Astrologların Teknolojiye Katkısı!

Günümüzde astroloji, genç yaşlı birçok kişinin yakından takip ettiği bir alan. Peki astrolojinin hayatımızda belki de tahmin edemeyeceğiniz konularda büyük önem taşıdığını biliyor muydunuz?

Astrology Hub internet sitesinde yayınlanan bir yazıya göre, akıllı telefonlarınızdaki herhangi bir uygulamanın içinde bulunduğunuz saat dilimini seçerken aslında astrologlar sayesinde gerçekleştirilen bir teknoloji kullanıyorsunuz.

Yanlış okumadınız – astrologlar!

Astrologların güvenilir doğum haritaları çıkarmak için yıllar boyunca topladığı veriler IBM, Apple, Google gibi birçok bilgi devi şirketin saat dilimi hesaplamaları için temel oluşturdu.

Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü kanıtlamak için gezegenlerin astrolojik pozisyonlarının kullanıldığı zamanlardan bu yana astrologların topladığı bilgiler teknolojinin gelişiminde bu kadar önemli rol oynamamıştı.

Zaman göreceli bir kavramdır… Tarih boyunca güneşin gün içinde en yüksek noktada olduğu zaman öğle saati olarak kabul edilmişti – ve bu her şehirde değişebiliyordu. Ancak Amerika’da demiryolu sistemi kurulurken saat kavramının standart hale getirilmesi ihtiyacı doğdu. 1884 yılında Washington’da düzenlenen uluslararası konseyde sıfır meridyeninin nerede olacağı belirlendiği ve 24 saat dilimi olmasına karar verildi. Bu karara göre aynı saat dilimi içinde bulunan şehirler de saatlerini aynı olacak şekilde ayarladı.

Astrologlar bu süreç içerisinde her zaman yaptıkları gibi kayıt tutmaya devam ediyorlardı. Yıllar boyunca yüzlerce astrolog ellerindeki verileri birbirleriyle paylaştı ve internet öncesi dönemde hem diğer astrologların çalışmalarına hem de Amerikan Astrologlar Federasyonu gibi organizasyonlara ve çeşitli yayınlara katkıda bulundular. Bilgi çağına gelindiğinde bilgisayar ağlarının da daha komplike hale gelmesiyle, programcılar masaüstü bilgisayarlarının, ulaşım sistemlerinin, bankaların ve benzer alanlarda saat ayarlarının doğru olmasının öneminin farkına vardı.

Astrolojinin toplum üzerinde bu kadar derin ve beklenmedik bir etki bırakması nedeniyle astrologlar kendileriyle kesinlikle gurur duymalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.