Aşkın 12 Günahından Hangisi Senin Burcuna Ait?

Aşkta günah da olur yasak da! Başta kuralları ortadan kaldırır, sınırsızlıklar evreninde aşktan kavrulursunuz, biraz fazla yanınca acıdan kıvranır, meseleyi bir hayli abartırsınız! Aşk kontrolsüz bir güçtür! İyisi yorar, kötüsü zil takıp oynar! Böylesi belirsizlikler evreninin kaideleri de dikkate alınırsa pek işe yarar! Burçlar aleminde aşka konan yasaklarda sıra!

Koç – Öfkelenmek

İletişim diye bir çığlık tutturan, derdini tasasını yüksek desibelden duyuran, ortada ne sağlam kulak zarı, ne ses teli bırakan, bir de girdiği mücadelenin, bitmez kavganın adını ilişki koyanlar, sevgilisine aşk duyduğuna inananlar, yasak kardeşim yasak! Aşkın girdiği eve, ağzından tükürükler saçan, gözleri kan çanağı yapan öfke girmez, sevginin olduğu yerde kavganın şiddeti artmaz, kalpler tuz buz olmaz! Oluyorsa da yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, çözmeden durulmaz!

Boğa – Aşırı Sahiplenme

Her şeyin fazlası zarar, denge esas, ölçülülük şart! İlişkide sevginin suyunu çıkarmamak, mesafeyi de abartmamak lazım. Aksi halde aşk yerini saplantıya, birliktelik sahip olmaya, yanında olmak tekeline almaya kadar gider, çiftler birbirlerini her gün daha çok helak eder! Her saniye yapışık halde dolaşmak, birbirine bağlı olduğunu düşünürken bağımlı hale gelmek, tartışmanın da, kavga sonrası barışmaların da dozunu kaçırıp abartmak hiç normal değildir. Fazla samimiyet tez ayrılık getirir, aşk sanılan tutkunun çoğu ilişkiyi kökünden bitirir! Bıktırmadan yaşamak için, mesafenizi koruyun!

İkizler – Yalancılık

Geldik zurnanın son deliğine, nefes kesen, affı imkânsız bölüme! Güven kurulumu zor, sarsılması oldukça kolay bir müessesedir. “Yıllarca sırtımda taşıdım, bir gün indirdim kötü oldum” der ya insan, çok doğru söyler! İnsan istikrar ister, ömrünün sonuna dek aldatmaya, yalan söylemeye meyleder. Ömrünce yalan söylemeyen birinin, bir gün yalan söylemeyeceğine kalıbınızı basamazsınız, basarsanız da hata yaparsınız. Yalan ilişkinin de, kadim inanışların da en büyük günahlarının başında gelir. Zira yalanın kapısını araladığı güvensizlik damlasının sel olup çiftleri kendi derininde boğmaması için hiçbir sebep yoktur. İyisi mi dürüstlükten şaşmamalı!

Yengeç – Alışkanlık Haline Getirmek

En köklü günahlardan, en sık rastlanan cesaretsizlik haplarından biri! Zira ilişki alışkanlığa dönüştüğü, çiftler konfor alanlarının dışına çıkmak istemediği için, neredeyse tembellikten birbirlerine maruz kalmayı sürdürürlerse, aşk alıp başını gitmişken geçmişin tozlu anılarında savrulma vakti geldiyse, bir gayret kalemi kırın! Ne demişler; “Umudu olmayanın hayali olmaz, geçmişe takılıp kalanda geleceğe dair ümit bulunmaz!” Alışkanlığa dönüşen ilişki girdabında sıkışıp kalan umutsuzlar, duyun sesimizi! Yarınlar umut dolu, kırın zincirleri!

Aslan – Bencillik

Benim istediklerim nasılsa oluyor, fazlasında da gözüm yok deyip, partnerinin ne istediğini umursamayanlar, büyük günah, sakın! İlişki iki kişilik yaşanır, “ben alacağımı aldım, iştahımı doyurdum yan gelip yattım” demek yok! Her gün ilişkinizi dinleyin, mutluluklarınıza, hayal kırıklıklarınıza, dikkatsiz davranışlarınızın yol açtığı cam kırıklarına dikkat edin. Sağduyunuz açık, zihninin ayık olsun! Sevgiliniz ne kadar mutlu, ne umdu ne buldu seyredin! Eksik bıraktığınız ne varsa tamamlayın! En azından deneyin, istediğinizi, önemsediğinizi gösterin! Sevap hanenize onlarca point bir anda ekleyin!

Başak – Takıntılı Olmak

“Yatak odasının dışında bir buse kondurmam, tanımadığım yatakta yatmam, öğrenci miyim çadırda kalmam, her şey dahil değilse rezervasyon dahi yaptırmam, yaşım kaç oldu böyle heyecanlar yaşayamam, çılgınlık devri kapandı isteklerine kulak asmam” diyenler umut yok! İlişkinin ömrü bitmiş, hayallerin solmuş, ümitlerin tükenmiş! Umutsuzluk en büyük günahtır, bir de tabi ki kontrol! “Şimdi hazır değilim önce duş, tanımadığım çarşaf eve koş” derseniz hiçbir spontane aşk cilvesi takıntılarından geçit bulamaz, çanların ayrılık için çalması da kimseyi şaşırtmaz! O saatten sonra da geri dönüş olmaz!

Terazi – Kıyaslama Yapmak

“Eski sevgilim arkasını dönüp yatmazdı, parfüm sıkmadan duramazdı” gibi kıyaslamalar hiç de motive edici değildir, bilakis çoğu zaman eski sevgilinin yerine geçmek istemeyen, onun maziye gömüldüğü ve asla gün yüzüne çıkamadığı bir dünyada dans etmek isteyen yeni sevgili, beklentilerinizi bu tür sözde ikazlarla karşılamaya soyunmaz. Bilakis aksini yapmak konusunda motive olur. Oysa falancıyı, filancıyı özellikle de eski aşığı devreye sokmadan, isteklerinizi zarifçe konuşabilirsiniz ki bu sakin iletişimi de en iyi siz yakalarsınız. Aksi halde kelimeleriniz ziyan olur, ilişkiniz harap! İyisi mi siz üçüncü şahıslara başvurmayı bırakın.

Akrep – Kıskançlık

Fazlası en büyük bela, nice can yakan veba olan duygu; kıskançlık! İnsanı içten kemirir, yavaş yavaş bitirir! Bu aheste kıyımın ardından, ne kıskanan kalabilir ayakta sapasağlam ne de kıskanılan. Bu öyle bir kurttur ki zihinden başlar karnını doyurmaya, kalbe sızar, tüm güvenini sarstıktan sonra temele uğrar, kontrol bir defa kurtçuğun eline geçerse, geri dönüşü olmaz! Ama ilişkimizin dumanı üstünde dursun, ufak tefek cazibe teknikleriyle tazeliğimiz korunsun diyorsanız, kendinize de güveniyorsanız, kıskançlığın günah kadar sevabı da vardır! Mesele ayarını tutturmakta, ipin ucunu sıkıca tutmakta!

Yay – İletişimsizlik

Konuşmadan olmaz, insanlar âleminde koklaşarak anlaşılamaz! Sevişip devriliyor, kısa ve bilindik diyaloglarla sohbeti geçiştirip derinlemesine muhabbete adım atmaya dahi yeltenmiyorsanız, sorunlarınızla yüzleşmek yerine kaçmayı seçmiş olabilirsiniz. İşe sorunlarınız olduğunu kabul ederek başlamalı, sonra birbirinize ulaşmanın yollarını aramalısınız. Bunun için de kelime dağarcığınızı kullanabilir, konuşarak anlaşabilirsiniz. Zira halı altına süpürülen, geçiştirilince ortadan kalktığı düşünülen sorunlar birikmekle kalmaz, çürür, kokuşur! İletişimsizlik ilişkinin en tehlikeli günahlarından ve çıkmaz sokaklarından biridir!

Oğlak – Beklentiye Girmek

Bir taraf elinin ayarını, sevgisinin dozajını kaçırıp fedakarlığın dibine vuruyorsa, başlarda harika gibi görünen bu ilişkinin kokusu çıkar! Zira t1ek taraflı verdiğinin farkına varan sevgili, beklentiye girip sürekli hayal kırıklığına uğramaya başlar. Bir bekler olmaz, iki bekler çıt duyulmaz, hayal eder gerçekleşmez, düşünde görür gerçek olmaz! Fazla fedakâr sevgili istediğini bulamayınca yaptıklarının iadesini bekler! Böyle iyilikten doğan marazın sonu da hayra yorulmaz!

Kova – İsteksizlik

“Benim devrim kapandı, yaşım da kemale erdi” diyenler, “bu kadar sene sonra aşk mı kalır biz artık sağlam dosttan pek öte geçemeyiz” deyip, ilişkilerini kardeş kardeş sürdürme iddiasını koruyanlar! Memur gibi her gün aynı şeyleri susup, aynı şeyleri yiyip, aynı yere yatıp, görevlerini yerine getirmek gibi bir psikolojiye bürünenler! Canı çekmeyen, heyecan aramayan, hayattan elini ayağını çekenler! Kendinize hem yazık hem günah! Belki de hevesiniz kaçtı, ilişkinizin sonu geldi de geçti! Başka aşklara yelken açmanın vakti de geldi çattı! “Yok ben aşktan elimi eteğimi çektim, buraya kadarmış” diyorsanız size güle güle! Sevgilinin ne suçu var, ona küçük sürprizler hazırlayacak alternatifleri de var!

Balık – Küsmek

Kulağa oldukça masum gelse de günah günahtır! Küskünlük çocukların dünyasından sıçrayıp yetişkinlerin arasında girince işler sanıldığı kadar al yanaklı olmaz! Küslük giren ilişki buz gibi soğur, ısınmak bir hayli zaman alır! Küsmek iletişim kuramayan insanların başvurduğu basit bir yol gibi görünse de aslında en kolay sıkılınan, huzur kaçıran, ilişkilerin kökünü kurutan, başlarda sevimli minik birkaç triple başlayıp zamanla canavarlaşıp ilişkide sevgi saygı bırakmayan bir eylemdir. Hiç tavsiye edilmez, çocukça bir kapris uğruna da böylesine sevgi feda edilmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.