçlüğü çekmesine, karakteri konusunda kararlı bir duruş gösterememesine neden oluyor! Görünümünde Venüs Terazi’nin sanatsal yetileri, güzelliği, şıklığı, sosyalliği izlense de Uranüs darbesi işleri karıştırıyor. Bir bakmışsınız kibar ve uyumlu kişiliğini bir kenara atıyor, hanımefendi çizgisinden çıkıyor, el alem ne der demeden elinde şemsiye, pencere tepesinde skandallara karışıyor, salon kadını mı aykırı tip mi pek bilinemiyor. Açıkçası ne zaman ne yapacağı pek kestirilemiyor. İlişkilerinde takındığı norm dışı davranışları ve tahmin edilemez tavrı ile Uranüs, Hande’yi klasik değil spekülatif bir insan haline getirip, Hande’nin adını skandallar ile duymamıza neden oluyor. 

Mars’ı Boğa Hande bir de inatçı, bulunduğu ortama uyum sağlamaya, sabit fikirlerini esnetip güncele ayak uydurmaya ayak diriyor. Niş tavırlarıyla halkın arasına karışamıyor, talihsiz skandalları yüzünden yücelip hayalini kurduğu fil dişi kulesine taşınamıyor! E bildiğinden de şaşmayınca, sahnelerdeki yerini garanti altına alamıyor! 

Gökyüzünün baş öğretmeni Satürn; biraz sıkı çalıştırır, ödevi bol tutar, cetvelle eğitir ama sonunda öğrencisinden profesör çıkarır! Dünyanın merhameti bol ana kucağı olmasıyla namlı Yengeç; Satürn hocaya takılmış, Hande annelik mertebesine ulaşana kadar epey bedel ödemiş! Bir de Yengeç’te mesken tutan Güney Ay Düğümü var ki bu da sorunlu anneliğe yahut Hande’nin kendi annesiyle bir sorunu olduğuna işaret ediyor! Satürn geç olsun tam olsuncudur! Nihayetinde Hande’nin mutlu evliliği, sağlıklı çocuğu, sahnelerde de dikişi tutmayıversin, mutlu yuvası baki!

Gel gelelim, gökyüzünün Hande’ye mesajına! Falcılar söyledi mi, bilemeyiz ama bu depresyon hali, bir müddet daha devam edecek ne yazık ki. Özellikle de Kasım ayının başlarında iyice belirgin olacak. Bir de güzel haber verelim, Hande kimilerinin orta yaş krizi bizim Uranüs döngüsü dediğimiz bir dönemden geçiyor. Son birkaç yılda hayatı beklenmedik bir şekilde değişmiş, bu değişimler onu zorlamış olabilir ama Mayıs 2018 itibari ile bu döngünün de sonuna gelecek, orta yaşı olgunlukla kabul edip hayatına yeniden bir düzen verecek ve işlerini yoluna koyacak.

*Sanata kabiliyeti, estetik yetenekleri su götürmez, güzelliği desen; yıllara meydan, gözlere bayram! Belki bir giyim markası ya da stil danışmanlığı ne yakışır ama! Bizden söylemesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.