Anne Olan Burçların Kulağına Küpe Etmesi Gereken Tavsiyeler

Dünyaya bir çocuk getirmek, bir çocuğa hayat vermek, bir çocuğa rehberlik etmek… Bir anne için söz etmesi kolay, uygulaması zor sözler. Nitekim annelik mucizevi olduğu kadar büyük bir sorumluluk da. Çocuğunu hayata mükemmel bir şekilde hazırlamak var işin ucunda. Bu yolda yeri geliyor çocuğunun dilinden konuşuyor, yeri geliyor çocuğunu kendi doğrularıyla yönlendiriyor. İşler yolunda gitmediğinde ya da hayal kırıklığına uğradığında ise “Ben nerede hata yaptım” diye kendini sorguluyor. Hangi burcun nerede hata yapmaya meyilli olduğu ise yeni yazımızda yer alıyor.

Koçlar Sabırlı Olmayı Öğrenmeli

Koç anneleri çocuklarıyla doyasıya eğlenmeleriyle meşhur. Çocuklarla bir olmasını da biliyor, onlara cesaret aşılamayı da. Koçların kanatları altındaki çocuklar da enerjik ve eğlenceli yapılarıyla dikkat çekiyor. Çocuklar sınırı aştığında ya da işleri inada bindirmeyi seçtiklerinde ise tepeleri atabiliyor. Bu yüzden çocuklarıyla daha sağlıklı bir iletişim kurmak isteyen annelerin çocukların yaka silktiren huylarına ya da inatlarına karşı daha sakin ve yatıştırıcı olması gerekiyor.

Boğaların Hedefi Ölçülülük Olmalı

Düzenli ve terbiyeli çocukların annelerinin genelde Boğa burcu olması bir tesadüf değil. Çocuklarını her daim ciddiye aldıklarından ve sorunlar karşısında pes etmeyi akıllarına getirmediklerinden evlerinden huzur eksik olmuyor. Çocukların tükenmez inadı ile çarpışmak durumunda kaldıklarında ise saatlerce ayak diremekten çekinmiyor. Bir de çocuklarını sağlıklı bir şekilde beslemeye çalışırken ipin ucunu kaçırabiliyor. Uzlaşıyı ve ölçülülüğü bu nedenle yaşamlarından eksik etmemeleri gerekiyor.

İkizler Çocuklara Karşı Yetişkin Gibi Davranabilmeli

Eğlenceli oyunlar oynamak, bitmez bir merak duygusuna sahip olmak ya da keşfetmeye dair önlenemez bir arzu duymak… Çocuklar ve İkizler hemen hemen aynı şeyleri istiyor. Bu yüzden İkizler anneleri, çocuklarla eğlenceli zaman geçirmede ya da onları bilgili bireyler olarak yetiştirmekte sorun yaşamıyor. Problem disiplinli bir ortam yaratmada ve alınan kararlarda tutarlı olabilmekte ortaya çıkıyor. İkizler annelerine düşen ise gerektiğinde yetişkin gibi davranabilmek ve kararlı olabilmek.

Yengeçler Çocuklarını Özgür Bırakmayı Bilmeli

Şefkati, merhameti ve tükenmez sevgisiyle anne deyince ilk akla gelen burcun Yengeçler olması şaşırtıcı değil. Çocuklarının etrafında pervane olduklarından ve mükemmel bir insan yetiştirmek için varlarını yoklarını harcadıklarından mutlu çocuk yetiştirmede örnek alınabilirler. Tabii bunun için önce çocuklarına karşı aşırı korumacı tavırlardan vazgeçmesi ve çocuklarına hata yapma payını bırakmaları gerekir. Gerçek hayatta kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüvenli bir çocuk yetiştirmek ancak böyle mümkün olabilir.

Aslanlar Çocuklarına Karşı İlgiyi Dozunda Bırakmalı

Zodyak’ın en havalı annesi Aslanlar, çocuklarına karşı yüreklendirici ve cömert tavırlarıyla biliniyor. Çocuklarının mutluluğu için bir dediklerini iki etmiyor, onların her zaman en iyiye sahip olmasını sağlıyor. Özgüvenli çocukların annesi de genelde Aslan çıkıyor. Tabii bazen “Benim çocuklarım her şeyi hak ediyor” diye düşünürken çocukların olumsuz yönlerini gözden kaçırabildiklerinin ve aşırı ilgiyle şımartabildiklerinin de farkında olmaları gerekiyor.

Başaklar Çocuklarına Karşı Duygularını Belli Etmeli

Anaokuluna başladığında yaşıtlarından çok daha olgun ve bilgili olan çocukların anneleri genellikle Başak çıkıyor. Çocuklarını disiplinli bir şekilde yetiştiren ve mükemmeliyetçiliğini konuşturan Başaklar kimi zaman çocuklarını şımartmamak adına sevgisini gizleme eğilimi gösterebiliyor. Bir diğer eksi yönleri ise başarılı çocuk yetiştirmek adına onlar üzerinde baskı kurabilmeleri. Bu nedenle çocuklarına karşı daha destekleyici ve sevgi dolu olmaları karşılaşabilecekleri sorunların önüne geçebilir.

Teraziler Çocuklarını Duygusal Olarak Beslemeli

Çocuklarıyla arkadaş gibi olan ve görenleri kıskandıran bir ilişkiye sahip Terazi anneler, çocuklarının mutluluğu için elinden geleni ardına koymuyor. Zihinsel olarak destekleyen ve yaratıcılığını geliştirmeye yardımcı etkinliklerle çocuklarını hem eğitiyor hem de onlarla eğlenceli zaman geçiriyor. Tüm bunları yaparken çocukların duygusal olarak beslenmesini sağlayacak davranışlardansa istemeden de olsa uzak kalabiliyor. Çocukların sıkça ihtiyaç duyduğu duygusal desteğe sahip olmaları büyük önem arz ediyor.

Akrepler Çocuklara Özgür Bir Alan Tanımalı

Çocuklarla eğlenmeyi de onların tükenmez enerjisini doğru bir şekilde yönetmeyi de iyi bilen Akrep anneler, çocukları ne zaman yardıma ihtiyaç duysa yanlarında olmayı biliyor. Hatta daima güven veren gölgesini çocuğunun üzerinde hissettiriyor. Bu durumsa ilerleyen noktalarda özgüven eksikliğine sebebiyet verebiliyor. Akreplerin çocukların hayatına doğrudan dahil olma ve yönetme arzusunda ise biraz daha temkinli davranması gerekiyor.

Yaylar Çocuklarına Sorumluluk Almayı Öğretmeli  

Çocuklarıyla en eğlenceli zaman geçiren annelerden biri de Yaylar. Çocuklarına adeta birer oyun arkadaşı olduklarından ve çocuklarını birer minik kaşif olarak yetiştirdiklerinden fazlasıyla sevilen anneler. Kimi zaman sert bir yetişkin rolüne bürünmeleri gerektiğinde ise biraz daha yardıma ihtiyaç duyabilirler. İhtimal etmemeleri gereken bir diğer nokta ise çocuklarına sorumluluk almayı öğretmeleri.

Oğlaklar Daha Destekleyici Bir Tavır Benimsemeli

Çocuk da yaparım kariyer de diyen anneler var ya, Oğlaklar tam olarak onlardan. Hem işini başarıyla yürüten hem de çocuğunu mükemmel bir şekilde yetiştirmeye gayet eden Oğlaklar, genelde parmakla gösterilen çocuklara sahip. Tek çıkmazları ise çocukların potansiyellerini en üst noktaya çıkarmak adına onların üzerine gereğinden fazla gitmeleri. Yapmaları gereken ise daha destekleyici bir tavır benimsemeleri.

Kovalar Çocuklarına Değer Verdiğini Belli Etmeli

Çocuklarıyla gerektiğinde aynı dili konuşsa da mesafeli bir iletişim modeli belirleyen Kova anneler, çocuklarını erken yaşta olgun bireyler haline getirir. Dünyadaki sorunlardan dem vurur, entelektüel olarak besler, sağlam bir karaktere sahip olmasını sağlar. Çocuklarına karşı derin bir sevgi hissetseler de günlük yaşam içerisinde bunu göstermede yetersiz kalabilirler. Bu yüzden sevgilerini daha net bir şekilde göstermeleri ve değer verdiğini belli etmeleri fazlasıyla önemli.

Balıklar Sorumluluklarının Farkında Olmalı

Balık anneler, çocuklarla eşsiz bir bağ kurma ve eğlenceli bir dünya yaratma noktasında adeta profesyoneller. Çocuklarının hayal gücünü besler, yaratıcılığını destekler, mutluluğu için gerekirse kendini feda eder. Çocuğuyla kurduğu iki kişilik dünyasında mutluyken, gerçek dünyada bazı gereklilikler kapısında bekler. Sorumluluklarının farkında olduktan sonra ise çocuğuyla mutlu bir yaşam hayali gerçeğe döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.