Antinatalizm Hangi Burçların Hayat Felsefesi

Antinatalizm ya da bir diğer adıyla doğum karşıtlığı, son yılların en hızlı destekçi toplayan akımlarından bir tanesi. Dünyaya gelmeye olumsuz bir değer yükleyen ve insanoğlunun daha fazla ürememesi gerektiğini savunan akımın temelleri Antik Yunan’a kadar uzanıyor. Hiç doğmamış olmanın en iyi armağan olduğuna inanan görüşün bugünkü uzantısında; genetik miras, çevresel kaygılar ve çocukların ileride acı çekmesini istememek geliyor. Doğuma karşı çıkarak insan soyunun kademeli olarak ortadan kalkması radikal bir görüşmüş gibi görünse de sahiden birçok çift “Böyle bir dünyaya çocuk getirmek istemiyoruz” diyerek antinatalizme göz kırpıyor. Peki, hangi burçlar antinatalizmi bir hayat görüşü olarak benimsiyor?

Dünyanın Çivisinin Çıktığını Savunan Başak

Başaklara keşke bir soran olsaydı “Bu dünyaya doğmak ister misin?” diye. “Evet” yanıtını verecekler bir elin parmağını geçmez çünkü. Her geçen gün yeni bir savaş, yeni bir hastalık ve yeni bir olay… Kim gerçekten kendine mutlu diyebilir ki? Kendisi de çivisi çoktan çıkmış bu dünyaya çocuk getirmeye yanaşmaz tabii! Onu geçtik, elinde çocuğuyla mutluluk naraları atanlara da kınayan gözlerle bakabilir.

Doğurma Yaşat Diyen Yay

Bakmayın siz Yaylar için öyle vurdumduymaz ya da kafası rahat dendiğine. Söz konusu felsefi görüşler olduğunda kimse ellerine su dökemez. Antinatalizm de uzmanlık alanlarından biri! Kendileri her ne kadar yaşamaktan zevk alsalar da dünyanın yeni bir çocuk yetiştirmek için ideal bir yer olmadığını içten içe bilir. Bencilce yeni bir çocuk doğurmak yerine dünyanın dört bir yanında acı çeken çocuklara el uzatmak çok daha insani bir davranış değil mi?

Nüfusun Azalmasından Yana Kova

Bilenler bilir, Kovaların en büyük inançları bilime. Bilim insanları da yıllardır bas bas bağırıyor, dünya nüfusu böyle arttığı sürece mevcut kaynaklar kimseye yetmeyecek diye. Dinleyen kim? Yaşam şartları her geçen gün ağırlaşırken, hayat pahalılığı artarken, suç oranları zirve yapmışken dünyaya yeni bir çocuk getirmek istemek ne kadar akıl kârı olabilir ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.